هفت اپلیکیشن مبتنی بر بلاکچین که می‌تواند به موسیقی‌دان‌ها برای کسب درآمد بیشتر کمک کند دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران اتریوم

هفت اپلیکیشن مبتنی بر بلاک‌چین که می‌تواند به موسیقی‌دان‌ها برای کسب درآمد بیشتر کمک کند – قسمت دوم

مترجم: آرامه بندری

در ادامه به تعدادی از شرکت‌های نوپا می پردازیم که می‌خواهند با استفاده از این فناوری فرایند تحولات را سرعت بخشند.

  1. dotBlockchain

«dotBlockchain» به گفته بنژی راجرز (Benji Rogers)، مدیرعامل «Pledge Music»  پلتفرمی است برای عرضه مستقیم موسیقی دیجیتال . در واقع این پلتفرم در تلاش است تا زیرساخت‌های فعالیت فرا داده‌ها را تغییر دهد.

این استارتاپ چگونه کار می‌کند؟

تشخیص و توزیع درآمد حاصل از اعطای حقوق امتیاز در فروش کالاهای دیجیتال از آن چه که فکر می‌کنید پیچیده‌تر است. هر ساله میلیون‌ها دلار پول حاصل از فروش محصولات در چرخه عرضه محصولات دیجیتال گم می‌شود. این اتفاق به دلیل عدم آگاهی دقیق پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب و اسپاتی فای (Spotify) از مالکان اصلی حقوق آثار روی می‌دهد. این مبالغ در گرداب جریان داده‌ها گم می‌شوند و در واقع در پایان سال مالی این مبالغ به عنوان درآمد از دست رفته طبقه بندی می‌شوند. در چنین شرایطی ممکن است شرکت‌ها و یا هنرمندان سالانه میلیون‌ها دلار درآمد را به دلیل عدم مدیریت صحیح جریان پرداخت‌ها از دست بدهند.

«dotBlockchain» تصمیم دارد تا چنین درآمدهای از دست رفته‌‎ای را به صنعت موسیقی باز گرداند. در واقع هر فایل موسیقی به همراه خود تاریخچه‌ای از مالکان، خالق و ذینفعان را در خود جای خواهد داد. در حقیقت قالب رایج فایل‌های موسیقی از دقت کافی برای انتقال چنین اطلاعاتی برخوردار نیستند. قالب‌های «MP3»، «Wave» و «AAc» در حال حاضر قالب‌های رایج در بازار موسیقی دیجیتال هستند؛ اما اطلاعات این قالب‌ها در شرایطی که به صورت فرا داده ذخیره می‌شوند قابلیت ردیابی کمی دارند. «dotBlockchain» از قالبی به نام «BC» رونمایی کرده است که می‌تواند اطلاعات صاحبان اثر و ذینفعان را در خود جای دهد. این اطلاعات شامل واگذاری حقوق و محدوده بهره برداری مالی از آثار برای هر یک از ذینفعان را شامل می‌شود. با چنین مکانیزمی هر نوع انتقال و واگذاری حقوق به سرعت در داخل فایل با قالب «BC» ذخیره می‌شود و پس از تثبیت غیرقابل تغییر خواهد بود.

مدیران این مجموعه باور دارند که چنین قالبی می‌تواند صنعت موسیقی را به کلی دگرگون سازد و سبب رعایت عدالت و درآمدزایی بیشتر هنرمندان از آثار خود شود.

  1. Resonate

«Resonate» مدل کسب و کار ویژه‌ای در بین پلتفرم‌های استریم موسیقی ارائه کرده است. این پلتفرم استریم راه حل بسیار جالبی برای مقابله با سرویس‌های استریم موسیقی مانند اسپاتی فای و «Apple Music» ارائه کرده است. این سرویس‌ها در وقایع با مدل اشتراکی «Subscription Model» یا «SAOD» کسب و کار خود را مدیریت می‌کنند و کاربران باید برای دسترسی نامحدود به محتوا، ماهانه مبلغی را پرداخت کنند. این مدل بدان معناست که کاربران با پرداخت مبلغی ثابت مالک کلیه آثار موسیقی تولید شده معتبر می‌شوند. در حقیقت اسپاتی فای با چنین مدل کسب و کار صنعت موسیقی را دگرگون ساخت و دانلود غیر قانونی را به میزان چشمگیری کاهش داد؛ با این حال این رویکرد صنعت فروش نسخه‌های فیزیکی آثار مانند «CD» را با رکود رو به رو کرد. از سوی دیگر میزان پرداخت به هنرمندان از سوی اسپاتی فای بسیار ناچیز است. قرار گرفتن آثار هنرمندان در اسپاتی فای تنها تضمین کننده کم‌ترین میزان درآمد آنها است و این شاید تنها راه حلی برای هنرمندان نوپا باشد.

حال «Resonate» تلاش دارد تا با ارائه مدل پرداختی جدیدی سهم هنرمندان از شنیده شدن آثار را افزایش دهد و از سوی دیگر کاربران بتوانند با پرداخت هزینه‌ای مقرون به صرفه از هنرمند مورد علاقه حمایت کنند. این امر تنها با استفاده از فناوری بلاکچین و ویژگی شفافیت آن قابل دست یابی خواهد بود.

کاربران به ازای هر بار گوش کردن آثار موظف به پرداخت خواهند بود. البته این پرداخت‌ها به صورت هوشمندانه‌ای برنامه ریزی شده است. مبلغ پرداختی به تعداد آهنگ‌های استریم شده در این پلتفرم بستگی دارد. کاربرانی که در ماه به صورت میانگین 2 ساعت از «Resonate» آهنگ گوش کرده باشند مبلغی حدود 2 تا 4 دلار پرداخت می‌کنند. با این شرایط درآمد هنرمندان از هر بار شنیده شدن آثار در این پلتفرم 2 برابر اسپاتی فای خواهد بود و از سوی دیگر این مبلغ برای کاربران مقرون به صرفه خواهد بود و آنها دیگر نیازی به پرداخت اشتراک حدود 9 دلار برای  پلتفرم مانند اسپاتی فای را نخواهند داشت. اگر 10 بار قطعه موسیقی خریده شده را گوش دهید، مالک همیشگی آن خواهید بود.

مقایسه مدل «Resonate» با مدل «TAOD»: «Transactional Audio on Demand» مدلی است که «iTunes» و «Google Play» برای فروش موسیقی به کار گرفته‌اند. در این مدل برای خرید هر آهنگ کاربر موظف به پرداخت مبلغی ثابت خواهد بود. کاربر با این مبلغ می‌تواند مالک دائمی باشد. البته در مدل دیگری کاربر می‌تواند موسیقی مورد علاقه را با پرداخت مبلغی کم‌تری اجاره کند. در این مدل کاربر برای مدت زمان محدود مالک اثر است.

روشن است که مدل «Resonate» بسیاری هوشمندانه‌تر از مدل‌های سنتی پلتفرم‌های موسیقی است. در چنین ساختاری کاربر مالک مشترک اثر است. مدیران «Resonate» معتقدند که فعالیت‌های این پلتفرم به دموکراتیک تر شدن ساختاری صنعت موسیقی کمک شایانی خواهد کرد.

منبع: noisey