پرداخت خوشنامی چگونه بلاک‌چین توانایی‌های انسان را تبدیل به سرمایه می‌کند بلاک چین آزمایشگاه شریف ICO توکن تامین مالی

پرداخت خوشنامی: چگونه بلاک‌چین توانایی‌های انسان را تبدیل به سرمایه می‌کند

مترجم: هاجر سیر

تولید ارزش، مفهوم کلیدی است که موج انفجار پیشنهادات مربوط به بلاک‌چین را در سال 2017 تقویت کرد. چارچوب BMCHAIN چارچوبی است که هدف آن تبدیل کردن تجربه‌ها و مهارت‌های کاربر به سرمایه است، این پلتفرم حراج‌هایی از توکن‌های یکپارچه‌اش به راه انداخته است که رسانه‌های اجتماعی مانند Steemit و Golos را وادار به پرداخت کند. کسب‌وکارها، سرمایه‌گذاران، کاربران و تنظیم‌کننده‌ها، همه کاملا از ارزش پتانسیل نهفته در یک محصول یا سرویس بلاک‌چین باخبرند و می‌دانند که تبدیل شدن این ارزش به سرمایه، یک شبه یک صنعت چند میلیارد دلاری ایجاد خواهد کرد!

کانال‌هایی به سرمایه، که شکل خاصی از ارزش است که کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاران موجود در محیط امروز بلاک‌چین به شدت به آن علاقمند هستند، بسیار زیاد هستند. اما در راس آنها، ICO یا فروش توکن است. حضور برای فروش صدها هزار تا میلیاردها توکن در هر مکان برای تبادل با ارزهای رمزی، منجر شده که فروشنده‌ها و خریدارها بارها و بارها سود سهام خود را برای این کار پرداخت کنند.

ماندگاری جمعیت افزایش‌یافته (crow-powered) نیازمند چیزی بیشتر از توکن است

پس از طرح‌های بسیار از ICO، صنعت در حال آگاهی از این موضوع است که تمامی توکن‌ها به یک اندازه تولید نمی‌شوند. هر چند که از نظر فنی هرکسی می‌تواند در یک طرح ICO خرید کند (با توجه به مصوبات قانونی)، اما این موضوع همیشه ممکن نیست. دسترسی محدود منجر شده که اشتراک عظیمی از توکن‌ها تنها توسط یک تعداد کمی از صنایع خریداری شود که در نهایت آن‌ها کنترل شدیدی روی بازار خواهند داشت. همچنین، برای داشتن کسب‌و‌کار موفق و بلندمدت، اعتبار و خوشنامی حرف اول را می‌زند. همان‌طور که از ICOهای مربوط به شرکت‌هایی مانند Civic مشاهده شده است، مشمولیت همه‌جانبه و توزیع، موارد اساسی در راه اندازی یک کسب‌وکار متعادل است. در غیر این صورت یک پروژه چه طور می‌تواند سال‌ها با استفاده از مشارکت اجتماعی ماندگار بماند؟ این سوال منجر به افزایش راهکارهای جاه‌طلبانه و بلندپروازانه شده است که حتی سعی در سبقت گرفتن از معادل‌های غیر بلاک‌چین و مقابل با اشتراک درآمدی خود دارند. اولین مدل برای اثبات، مدل Steemit بود که تا سال گذشته برای ارسال محتوای بر مبنای اعتبار مبتنی بر نقطه (point-based reputaion)، به کاربران پرداخت کرده است.

BMCHAIN به دنبال این است که هر منفعتی را به سرمایه تبدیل کند

مفهوم جدیدی از روسیه و کشورهای متحدالمنافع (CIS) برخواسته که BMCHAIN نام گرفته است، در حال حاضر بیش از دو میلیون شرکت کننده دارد و سعی دارد فراتر از یک رسانه اشتراک گذاری عمل کند و به معنای واقعی کلمه هر چیزی را که یک انسان قادر به انجام آن است، به سرمایه تبدیل کند.

رومن مویسوی (Roman Moiseyev)، بنیان گذار BMCHAIN اظهار داشت: «بر خلاف پروژه‌هایی مانند Golos و Steemit، BMCHAIN به کاربران پیشنهاد طیف وسیعی از ابزارها را برای سرمایه گذاری می‌دهد که این امکان نه صرفا از طریق نوشتن مقالات یا نظر دادن انجام می‌شود، بلکه از طریق انجام وظایف، کمک کردن و به اشتراک گذاری تجارب صورت خواهد پذیرفت. تولید ارزش برای تقریبا همه چیز، کاری دشوار است که نیازمند ایجاد یک اکوسیستم کامل شامل یک توکن سفارشی، سیستم اعتباری برای قضاوت کردن در مورد توانایی‌ها و ابزارهای متعددی برای جذب کاربران در همان ابتدای کار است.»

به این ترتیب این پروژه یک شروع بزرگ دارد، به همراه شرکت Biznes Molodost به عنوان توسعه دهنده که از یک جمع کارآفرین فعال قوی با 20000 عضو، در ایالت‌های روسیه و CIS تشکیل شده است. مفهوم اصلی برای کاربران است تا اعتبار خود را- که مقدار محاسبه شده توسط Steemit با یک فرمول خاص بیشتر است- از طریق استفاده از توکن‌های BMT به پول نقد تبدیل کنند.

مویسوی بیان می‌کند که یکی از امکانات منحصربه فرد این پروژه، توانایی ارزیابی تراکنش‌ها است، نتایح ارزیابی‌ها می‌تواند برای تخمین نرخ اعتبار استفاده شود. اعتبار دیجیتال هر عضو، تعداد توکن‌های پاداش شارژ شده توسط سیستم را براساس نتایج فعالیت‌های آنان، تعیین می‌کند. بنابراین کاربران قادر خواهند بود تا پیمانکاران با سابقه‌ای را براساس یک اعتبار تاییده شده و قابل اعتماد پیدا کنند و سرویس‌های آنها را با استفاده از توکن‌های BMT به کار ببندند. درنهایت BMCHAIN، قطب و مرکزی برای پروژه‌های افزونه Biznes Molodost خواهد بود که از طریق یک API با پلتفرم در ارتباط خواهد بود. حتی شرکت‌ها قادر خواهند بود تا ICOها را از طریق طرح Token AIP شرکت، راه اندازی کنند.

مویسوی اضافه می‌کند که با استفاده از قابلیت‌های برنامه ریزی شده راهکار ما هر کاربری، حتی آن افرادی که با فناوریبلاک‌چین ناآشنا هستند، قادر خواهند بود تا یک مدل آماده ساخته شده (ready-made) را برای کسب و کارهایشان فراهم آورند: از طریق انتشار یک توکن برای جذب سرمایه گذاری و انجام مبادلات.

جادوی امنیت و یکپارچگی

اشتیاق و علاقه موجود در ورای بلاک‌چین به این معناست که بعید به نظر می‌رسد  BMCHAIN بخشی از مشتری‌های علاقمند خود را به سقوط بکشاند؛ اگرچه همانند همه اقدامات و راه اندازی‌های عظیم، با ریسک‌هایی همراه است. همانطور که Steemit اثبات کرد، بعد از این راه اندازی، حتی امنیت کاملا آب بندی شده را هم می‌توان از هم جدا کرد که این عمل منجر به از دست دادن بودجه، اطلاعات خصوصی و از همه مهم‌تر اعتبار می‌شود. مهم ترین ویژگی فناوری بلاک‌چین که برای استفاده در این چارچوب به کار می‌رود، غیرقابل تغییر بودن اطلاعات ذخیره شده است که اجازه ارزیابی سریع و دقیق ریسک‌های مرتبط با تراکنش‌های کاربر و همچنین پیاده سازی سیستم داوری و رای گیری کارا و اتوماتیک را در کمترین زمان و هزینه اقتصادی می‌دهد. همچنین مویسوی افزود: «ساختار خوش تعریف بلاک‌چین امکان پردازش هزاران تراکنش را برای کاربران به صورت تقریبا رایگان فراهم می‌کند، در حالی که قابلیت اطمینان و اعتبار را تضمین می‌نماید. برنامه‌های امنیتی واقعا باید بی نقص باشند،  نقشه راه BMCHAIN شامل توسعه یک سیستم پرداخت بین المللی است که بر پایه بلاک‌چین ساخته شده است. پروژه باید در فرایندهای کسب و کار هزاران کاربر پیاده سازی شود، در اولین سال حداقل 500 هزار کاربر به این پلتفرم متصل شده‌اند.»

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *