2018 سال همسویی بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا آزمایشگاه بلاکچین ایران استخراج و خرید و فروش بیتکوین دانشگاه شریف

2018: سال همسویی بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

مترجم: مریم لطانی

سال 2017، سالی بود که ارزهای رمزنگاری شده تبدیل به یک جریان اصلی شد.

 اما آنچه که برای بسیاری از ما که در طی چند سال گذشته سرمایه گذاری کرده‌اند، بسیار هیجان انگیز است، توسعه فناوری پایه آن است.

فناوری بلاکچین، که پایه بیشترین ارزهای رمزنگاری شده را در اختیار دارد، در مراحل ابتدایی قرار دارد. در سال گذشته، شاهد نتایج مثبت استفاده از این فناوری بودیم. از جمله بورس اوراق بهادار استرالیا که اعلام کرد پس از اجرای همروند هر دوسیستم، بلاکچین را جایگزین سیستم موجود فرآیندهای تجاری خود خواهد کرد.

این رویداد برای بسیاری یادآور تبدیل فرآیندهای شرکت‌های بزرگ از مدل کلاینت سروری به تحت وب در اواخر دهه 90 و اوایل قرن 20 ام می‌باشد که طی آن زنجیره تامین و فرآیندهای تدارکاتی به وضعیت آنلاین تبدیل شد. تحقیقات گسترده‌ای برای سرمایه گذاری (ROI) انجام شد تا توجیه هزینه‌های پیشنهادی جایگزین کردن سیستم‌های فعلی را داشته باشند. اکنون بعد از گذشت بیست سال، با وجود آنکه بسیاری از شرکت‌ها ریسک این کار را بالا می‌دیدند ولی نتیجه این تحقیقات مشهود است.

پیش بینی می‌شود که در سال 2018 شرکت‌های بیشتری را در صنایع مختلف خواهیم دید که به فناوری بلاکچین برای ایجاد کارایی بیشتر (و مدل‌های جدید کسب و کار در آینده) روی خواهند آورد.

زمانی که صندوق سرمایه گذاری (Future\Perfect Ventures) در سال 2014 راه اندازی شد، ازترکیب بلاکچین با سایر فناوری‌های در حال ظهور، از جمله ماشین‌های یادگیرنده/هوش مصنوعی، امنیت و اینترنت اشیا بسیار هیجان زده بودیم. از این رو انتظار می‌رود که سال 2018، سالی باشد که ما شاهد همسویی این فناوری‌ها برای ایجاد سیستم عامل‌های محاسباتی و ارتباطی غیرمتمرکز آینده خواهیم بود.

غیر متمرکزسازی، به واسطۀ ماهیت خود، مستلزم آن است که  بیشتر اطلاعات به جای ذخیره در یک سرور مرکزی به گره‌ها منتقل شوند.

ما همچنان شاهد توسعه نیمه هادی‌هایی هستیم که قادر به پردازش پیشرفته در دستگاه‌های کوچکتر و کوچکتر هستند. هرچه تجهیزاتی که در لبه شبکه قرار می‌گیرند، هوشمندتر باشند، قراردادهای هوشمندی که در ساختار بلاکچین فعال می‌شوند، با قابلیت‌های پیشرفته‌تری در تجزیه و تحلیل داده‌ها کار می‌کنند.

در دسترس بودن اطلاعات بیشتر و پردازش دقیق در گره‌ها، مجموعه وسیعی از داده‌ها را در اختیار شرکت‌ها و افراد دیگر قرار خواهد داد و جایگزین مالکیت داده اختصاصی که در حال حاضر برای شرکت‌هایی مانند فیس بوک و گوگل وجود دارد، خواهد شد. مهم‌تر این که این داده‌ها متنوع و نمایانگر جهانی هستند که ما در آن زندگی می‌کنیم، نه داده‌های فیلتر شده توسط چند شرکت که در یک جغرافیای خاص قرار دارند.

همه این ها ممکن است در سال آینده رخ ندهند، ولی ما حرکت اجتناب ناپذیری را به سوی آینده آغاز کرده‌ایم، که حتی انقلابی تراز اینترنت خواهد بود.

منبع: coindesk

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] که حتی انقلابی تراز اینترنت خواهد بود. منبع: coindesk 2018: سال همسویی بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا – Iran Blo… پاسخ با نقل […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *