چرا بلاک‌چین به تنهایی نمی‌تواند مسئله حفظ حریم خصوصی را حل کند آزمایشگاه بلاکچین ایران دانشگاه شریف ارز رمزنگاری شده بیتکوین

چرا بلاکچین به تنهایی نمی‌تواند مسئله حفظ حریم خصوصی را حل کند؟

مترجم: آنیتا همتی

حفظ حریم خصوصی در بلاک‌چین یکی از ویژگی‌های اصلی است که کاربران را جذب این فناوری می‌کند.

با وجود طبیعت غیرمتمرکز و توانایی مشاهده هر تراکنش یا انتقال داده برای همه در بلاک‌چین، ارتباط رمزگذاری شده مانع از ارتباط شخص سوم با پیام‌های ارسالی در سراسر این فناوری می‌شود.

افزایش ارزش حریم خصوصی

در طول دهه گذشته، حفظ حریم خصوصی احتمالا موضوعی است که در زندگی متوسط شهروندان در سراسر جهان از همه بیشتر درباره‌اش بحث شده است. افشاگری ادوارد اسنودن (Edward Snowden) هر گونه شک و تردید را درباره‌ زمانی که در آن زندگی می‌کنیم، ازبین برد.

جیسون کاسیدی (Jason Cassidy)، یکی از بنیانگذاران هلیم (Helium) می‌گوید: «برخی از مردم مایلند آزادی خود در برابر توهم امنیت بیشتر که در واقع کاهش حریم خصوصیشان است از دست دهند.»

کاسیدی به Cointelegraph می‌گوید که ظهور ارز رمزنگاری شده امن، قدرت را از دست دولت‌ها و موسسات بانکی خارج کرده و آن را در دست مردم قرار می‌دهد.

او اشاره می‌کند که بیت‌کوین یک نام مستعار است و برخی از عناصر لازم برای حفظ حریم خصوصی و داشتن آزادی‌های مالی را در اختیار کاربران قرار می دهد. با این حال، امروزه ارزهای محرمانه محور بسیاری مانند مونرو(Monero) وجود دارد که به خاطر تواناییشان در ارائه آزادی‌های مالی به محبوبیت می‌رسند.

کاسیدی می‌گوید: «دولت‌ها از تروریسم به عنوان دلیلی برای جاسوسی در ارتباطات شهروندان خود استفاده می کنند. بسیاری از مردم با نگاه به گذشته درمی‌یابند که این‌ها بهانه‌ای برای تحت فشار گذاشتن مردم از سوی دولت‌هاست تا با در دست گرفتن کنترل کامل بر فعالیت‌های شهروندان از وضعیت موجود بهره ببرند. به جای حل مشکل از ریشه یعنی جایی که تروریسم ابتدا در آن شکل گرفته، آنها تمایل دارند رمزگذاری سیستم‌ها را تضعیف کنند و جهان را به مکان خطرناک‌تری برای کار تبدیل کنند.»

افزایش نگرانی‌ها درباره‌ حفظ حریم شخصی

پیتر مک کلری (Peter McClory )، مدیرعامل برنامه پیام رسانِ امنِ Obsidian، به Cointelegraph می‌گوید که امروزه مردم بیشتر نگران امنیت فعالیت‌هایشان در اینترنت هستند.

او می‌گوید دلیل این امر این است که میلیاردها نفر هرروز بیشتر و یبیشتر زندگی حرفه‌ای، مالی و شخصی خود را در دنیای دیجیتال قرار می‌دهند.

با این حال، آنها بیشتر کاستی‌های انجام این کار مانند حساب‌های هک شده، سرقت و انتشار اطلاعات خصوصی و دارایی‌های دیجیتال را تجربه می‌کنند.

مک کلری یادآور می‌شود که اکنون مردم سوالاتی می‌پرسند در مورد این که چه کسانی اطلاعات را در پلت‌فرم‌های متمرکز بزرگ مانند فیس بوک و گوگل دراختیار دارند، چه بایدها و نبایدهایی در کار با آنها وجود دارد و اینکه آیا این شرکت‌ها قادر به ارائه و حفظ وعده‌های حریم خصوصی هستند یا خیر؟

علاوه بر این، بسیاری از مردم نارضایتی زیادی نسبت به گستره‌ نظارت دولت بر ارتباطات آنلاین که اغلب غیرقانونی است، دارند.

در نتیجه، مردم به جای آنکه صرفا چیزی را که به آنها می‌گویند، تصدیق کنند؛ شروع می‌کنند به بیان آنچه که معتقدند حریم خصوصی هست و باید باشد.

بلاک‌چین به تنهایی خصوصی نیست

بر خلاف افکار عمومی مک کلری اشاره می‌کند که بلاک‌چین به طور خودکار این مشکل را حل نمی‎‌کند.

او می‌گوید: «به طور کلی پلت‌فرم‌های پیام رسان، از لحاظ کیفیت امنیت، سهولت استفاده و اطمینان از اپراتورهای خود، یک مجموعه ترکیبی هستند. برخی از پلت‌فرم‌های پیام رسان مانند Signal، WhatsApp، Wire و غیره  دارای امنیت عالی هستند و مسیری را طی می‌کنند تا ابزارهای قابل اعتماد و حریم خصوصی را به عنوان یک ویژگی قابل عرضه در بازار ارائه دهند. با این حال، آنها وابسته به معماری متمرکز، رویکردهای تاریخی برای شناسایی مدیریت و منافع تجاری هستند. مواردی که پلت‌فرم‌های بلاک‌چین مانند Obsidian  به آن محدود نیستند.»

مک کلری با توضیح اینکه بلاک‌چین به تنهایی این مشکل را حل نمی‌کند، ادامه می‌دهد که حریم خصوصی تنها زمانی حفظ می‌شود که همه روزنه‌ها بسته شوند.

با این حال، پلت‌فرم‌های مبتنی بر بلاک‌چین یک مزیت بزرگ دارند و آن هم این که مسئولیت حفظ یکپارچگی و کارآیی شبکه‌ای که پیام‌ها را انتقال می‌دهد، با منافع مالی تعداد زیادی از افراد مرتبط است و نه یک سازمان متمرکز که کاربران خود را به عنوان محصول می‌بیند.

این کار باعث دشوارتر شدن سانسور، دستکاری و خاتمه فعالیت می‌شود و رصد اطلاعات دیجیتالی افراد در مقیاس بزرگ را نیز غیرممکن می‌کند.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *