آیا ارز رمزنگاری شده پول واقعی است؟ استخراج بیتکوین دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران

آیا ارز رمزنگاری شده پول واقعی است؟ – قسمت چهارم

مترجم: احمد رجعتی

محل ذخیره­ ارزش

در قسمت‌های قبل به معیارهای تعریف پول پرداختیم. اکنون به پول به عنوان معیاری برای ذخیره ارزش می‌رسیم. این آخرین معیار ما برای پول و ارز رمزنگاری شده است.

محل ذخیره­ ارزش اشاره به حفظ ارزش پول در طول دوره‌های طولانی است. بی تردید طلا رتبه­ شماره یک را دارا است. از زمان‌های قدیم، طلا ارزش خود را به عنوان یک نوع پول حفظ کرده است. هیچ ارز فیاتی با طلا برابری نمی‌کند.

این رکورد طلا را با ذخیره ارزش دلار آمریکا مقایسه کنید. از زمان تولد صندوق فدرال در 23 دسامبر 1913 (که در یک جلسه مخفی در جزیره Jeckyll توسط رئیس جمهور وودرو ویلسون (Woodrow Wilson) امضا شده و تبدیل به قانون شده است) قدرت خرید دلار آمریکا بیش از 96 درصد کاهش یافته است.

در حال حاضر برخی ممکن است بپرسند: «مدت زمان طولانی یعنی چقدر؟» برای بسیاری نیز این سوال ممکن است سطحی به نظر برسد، اما این موضع، سوال دیگری را مطرح می‌کند: «چه کسی تصمیم می‌گیرد چه مدت زمانی طولانی است؟» آیا ذخیره ارزش در طلا بیش از 5000 سال است؟

یک یا دو دهه است؟ در دوران بعد از جنگ جهانی در آلمان مردم با چرخ دستی پر از ارز برای خرید یک قرص نان یا یک بطری شیشه شیر به بازار می­‌رفتند.

نکته این است که: زمانی که تعداد زیادی از عوامل پولی و غیرپولی وجود دارد که می‌تواند بر طول عمر هر نوع پول تاثیر بگذارد، چه چیزی محل ذخیره سازی  ارزش را اندازه­‌گیری می‌کند؟

چیزی جز طلا و نقره ، نمی‌­تواند ارزش را حفظ کند. اکثر مردم خشنود خواهند بود اگر پول پس­‌انداز خود را برای حداقل سه نسل آینده خانواده‌شان حفظ کنند – و یا بهتر از آن، ارزش آن را افزایش دهند.

نتیجه

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که آیا واقعا پول نقد سازاوار آن هس که به عنوان پول واقعی پذیرفته شود، باید به «کمیابی» اشاره کنیم که بسیاری معتقدند باید در لیست معیارهای پول قرار داده شود.

هرچه منابع یا دارایی کمیاب‌تر باشند، ارزشمندتر می­‌شوند. دارایی‌هایی مانند فلزات گرانبها به لحاظ ذاتی کمیاب هستند و مانند ارز تورمی نیستند.

اکثر ارزهای رمزنگاری شده نیزغیرتورمی هستند. محدودیت عرضه نهایی آن و دوره‌ای شدن انتشار افزایشی به بازار در الگوریتم آن ساخته شده است.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *