آنچه لازم است درباره‌ی فناوری بلاک‌چین بدانید – قسمت دوم

مترجم: احمد رجعتی

در قسمت قبل مقدماتی را در مورد بلاک‌چین و برخی ویژگی‌های انقلابی آن مطرح کردیم. یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی بلاک‌چین، شفافیت و غیرقابل تغییر بودن آن است.

شبکه‌ی بلاک‌چین در یک وضعیت توافق عمومی قرار دارد، که هر 10 دقیقه به صورت اتوماتیک خودش را کنترل می‌کند. نوعی اکوسیستم اجماع که هر معامله‌ای را که در فواصل ده دقیقه‌ای اتفاق می‌افتد، تطبیق می‌دهد. هر گروه از این معاملات به عنوان «بلوک» نامیده می‌شوند. دو ویژگی مهم از این موضوع حاصل می‌شوند:

1- شفافیت

داده‌ها به دلیل عمومی بودن، در داخل شبکه به صورت یک کل تعبیه شده‌اند.

2- نمی‌توان آن را تخریب کرد

تغییر هر واحد اطلاعات در بلاک‌چین به معنای استفاده از مقدار زیادی قدرت محاسباتی برای براندازی کل شبکه است. شاید این کار در تئوری، امکان پذیر باشد اما در عمل، بعید است که اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، کنترل سیستم برای ضبط کردن بیت‌کوین‌ها نیز باعث کاهش ارزش آنها خواهد شد.

طبق نظر ویتالیک بوترین، بلاک‌چین مسئله‌ی دستکاری در داده‌ها  را حل می‌کند. شاید در غرب، مردم بگویند که به گوگل، فیس‌بوک و یا بانک‌هایشان اعتماد دارند. اما بقیه‌ی جهان، نظیر آفریقا، هند، اروپای شرقی یا روسیه به سازمان‌ها و شرکت‌ها به این اندازه اعتماد ندارند. این موضوع در مورد مکان‌هایی که مردم در آن واقعا ثروتمند هستند، صدق نمی‌کند. بیشترین فرصت‌های بلاک‌چین در کشورهایی است که هنوز به این سطح نرسیده‌اند.

بلاک‌چین، شبکه‌ای از گره‌ها

بلاک‌چین حاصل شبکه‌ای از گره‌های محاسباتی است. کامپیوتر متصل به شبکه‌ی بلاک‌چین که با استفاده از یک مشتری که وظیفه‌ی اعتبارسنجی و انتقال داده‌ها را انجام می‌دهد، یک کپی از بلاک‌چین می‌گیرد که به صورت خودکار پس از پیوستن به شبکه‌ی بلاک‌چین دانلود می‌شود.

این گره‌ها با هم یک شبکه‌ی قدرتمند را ایجاد می‌کنند که دید کاملاً متفاوتی در مورد چگونگی کارکرد اینترنت ارائه می‌کند.

هر گره یک «سرپرست» بلاک‌چین است و به طور داوطلبانه به شبکه می‌پیوندد (به این ترتیب شبکه، غیرمتمرکز است). با این حال، هر یک انگیزهای برای شرکت در شبکه دارند: شانس به دست آوردن بیت‌کوین.

گفته می‌شود که گره‌ها، بیت‌کوین «استخراج» می‌کنند، اما این اصطلاح کمی نامربوط است. در واقع، هر یک با دیگری برای برنده شده بیت‌کوین از طریق حل پازل‌های محاسباتی رقابت می‌کنند. بیت‌کوین همان طور که در ابتدا تصور می‌شد، ساختار بلاک‌چین بود اما اکنون تنها یکی از کاربردهای بالقوه‌ی بسیار این فناوری شناخته می‌شود.

حدود 700 ارز رمزنگاری شده مانند بیت‌کوین (توکن‌های دارای ارزش قابل تبادل) موجود است. همچنین، تعدادی از دیگر استفاده‌های بالقوه از مفهوم اصلی بلاک‌چین در حال حاضر فعال و یا در حال توسعه است.

ایده‌ی غیرمتمرکزسازی

بلاک‌چین یک فناوری غیرمتمرکز است. هر چیزی که روی آن اتفاق می‌افتد، حاصل از عملکرد شبکه به عنوان یک کل است. از این ویژگی بسیار استفاده می‌شود. با ایجاد یک روش جدید برای بررسی معاملات، برخی جنبه‌های تجارت سنتی ضرورت خود را از دست خواهند داد. برای مثال، معاملات بورس سهام می‌توانند به طور همزمان در بلاک‌چین قرار گیرند – یا می‌توان انواع حسابرسی‌ها مانند ثبت زمین را کاملا عمومی‌ کرد. تمرکززدایی در حال حاضر یک واقعیت است.

بیت‌کوین یک شبکه‌ی جهانی کامپیوتری است که از فناوری بلاک‌چین برای مدیریت پایگاه داده‌هایی که معاملات بیت‌کوین را ثبت می‌کند، استفاده می‌کند. بیت‌کوین توسط شبکه اش اداره می‌شود و نه یک مقام مرکزی. این به این معنی است که شبکه به صورت peer-to-peer عمل می‌کند.

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *