پرواز عمودی بلاک‌چینی، تحقق رویای ماشین‌های پرنده

مترجم: مریم لتانی

 حتماً صحنه‌های جذاب و حیرت انگیز از جهانی ماورایی در فیلم‌های علمی تخیلی مثل «عنصر پنجم» را به یاد می‌آورید. تصاویری مانند ساختمان‌های بلند، لباس‌های عجیب و البته ماشین‌های پرنده‌ای که در بزرگراه‌های نامرئی در آسمان بی انتها حرکت می‌کنند. و مطمئنم که می‌گویید: «تحقق این موضوعات بسیار دور از ذهن است.»

بعد از فیلم «بازگشت به آینده 2» چندین دهه طول کشید تا بند کفش‌های خودکار اختراع شده و شرکت نایک، نمونه اولیه آن را ارائه دهد. هرچند ایده ماشین‌های پرنده بسیار پیچیده‌تر از بند کفش می‌باشد ولی آنچه عجیب به نظر می‌رسد این است که آینده به زودی فرا خواهد رسید، با ماشین‌های پرنده و همه اختراعات هوشمندی که در یک محیط متصل و هوشمند کار خواهند کرد. و این همان مفهوم اینترنت اشیا است.

از آنجائی که فرهنگ غالب، چشم انداز آینده را به سمت مکانی با حمل و نقل عمومی زیاد سوق می‌دهد، عجیب نیست که این ایده‌های عالی که با فناوری‌های جدید آمیخته‌اند، ذهن ما را به خود معطوف کرده است.

بلاک‌چین به عنوان «عنصر پنجم»

عبارت «بلاک‌چین، اساس ماشین‌های پرنده» توجه عموم را جلب می‌کند.

شرکت حمل و نقل اوبر (Uber)، با همکاری ناسا و چندین شرکت هوافضای دیگر در حال کار بر روی پروژه «ماشین پرنده» هستند. شرکت مادر ولوو نیز در حال طراحی خودروهایی می‌باشد که طی دوسال آینده به آسمان خواهد رفت.

پروژه بارتینی (Bartini)، متشکل از اعضای مقیم در مرکز نوآوری Uber Elevate، در حال پیاده‌سازی بلاک‌چینی برای اجرای مفاهیم حرکت عمودی وسایل نقلیه هوایی است.

زیرساخت بلاک‌چین، عملکرد سریع و بی دردسرکل سیستم از جمله وسایل نقلیه، ایستگاه‌های شارژ، پارکینگ‌ها و مشتریان را امکان پذیر می‌سازد.

تاکسی‌های هوایی یکی از واقعیت‌های آینده ما در حوزه اینترنت اشیا خواهد بود. جایی که اشیا (کوچک و بزرگ) بدون نیاز به اتصال به یک کامپیوتر مرکزی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و این سیستم، غیرمتمرکز خواهد بود. و بلاک‌چین آماده ثبت تراکنش‌هایی خواهد بود که بین اشیا اتفاق می‌افتد؛ مانند ارتباط بین یک قفل هوشمند مجهز به سنسور در یک اتاق صندوق‌های عمومی و مچ بند شما که یک قرارداد هوشمند در آن ثبت شده است.

موارد ذکر شده نشان می‌دهد که چگونه یک فعالیت در زندگی واقعی از وابستگی به دیتابیس‌های متمرکز مشتریان، مشکلات پشتیبانی و بسیاری دیگر از بقایای دوران قبل از بلاک‌چین، آزاد می‌شود.

این مساله در مورد خدمات تاکسی‌های شهری هم اتفاق خواهد افتاد. زیرا هیچکدام از خدماتی که با ظهور اقتصاد مشارکتی پدید آمدند، نتوانستند معضل ترافیک را حل کنند و به نظر می‌رسد این مساله برای همیشه باقی خواهد ماند.

پرواز بلاک‌چین

اساس و زیر ساخت محکمی برای پروازهای عمودی و فرود آن وجود دارد که لازمه اجرای این مفهوم می‌باشد. به عنوان مثال بسیاری از پشت بام‌ها در کلان شهرها مجهز به باند هلی کوپتر می‌باشند که عمدتا مورد استفاده قرار نمیگیرند.

شهرهای بزرگی مانند توکیو، سئول و لس آنجلس بیش از 70 باند فرود دارند. دبی، سنگاپور وسایر دولت‌های مدرن نیز جهت تنظیم قوانین، آماده پذیرش هواپیماهای تجاری کوچک هستند .این هواپیماها نمونه‌های خوبی برای قانون‌گذاران هوافضا می‌باشند که ناچار از تطبیق با فشار بازار هستند.

علاوه بر این، بازار حمل و نقل هوایی در حدود 1.2 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که برای توسعه سریع در صنعت حمل و نقل هوایی کافی به نظر می‌رسد.

بلاک‌چین زیر ساخت مناسبی برای حمل و نقل هوایی و پرداخت هزینه سفر در توکن ماشین یا توکن‌های ایستگاه‌های شارژ خواهد بود.

زمانی که تراکنشی صورت می‌گیرد، یک قرارداد هوشمند امضا شده، ذخیره اطلاعات سرویس ارائه شده، پرداخت‌ها و شارژ وسایل انجام می‌گیرد.

این نمونه کاملی است که نشان می‌دهد چگونه حمل و نقل آینده می‌تواند بهترین فناوری‌های موجود را در اختیار شما قراردهد حتی اگر آن را جادویی‌تر از آن بدانیم که با دنیای واقعی ارتباط داشته باشد.

همه چیز در حال وقوع است: توسعه تاکسی‌های هوایی و حتی استفاده از بلاک‌چین در تایید دفاتر اسناد رسمی و معاملات املاک که مورد حمایت دولت‌ها و سازمان‌های تجاری نیز هستند.

تا چند سال پیش واقعیت مجازی برای ما یک مورد غیرمعمول بود ولی شاید باور نکنید که الان شک داریم که می‌تواند ممکن باشد. ما همچنان اعتقاد داریم که بلاک‌چین یک فناوری نوظهور است که می‌تواند دنیا را متحول کند.

 

منبع: Cointelelgraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *