چگونه ICO خود را اجرا کنید آزمایشگاه بلاکچین ایران دانشگاه شریف تامین مالی بلاکچین

چگونه ICO خود را اجرا کنید – قسمت اول

مترجم: احمد رجعتی

هنگام انجام یک ICO، سه موضوع مهم را باید در نظر گرفت:

1- فناوری

2- مسائل حقوقی/ تنظیم مقررات

3- بازاریابی/ روابط سرمایه گذار

انتخاب بلاک‌چین مناسب بسیار کلیدی است. شما قصد دارید توکن‎های خود را به سرعت و به شیوه‌ای ایمن به فروش برسانید، می‌خواهید از سرمایه گذاران محافظت کنید، در حالی که هنوز هیچ مقرراتی وجود ندارد.

فناوری

فناوری غیرمتمرکز

سه شکست بزرگ ICO وجود دارد که کارآفرینان و سرمایه گذاران باید مطالعه کنند. DAO، CoinDash و ICO اصلی Maidsafe.  دانیل دابک (Daniel Dabek)، مدیرعامل بازار غیرمتمرکز Safex و یکی از پیشگامان و توسعه دهنده اولیه فناوری شبکه SAFE Maidsafe در این باره می‌گوید: «Maidsafe  آی سی او خود را بر اساس پروتکل Mastercoin راه اندازی کرد که اکنون OMNI نامیده می‌شود. طرح اولیه تنها  10٪ از فروش کل را از طریق قبول Mastercoin انجام داد زیرا Mastercoin نقدینگی زیادی نداشت و لذا بیت‌کوین بقیه فروش را تشکیل می داد. با این حال، قراردادهای هوشمند به آن اندازه که انتظار می‌رفت کار نکردند، یک مشکل فناوری وجود داشت و Maidsafe  با شرایطی پایان یافت که 60 درصد فروش، Mastercoin بود.»

مسئله اینجاست که چون Mastercoin  نقدینگی بالایی نداشت، قیمت آن به طرز چشمگیری افزایش یافت، زیرا مردم برای خرید توکن Maidsafe، نیاز داشتند توکن Mastercoin تهیه کنند. با این وجود، تیم Maidsafe  قادر به فروش Mastercoin  در قیمت‌هایی که در آن Mastercoin دریافت کردند نبودند، و تقریبا غیرممکن بود که سرمایه‌های خود را برای هزینه‌های روزانه تبدیل کند. ارزش Mastercoin  کاهش یافت و 7 میلیون دلار تبدیل به 5.5 میلیون دلار سرمایه شد.

چه درس‌هایی از این تجربه می‌آموزید؟

دابک توضیح می دهد: «از پلتفرمی استفاده کنید که قبلا تست شده و قابلیت‌های آن اثبات شده است. اگر چند ارز مختلف قبول می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که این سیستم‌ها تست شده اند و در بازار اجرایی هستند، اگر این کارها را انجام دهید تمام آن چیزی که نیاز است را در اختیار دارید.

من 3 پلتفرم را برای ICO پیشنهاد می‌کنم:

  1. Ethereum ERC20 Tokens.
  2. Ethereum Classic ERC20 Tokens
  3. Counterparty

Ethereum و Ethereum Classic هر دو روش قرارداد هوشمند مشابهی دارند، اما بیش از اندازه درگیر قرارداد نشوید، مگر اینکه قرارداد را تست کرده باشید و اعتبار آن اثبات شده باشد. فقط نگاهی به DAO بیندازید Counterparty یک سیستم آزمایشی است، به این معنی که برای اعتماد به قرارداد هوشمند امکانات انعطاف پذیری برای شما فراهم شده است. Ethereum Classic جالب است زیرا همان فناوری Ethereum است، اما به یک پایگاه کاملا جدید از سرمایه گذاران ارزهای رمزنگاری شده که احتمالا از یک پروژه فقط برای اینکه بر روی پلتفرم اتریوم کلاسیک است، پشتیبانی می‌کنند.

وقتی چیز جدیدی را امتحان می‌کنید، بسیار مهم است که نه تنها قراردادهای هوشمند خود را از دیدگاه امنیتی ارزیابی کنید (به DAO و Maidsafe مراجعه کنید)، بلکه مهم است که مکانیسمی امن هم برای سرمایه گذریا سرمایه گذاران خود داشته باشید. CoinDash این کار را انجام نداد و این موضوع 7 میلیون دلار هزینه به آنها تحمیل کرد.

ERC20  مربوط به Ethereum یک استاندارد پیشرو است و ICOهایی مانند Status ،Bancor و EOS بر روی آن ساخته شده ایت. جیمز پرستویچ (James Prestwich)، توسعه دهنده سابق Storj که 30 میلیون دلار در یک ICO به فروش رساند، ارزش ساختن بر روی استاندارد  ERC20 اتریوم را این گونه توضیح می‌دهد: «اتریوم پلتفرم توکن جوانی است که صدها میلیون دلار از دیگر پلتفرم‌های توکن پیشی گرفته است. همچنین دارای 4-5 راهکار اصلی کیف پول نرم‌افزاری با کیفیت بالا، طراحی و UI برای سرمایه گذاران و کاربران دارای توکن دارد.»

بنابراین در حالی که ممکن است سیستم هایی مانند Counterparty از نظر امنیتی ساده باشند، Ethereum دارای یک اکوسیستم بزرگ در زمینه سایر عناصر مدیریت توکن است.

منبع: forbes

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *