Hyperledger چیست؟ – قسمت دوم

مترجم: مریم اسدی

 

پروژه‌های بلاک‌چینی Hyperledger:

«استراتژی چتریِ» Hyperledger طیف وسیعی از پرو‌ژه‌ها را در برگرفته و توسعه می‌دهد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: فناوری‌های بلاک‌چین مربوط به کسب‌و‌کار، ساختار و چهارچوب، کتابخانه‌ها، رابط‌ها، و برنامه‌های کاربردی. در حال حاضر Hyperledger پروژه‌های زیر را دردست دارد:

Hyperledger دندانه‌ای (Sawtooth): یک سلسله بلاک‌چین پیمانه‌ای و ماژولار است که توسط اینتل توسعه یافته و از یک الگوریتم توافقی جدید به نام گواهی اثبات زمانِ سپری شده Proof of Elapsed Time (PoeT) استفاده می‌کند.

Hyperledger ایروها (Iroha): ایروها پروژه‌ای از یک جفت شرکت ژاپنی است برای ایجاد روشی آسان در ترکیب و به هم پیوستن چهارچوبِ یک بلاک‌چین.

Hyperledger فابریک (Fabric): این پروژه توسط آی‌بی‌ام هدایت می‌شود. فابریک یک اجرای پلاگ&پلی از فناوری بلاک‌چین است که به عنوان پایه و اساسی در توسعه برنامه‌های کاربردی بلاک‌چین در مقیاس بزرگ می‌باشد که قابلیت تنظیم مجوزها را دارد.

HyperledgerBurrow: این پروژه یک ماشین قرارداد هوشمند مجاز را در کنار مشخصات اتریوم توسعه می‌دهد.

در کنار این پروژه‌های ساختاری، Hyperledger دارای چندین پروژه ابزاری به نام Cello است که هدف آن دسترسی و توسعه ساده‌تر و موثرترِ بلاک‌چین است. Cello بلاک‌چینی است که قرار است بعنوان یک سرویس، یک کامپوزر (Composer) ، یک ابزار برای ساخت شبکه‌های تجاری بلاک‌چین و نیز یک کاوشگر برای مشاهده، جستجو و استقرار تراکنش‌ها و داده‌های مرتبط در بلاک‌چین، مجموعه‌ای از ابزارها، کتابخانه‌ها و اجزای دیگر برای تایید هویت دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین، مورد استفاده قرار گیرد.

در واقع Hyperledger درگیر طیف وسیعی از پروژه‌های بلاک‌چینی غیرپولی است و این دیدگاه سختگیرانه‌اش در مورد این پروژه‌ها همچنان ناراضی‌کننده باقی می‌ماند چرا که توضیحی فراتر از چند کلمه کلیدی بیان نمی‌شود. بنابراین در قسمت بعد تنها دو پروژه برجسته‌ترِ عنوان شده را بررسی خواهیم کرد: Hyperledger Sawtooth و Hyperledger Fabric. هر دو پروژه توسط شرکت‌های بزرگ (‌اینتل و آی‌بی‌ام) ایجاد شده و به صورت متن باز می‌باشند. این شرکت‌ها همچنان پروژه‌های بلاک‌چین خود را با Hyperledger به پیش می‌برند و درعین حال از دیگران نیز دعوت به مشارکت کرده‌اند.

منبع: blockgeeks

1 پاسخ
  1. مهسا
    مهسا می گوید:

    سلام
    در رابطه با امنیت هایپرلجر اینکه تراکنش ها را چگونه امن میکند ، فرستنده یا گیرنده و مقدار پولی که جابجا میشود چگونه میتواند پنهان کند ، اگر اطلاعی دارین ممنون میشم توضیح بدین

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *