پروژه‌ی اوبین (Ubin)؛ استفاده‌ی سنگاپور از بلاک‌چین در سیستم پرداخت آزمایشی

مترجم: آنیتا همتی

پروژه‌ی اوبین، استراتژی اخیر و چند مرحله‌ای اجرای بلاک‌چین در سنگاپور است که در آن یک سیستم پرداخت مبتنی بر بلاک‌چین، دلار سنگاپور را به توکن‌های دیجیتال مرتبط می‌کند.

مزایای بانکداری بلاک‌چین

با استفاده از بلاک‌چین، بانک‌ها می‌توانند سیستم پرداخت موثرتر و قابل اعتمادتری ایجاد کنند و مشتریان آنها نیز از مزایای حذف پردازش‌های طولانی هنگام مبادله‌ی ارزها، اجتناب از هزینه‌ی پردازش‌های هزینه‌بر و واسطه‌های غیر ضروری بهره‌مند می‌شوند.

همکاران

مرجع مقررات پولی سنگاپور (MAS)، بانک مرکزی این کشور همراه با مرجع قوانین مالی و کنسرسیوم بلاک‌چین R3، شرکت مشاوره‌ی Deloitte و سه بانک محلی، سیستم پرداخت اولیه را ایجاد کردند. بانک‌های سراسر جهان از جمله بانک Merrill Lynch  آمریکا ، Credit Suisse ،موسسه‌ی بانکداری شانگهای و هنگ‌کنگ ،JP Morgan، گروه مالی UFJ میتسوبیشی، بانک OCBC، Exchange  سنگاپور و بانک United Overseas  در این پروژه شرکت می‌کنند.

 فازهای پروژه‌ی اوبین

فاز اول به منظور بررسی مبانی اولیه و ارزیابی امکان استفاده از این فناوری و پیامدهای ناشی از آن در شش هفته بین 14 نوامبر 2016 تا 23 دسامبر 2016 صورت گرفت. این پروژه با اثبات مفهوم «انجام پرداخت‌های بین بانکی در داخل کشور از طریق بلاک‌چین» آغاز شد.

فازهای بعدی پروژه، پرداخت‌های بین‌المللی با واحدهای پولی یکسان یا متفاوت را بررسی و ریسک تسویه‌ی اوراق بهادار چندارزی (Cross currency security settlements) را ارزشیابی می کند.

پروژه‌ی جسپر (Jasper)

پروژه اوبین قابل قیاس با پروژه‌ی جسپر در کانادا است. این پروژه از ماه مارس تا ژوئن 2016، با همکاری R3 و پنج بانک کانادا انجام شد. هدف از این پروژه، ایجاد طرحی مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال به منظور صدور، انتقال و پرداخت در بانک‌های کانادا بود.

ساختار و درس‌هایی که از پروژه‌ی جسپر پایه‌گذاری شد، در سنگاپور برای پروژه‌ی اوبین مورد استفاده قرار گرفت. نمونه‌ی اولیه از مرحله‌ی اول اوبین، از مدل پولی پروژه‌ی جسپر الهام گرفته شده و کدهای جدیدی را برای قرارداد هوشمند توسعه داده است.

پیامدهای این پروژه برای سنگاپور

اجرای موفقیت‌آمیز پروژه‌ی اوبین، نقطه‌ی عطفی برای اولین ارز دیجیتال آسیایی خواهد بود.

از آنجایی که مرجع مقررات پولی سنگاپور قصد دارد نوآوری‌های تکنولوژیک را در بخش مالی توسعه دهد، به واسطه‌ی پروژه‌ی اوبین فرصت تبدیل به یک کشور برجسته در تحقیق و توسعه فناوری بلاک‌چین را دارا خواهد شد که با هدف تبدیل شدن به یک مرکز مالی هوشمند همخوانی دارد.

منبع: cryptoinsider

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *