آیا ارز رمزنگاری شده پول واقعی است؟ استخراج بیتکوین دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران

آیا ارز رمزنگاری شده پول واقعی است؟- قسمت پنجم

مترجم: احمد رجعتی

در قسمت‌های قبل تمامی ویژگی‌های پول را ذکر کردیم. حال به سوال اصلی این بحث درباره ارز رمزنگاری شده می‌رسیم:

آیا ارز رمزنگاری شده «پولی واقعی» است؟

وسیله مبادله

ارز رمزنگاری شده به عنوان یک وسیله مبادله، هم تراز با ارز فیات است. شما می‌توانید از هر دو آنها برای خرید ملزومات مشابه استفاده کنید. وجود فروشگاه‌های اینترنتی که ارزهای رمزنگاری شده را نیز می‌پذیرند، به ما نشان می‌دهد که شما می‌توانید برخی ملزومات را با ارزهای رمزنگاری شده آسان‌تر از پول معمولی خریداری کنید.

قابل حمل بودن

بین ارز رمزنگاری شده و ارز فیات جایزه قابل حمل بودن، به ارز رمزنگاری شده می­رسد.

با اسکن یک کد QR، لمس صفحه در یک برنامه گوشی هوشمند یا کلیک روی یک کیف پول وب، ارز رمزنگاری شده سریع و راحت ارسال و دریافت می­‌شود. ارسال مقدار معادل پول امروزی، نیاز به یک واسطه انتقال پول مانند Western Union  و یا MoneyGram و غیره … را دارد که هزینه‌های هنگفتی را تحمیل می‌کنند. اما حتی این هزینه‌ها می‌توانند تحت تاثیر نقل‌وانتقالات بانکی قرار بگیرند.

حمل‌ونقل ارز رمزنگاری شده توسط اندازه و وزن محدود نمی­‌شود. پول کاغذی این مزیت را ندارد. جابه‌جایی مقدار زیادی  پول کاغذی از یک مکان به مکانی دیگر سخت و خطرناک است – و در صورت عدم اعلام در مبادی مرزی، اغلب غیرقانونی است.

 انتقال وجه از طریق سیستم بانکی (Bank Transfer):

انتقال پول از بانکی در یک کشور به بانکی در کشوری دیگر Bank transfer  و یا Wire transfer  نامیده می‌شود. در این روش برخلاف پرداخت از طریق کارت‌های اعتباری، دریافت وجه توسط گیرنده آنی نمی‌باشد بلکه بین 3 الی 5 روز کاری میلادی به طول خواهد انجامید.

آشنایی با مانی گرام Money Gram:

کمپانی MoneyGram (مانی گرم) شرکتی امریکایی و بین‌المللی می‌باشد که شعبه اصلی آن در St. Louis Park, Minnesota واقع بوده و همین‌طور شعبه پشتیبانی بین‌المللی آن در Brooklyn Center, Minnesota مستقر می‌باشد. این شرکت فعالیت خود را از تاریخ 1940 میلادی تحت عنوان شرکتی برای ارائه خدمات شبکه (از جمله کالا و سرویس) و همین‌طور خدمات مسافرتی و گردشگری آغاز کرد. و سپس برای راحتی و آسایش مسافران فعالیت‌های خود را همانند کمپانی وسترن یونیون (Western Union) به صورت بین‌المللی گسترش داد. هم اکنون در هر کجای دنیا که باشید می‌توانید با استفاده از سرویس‌های مالی این شرکت در کمتر از چند ثانیه به دوستان و نزدیکان خود (بدون داشتن حساب بانکی) پول ارسال و یا دریافت کنید. فعالیت این شرکت مالی، از همان ابتدا با استقبال بسیاری از جانب اکثر کشورهای دنیا مواجه شد. این کمپانی بین‌المللی در اکثر کشورهای دنیا و اکثر بانک‌های معتبر دنیا دارای نمایندگی معتبر می‌باشد.

وسترن یونیون Western Union

وسترن یونیون یک سیستم انتقال سریع پول است که می‌توان از طریق آن کمتر از یک روز مبلغی را از یک نقطه دنیا به نقطه‌ای دیگر در جای دیگر انتقال داد و به حساب گیرنده واریز کرد. سیستم وسترن یونیون سریع‌تر از سیستم حواله بانکی عمل می‌کند و می‌توان از طریق آن با سرعت بالا مبلغی را به حساب شخص دیگری واریز کرد. از ویژگی‌های منحصر به فرد سیستم‌های فوق، سرعت بسیار بالای آنها در انتقال پول می‌باشد که بسته به زمان سفارش بین 2 ساعت تا 2 روز متغیر بوده و در مقایسه با سیستم حواله بانکی که حداقل بین 5 تا 7 روز زمان ارسال آن به درازا می‌کشد، بسیار سریع‌تر می‌باشد. در سیستم‌های مذکور نیازی به شماره حساب بانکی نه برای فرستنده و نه برای گیرنده نبوده و تنها با داشتن نام و نام خانوادگی شخص و یا موسسه گیرنده و نشانی (تنها کشور و شهر گیرنده و نه نشانی کامل) آن می‌توان پول را به مقصد ارسال کرد. ضمنا شما محدودیتی در ارز انتقالی ندارید و می‌توانید مبلغ مورد نظر را بر اساس ارز همان کشور تنظیم و ارسال نمائید.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *