پروژه‌ی بعدی بلاک‌چین IBM معنای تازه‌ای به نام آن خواهد بخشید

مترجم: مریم معصومی راد

 

طبق تحقیقاتی که توسط Juniper Research انجام شده، شرکت IBM (International Business Machines) بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای مبتنی بر بلاک‌چین است. بنابراین ممکن است نام IBM در آینده‌ی نزدیک مخفف  International Blockchain Model باشد.

در این تحقیق که تحت عنوان Blockchain Enterprise Survey انجام شده، شرکت Microsoft در جایگاه دوم قرار گرفته است و پس از آن شرکت Accenture جای دارد. عوامل بسیاری بر دستیابی IBM به جایگاه اول تأثیر داشته‌اند، با این وجود، اغلب این عوامل به کاربرد Hyperledger و تلاش‌های تحقیقاتی این شرکت در زمینه‌ی بلاک‌چین باز می‌گردد.

شرکت‌های IBM و Microsoft در رویکرد رقابتی که در مورد بلاک‌چین در پیش گرفته‌اند، تفاوت‌های اساسی دارند. با این وجود هر دو در یک مورد اشتراک دارند، این که IBM و Microsoft هر دو در تلاش برای دستیابی به جایگاه پلتفرم غالب تجاری مبتنی بر فناوری بلاک‌چین هستند،.

کدی که Microsoft برای اجرای بلاک‌چین به کار می‌برد، عمومی‌تر است و به همین دلیل هر وقت مشکلی در کد پیش بیاید، خیلی زود عموم مردم از آن آگاه می‌شوند. همچنین این شرکت تمایل بسیاری به اتریوم بلاک‌چین نشان داده است.

از سوی دیگر، شرکت IBM کاملاً از فضای عمومی فاصله گرفته است. این شرکت از یک بلاک‌چین مبتنی بر Hyperledger که توسط خود شرکت توسعه یافته استفاده می‌کند. به دلیل فاصله‌ای که این شرکت ار فضای عمومی جامعه دارد، از خطاها و مشکلات کد بلاک‌چین IBM آگاهی ندارند.

در حقیقت، نکته‌ی مهم و اصلی، تفاوت میان دو شیوه‌ی مدیریت است. شرکت Microsoft کنترل کد خود را به Ethereum Foundation سپرده است. لازم به ذکر است که Microsoft عضو Ethereum Foundation نیست. این موضوع تا حدی خطرآفرین است زیرا ممکن است جامعه‌ی اتریوم تصمیم بگیرد موراد کاربردی را اجرا کند که Microsoft از آنها آگاهی ندارد.

شرکت IBM عضوی از Hyperledger Consortium است، یک جامعه‌ی متن‌باز برای توسعه و رشد بلاک‌چین. این کنسرسیوم در گذشته با شرکت‌های دیگری نظیر Wal-Mart و Nestle به منظور بهبود زنجیره‌ی تأمین این شرکت‌ها با استفاده از بلاک‌چین همکاری داشته است. همکاری این کنسرسیوم با شرکت Sony نیز به آغاز سرمایه‌گذاری آن در فضای آموزش منجر شد.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *