آنچه لازم است درباره‌ی فناوری بلاک‌چین بدانید – قسمت سوم

مترجم: احمد رجعتی

چه کسی از بلاک‌چین استفاده خواهد کرد؟

لازم نیست در مورد بلاک‌چین چیزی بدانید تا در زندگی شما مفید باشد. در حال حاضر، امور مالی قوی‌ترین موارد استفاده را برای این فناوری ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، پول نقد بین المللی. بانک جهانی تخمین می‌زند که در سال 2015 بیش از 430 میلیارد دلار آمریکا پول انتقال داده شده است. به همین جهت در شرایط فعلی تقاضای زیادی برای توسعه دهندگان بلاک‌چین وجود دارد.

بلاک‌چین به طور بالقوه واسطه‌ها­ را در معاملات از میان می‌­برد محاسبات شخصی با اختراع رابط کاربر گرافیکی (GUI) ، که به شکل «دسکتاپ» ایجاد شده، برای عموم قابل دسترس شده است. به طور مشابه، رایج‌ترین GUI طراحی شده برای بلاک‌چین به اصطلاح «کیف پول» نامیده می­‌شود، که مردم برای خرید با  بیت‌کوین، و ذخیره‌ی آن همراه با دیگر ارزهای رمزنگاری شده، از آن استفاده می‌کنند.

معاملات آنلاین به طور مستقیم با روند تأیید هویت ارتباط دارد. تصور کنید که برنامه‌های کیف پول در سال‌های آینده تغییر خواهد کرد تا دیگر انواع مدیریت هویت را شاهد باشیم. هویت و شهرت آنلاین غیرمتمرکز خواهد شد. ما داده‌هایی را که متعلق به خودمان است، در اختیار داریم.

بلاک‌چین  و امنیت پیشرفته

بلاک‌چین با ذخیره داده‌ها در سراسر شبکه خود، خطراتی را که ذخیره داده‌ها در یک مرکز واحد ایجاد می‌کند، حذف می‌کند و شبکه آن فاقد نقاط متمرکز آسیب‌پذیری است که هکرها بتوانند از آن بهره برداری کنند. امروزه اینترنت دارای مشکلات امنیتی­‌ای است که برای همه ما آشنا است. ما همه به سیستم «نام کاربری / رمز عبور» تکیه می‌کنیم تا از هویت و دارایی‌هایمان در اینترنت محافظت کنیم. روش‌های امنیتی بلاک‌چین از فناوری رمزنگاری استفاده می‌کنند.

پایه‌های این کار کلید عمومی و خصوصی است. «کلید عمومی» (یک رشته اعداد طولانی و تصادفی تولید شده) یک آدرس کاربری در بلاک‌چین است. بیت‌کوین ارسال شده در سراسر شبکه به عنوان بیت‌کوینی متعلق به آن آدرس ثبت می‌شود. «کلید خصوصی» مانند یک رمز عبور است که به مالک اجازه دسترسی به بیت‌کوین یا سایر دارایی‌های دیجیتال را می‌دهد. اطلاعات خود را در بلاک‌چین ذخیره کنید چرا که امکان تخریب آن وجود ندارد. این موضوع صحت دارد، اگرچه محافظت از دارایی‌های دیجیتال به محافظت از کلید خصوصی  و استفاده از ابزاری که کیف پول کاغذی نامیده می‌شود، نیاز دارد.

یک شبکه سطح دوم

با استفاده از فناوری بلاک‌چین، وب به یک لایه جدید از عملکرد دست می‌یابد.

در حال حاضر کاربران می‌توانند به طور مستقیم با یکدیگر همکاری کنند – معاملات بیت‌کوین در سال 2016 به طور متوسط بیش از 200000 دلار آمریکا در روز بود. با امنیت اضافه شده توسط بلاک‌چین، کسب و کارهای اینترنتی جدید به دنبال راهی برای جدا کردن موسسات سنتی مالی هستند.

گلدمن سچس (Goldman Sachs) معتقد است که فناوری بلاک‌چین توانایی بالایی به خصوص برای بهینه‌سازی Clearance و Settlement دارد و می‌تواند تا 6 میلیارد دلار در سال صرفه جویی‌های جهانی ایجاد کند.

به گفته جورج هوارد (George Howard)، دانشیار دانشگاه براون، کالج موسیقی برکلی و موسس بنیاد استراتژیک جورج هوارد: «سال 2017 سالی مهم برای فناوری بلاک‌چین خواهد بود. بسیاری از نوآوران در این فضا یا شروع به تولید درآمد می‌کنند – از طریق ارائه محصولات ارزش/تقاضای بازار – یا به دلیل از دست دادن پول نقد از میان می­‌روند. به عبارت دیگر، 2017 سالی است که شاهد ارائه‌ی محصولات بیشتر با استفاده از فناوری بلاک‌چین هستیم و بحث کمتری در مورد خود فناوری بلاک‌چین که گرد و غبار جادویی است که می‌تواند به راحتی بر روی همه چیز بشیند، وجود دارد. البته، از ديدگاه مشتريان، اين امر واضح نخواهد بود؛ زيرا فناوري بلاکچين بايد غالبا نامرئي باشد – حتي با این‌که ويژگي‌ها و عملكرد آن، زندگي مردم/تجارت را بهبود مي‌بخشد. من شخصا با تعدادی از موارد استفاده‌ی از فناوری بلاک‌چین که در مقیاس بزرگ در اوایل 2017 راه اندازی شده‌اند آشنا هستم. این مرحله‌ی اجرایی که در سال 2017 نمایان می‌شود، یک گام بسیار اساسی برای پذیرش بیشتر فناوری‌های بلاک‌چین است؛ زیرا اجازه می دهد که عملکرد واقعی بلاک‌چین دیده شود، نه این‌که فقط وعده‌هایی داده شود.»

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *