کیف پول بیت‌کوین چیست؟ – قسمت اول

مترجم: مصطفی رحمتی

 

کیف پول بیت‌کوین برنامه‌ای است که با استفاده از آن می‌توانیم برای دیگران بیت‌کوین بفرستیم، از دیگران بیت‌کوین دریافت کنیم، بیت‌کوین‌ها را ذخیره کنیم و موجودی خود را همیشه همراه داشته باشیم. مثلا زمانی که شما برای مدیریت ایمیل‌هایتان از برنامه‌هایی مثل Gmail  و یا Outlook استفاده می‌کنید، برای مدیریت بیت‌کوین‌هایتان به برنامه‌ای نیاز دارید که کیف پول نام دارد.

کیف پول‌ها با بلاک‌چین بیت‌کوین در ارتباط هستند. بلاک‌چین همان دفترکل جهانی تراکنش‌های بیت‌کوین است. کیف پول‌ها آدرس‌ها را در بلاک‌چین مانیتور و پیگیری می‌کنند و با هر تراکنش موجودی خود را به‌روزرسانی می‌کنند.

مهمترین نکته‌ای که باید درباره کیف پول به خاطر سپرد این است که آن چیزی که یک کیف پول را تعریف می‌کند مکانی است که کلید خصوصی (Private Key) در آن ذخیره شده است.

کلید خصوصی؟ معنی آن چیست؟

یک کلید خصوصی فقط یک رشته بسیار بلند از اعداد و حروفی است که به مانند گذرواژه کیف پول بیت‌کوین عمل می‌کند. کیف پول قدرت ارسال و دریافت بیت‌کوین را از کلید خصوصی دریافت می‌کند. البته شما می‌توانید کلید خصوصی را به عنوان مختصات مکانی بیت‌کوین‌هایتان در نظر بگیرید. به عبارت دیگر، هر کس که کلید خصوصی شما را بداند، بر بیت‌کوین‌های شما کنترل دارد.

کلید خصوصی برای ایجاد آدرس‌های بیت‌کوین شما هم به کار می رود، و این آدرس مثل آدرس ایمیل‌تان است. این آدرس همان چیزی است که شما در اختیار شخصی قرار می‌دهید که می‌خواهد برایتان بیت‌کوین ارسال کند. به هر حال، اگر چه آدرس بیت‌کوین از طریق کلید خصوصی ایجاد می‌شود، هیچ راهی وجود ندارد که با آزمایش کردن آدرس بیت‌کوین بتوان کلید خصوصی را به دست آورد.

در نتیجه، کاربرد اصلی کیف پول، ایجاد، ذخیره و استفاده از کلید خصوصی است.  به عبارت دیگر کیف پول، رمزنگاری پیچیده بیت‌کوین را برایتان انجام می‌دهد.

در طی تکامل کیف پول‌های بیت‌کوین، کیف پول‌های HD یا کیف پول‌های سلسله مراتبی قطعی که معادل تحت اللفظی Hierarchical Deterministic است، به وجود آمدند. کیف پول‌های HD یک عبارت ابتدایی ایجاد می‌کنند که دانه یا عبارت نمونیک (Mnemonic) نام دارد. این دانه، رشته‌ای از کلمات روزمره است که شما می‌توانید آن را به جای کلید خصوصی به خاطر بسپارید، چرا که کلید خصوصی بسیار بلند و گیج کننده است.

بعداً اگر کیف پولتان از بین برود یا دزدیده شود، می‌توانید این کلمات را برای تولید دوباره کلید خصوصی وارد کنید. به علاوه، یک کیف پول HD می‌تواند از یک Mnemonic یکسان چندین آدرس بیت‌کوین تولید کند. تمامی تراکنش‌هایی که به آدرس‌های تولید شده توسط یک Mnemonic فرستاده می‌شوند، بخشی از همان کیف پول یکسان خواهند بود.

به دلیل آن که کلیدهای خصوصی و Mnemonicها قدرت تصرف کامل در کیف پول را دارند، باید در جایی امن و مخفی نگهداری شوند. اگر در نگهداری و محافظت از کلید خصوصی یا Mnemonic کیف پولتان دقت نکنید، تمامی بیت‌کوین‌هایی که مربوط به کلید خصوصی یا Mnemonic مشخص است، ممکن است به شکل غیرقابل بازگشتی از بین بروند.

یک کیف پول استاندارد بیت‌کوین یک فایل wallet.dat تولید می‌کند که حاوی کلید خصوصی است. از این فایل باید یک پشتیبان گرفت و در جایی امن و رمزنگاری شده در رایانه‌تان یا یک حافظه خارجی نگهداری کنید یا این که از آن یک کپی کاغذی بگیرید و آن کاغذ را در جایی مخفی نمایید.

همچنین یک کیف پول HD، یک عبارت Mnemonic به شما می‌دهد که ممکن است تا 24 حرف باشد و باید آن را یادداشت کنید و در جایی امن نگهداری کنید.

منبع: 99bitcoins

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *