فرصتی برای پذیرش بلاکچین توسط حکومت‌ها آزمایشگاه بلاکچین ایران خرید و فروش بیتکوین اتریوم دانشگاه شریف

فرصتی برای پذیرش بلاکچین توسط حکومت‌ها – قسمت دوم

مترجم: سپیده کیارستمی

 

در پست قبل به تصمیمات حکومت‌ها در سال‌های گذشته برای پذیرش یا عدم پذیرش تکنولوژی بلاکچین پرداختیم. اما در سال جدید در پی استقبال رگولاتورها برای پیشبرد بلاکچین، سه سوال مطرح می‌شود:

یک) شبکه بلاکچین دولت نیازمند چه نوع مجوزهایی است؟

مساله اصلی حول عمومی یا خصوصی بودن این بلاکچین است. صحیح‌تر این است که بپرسیم آیا این یک شبکه بلاکچین مجوزدار یا ناشناس است. در شبکه‌های مجوزدار، اعضا شناخته شده هستند و سطوح متفاوت دسترسی، بسته به نقش آنها در شبکه به آنها منصوب شده است.

برعکس در شبکه بلاکچین ناشناس، مشارکت‌کنندگان ناشناس هستند و دسترسی کاملا باز است. بیشتر حکومت‌ها و سازمان‌ها نیازمند سیستم مجوزدار هستند که احتیاج به رضایت برای دسترسی به اطلاعات شبکه هست.

دو) بهترین روش برای شروع کار چیست؟

منتظر نمانید تا سیاست‌های جدید معرفی شوند بلکه سیاست‌های جدید را به کمک تجربه با به کار بردن نمونه‌های اولیه تنظیم نمایید. بلاکچین هنوز یک فناوری نوظهور هست.

یاد بگیرید که قراردادهای هوشمند چگونه کار می‌کنند و نقشی که برای کمکم به به تنظیم مقررات ایفا می‌کنند را درک نمایید. شرکای کلیدی شبکه و نقش متفاوت آنها را کشف کنید. رگولاتورها، حسابرسان، تامین‌کنندگان خدمات، بخش‌های خصوصی و سایر آژانس‌ها را چگونه می‌توان درگیر نمود؟

یک نقطه را برای شروع کار انتخاب کنید، و به سرعت بازخورد شرکت‌کنندگان را بگیرید. این کار، مهارت‌ها را در اکوسیستم بلاکچین در حال رشد ایجاد خواهد کرد.

سه) چگونه دایره اعتماد گسترش می‌یابد؟

ارزش شبکه بلاکچین به موازاتی که گسترش می‌یابد، بیشتر می‌شود. سوال اصلی برای رگولاتوری این است که چگونه این ارزش فراتر از مرزهای جغرافیایی گسترش می‌یابد؟ اغلب شبکه‌های تجاری نمی‌توانند توسط مرزهای ملی محدود شوند.

به جای مبارزه برای حاکمیت داده، آیا مزایای بیشتری در اشتراک‌گذاری داده‌ها با دیگران وجود ندارد؟ با توجه به مسائل مهم جهانی همچون کمک به پناهجویان، ردیابی اطلاعات بیماری‌های واگیردار، مبارزه با تروریسم، همه از استانداردهای بین‌المللی و همکاری منتفع خواهند شد.

اکنون وقتش رسیده است

بلاکچین پتانسیل پشتیبانی از اعتماد، شفافیت، حفاظت از داده و حریم خصوصی را دارد. در حالی که آماده هستیم مزایای مثبت بلاکچین را ببینیم، اگر حکومت‌ها رویکرد بازی داشته باشند، فرصت‌ها حتی بیشتر از چیزی که انتظارش را داریم می‌تواند باشد.

شرکت IBM باور دارد همان طور که اینترنت تبدیل به استاندارد تجارت اطلاعات شده است، بلاکچین، اشتراک‌گذاری داده و تایید اطلاعات را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

حکومت‌ها می‌توانند-و باید- به ایجاد این انقلاب کمک کنند.

منبع: coindesk

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *