پنج هک جالب توجه ارزهای رمزنگاری شده دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران خرید و فروش بیتکوین ارز رمزنگاری شده اتریوم

پنج هک جالب توجه ارزهای رمزنگاری شده – قسمت دوم

مترجم: اکرم سبزمکان

 

هک 2011 : نشانه‌ای از آنچه اتفاق خواهد افتاد

در 19 ژوئن 2011، اتفاق عجیبی افتاد. ارزش بیتکوین در Mt. Gox به یک سِنت کاهش یافت!

تصویر بالا را دیدید؟

این گرافی از تمام معاملاتِ انجام شده بیتکوین در Mt. Gox   در تاریخ 19 ژوئن 2011 است، که افت قیمت را به خوبی نشان می‌دهد. بزرگی دایره‌ها نیز نشان‌دهنده بزرگی تراکنش‌هاست .

خوب، دقیقا چه اتفاقی افتاد و چرا قیمت پایین آمد؟

مهاجمان به کامپیوتر تنظیم‌کننده Mt.Gox نفوذ کرده و به کمک آن مقدار قابل توجهی بیتکوین را به حساب خود منتقل کردند. آنها از نرم‌افزار مبادلاتی برای فروش تمام این بیتکوین‌ها استفاده کردند که این امر موجب فشار زیاد بر سیستم و درنتیجه پایین آمدن ارزش بیتکوین در آن شد.

با وجود آنکه قیمت بعد از چند دقیقه به حالت عادی بازگشت، اما خسارات زیادی وارد کرد. حساب‌هایی با ارزش بیش از 8,750,000 دلار تحت تأثیر قرار گرفتند. در حالی که Mt. Gox موفق شد که از این فاجعه گذر کند، اما هیچ‌چیز نمی‌توانست آن‌ها را از فاجعه‌ای که در حال وقوع است، نجات دهد.

هک 2014 : دزدی 473 میلیون دلاری

با رفتن به سال 2014 میلادی کاربران Mt. Gox از تاخیرهای طولانی در خدمات شکایت داشتند. در حقیقت، شرایط به قدری بد بود که سیستم بانکی ایالات متحده Mt. Gox را به خاطر مشکلات قانونی مسدود کرد. در هفتم فوریه 2014، شرکت، فروش بیتکوین را متوقف کرد تا از طریق فرایندهای فنی بررسی کند و علت کندی را بفهمد.

آنها بیانیه زیر را منتشر کردند:

مشتری‌های عزیز شرکت Mt. Gox

در پی تلاش‌ ما برای رفع مشکلات فروش بیتکوین، مشخص شد که این مشکل به دلیل بالا بودن ترافیک فروش مانع از کارهای فنی ما برای اصلاح می‌شود. از همین رو و برای بررسی‌های بهتر، سیستم از دسترس خارج خواهد شد.

به‌منظور حل مشکل لازم است تا موقتا تمام تراکنش‌های مرتبط با فروش متوقف شده و تمام آنها مورد بازبینی قرار گیرند.

بابت اطلاع‌رسانی ناگهانی و بدون هماهنگی از شما عذرخواهی می‌کنیم اما همانطور که گفته شد، تمام فرآیندهای فروش بیتکوین متوقف شده و خروجی‌های داخل صف به کیف پول Mt. Gox شما برگردانده می‌شود. به‌محض رفع مشکل مشتریان می‌توانند دوباره از پلتفرم مبادلاتی، طبق روال عادی استفاده کنند.

تیم ما طی روزهای آخر هفته به شدت برای حل مشکلِ به وجود آمده، تلاش می‌کند و در روز دوشنبه گزارشی از کارهای انجام‌شده، اعلام خواهد شد.

بار دیگر، بابت مشکلات به وجود آمده عذرخواهی می‌کنیم و از شکیبایی و پشتیبانی‌ شما متشکریم.

با احترام، تیم MtGox

آنها در حین بررسی، متوجه شدند که مورد هدف حمله انعطاف‌پذیری (malleability ) قرار گرفته‌اند.

درقسمت بعد این حمله را نیز بررسی خواهیم نمود.

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *