هفت اپلیکیشن مبتنی بر بلاکچین که می‌تواند به موسیقی‌دان‌ها برای کسب درآمد بیشتر کمک کند دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران اتریوم

هفت اپلیکیشن مبتنی بر بلاک‌چین که می‌تواند به موسیقی‌دان‌ها برای کسب درآمد بیشتر کمک کند – قسمت سوم

مترجم: آرامه بندری

 

در ادامه به تعدادی از شرکت‌های نوپا می پردازیم که می‌خواهند با استفاده از این فناوری فرایند تحولات را سرعت بخشند.
5.
     BitTunes

بیت تیونز پلتفرم فروش موسیقی بر مبنای «Peer to Peer» است و کلیه پرداخت‌های آن با بیت‌کوین امکان پذیر است. این فروشگاه شبکه فروش مستقیم کالای موسیقی دیجیتال است. به ازای هر بار دانلود شدن موسیقی، هنرمندان مستقیما بخشی از پرداخت کاربر را دریافت می‌کنند. از سوی دیگر کاربرانی که موسیقی را دانلود کرده‌اند می‌توانند از آپلود و به اشتراک گذاری «P2P» آن کارمزدی بدست آورند. پرداخت‌های خریداران جدید به واسطه به اشتراک گذاری محتوا توسط کاربران به وسیله توکن خاصی شناسایی می‌شوند. چنین مدل عرضه‌ای قیمت بازاریابی آثار را به شدت کاهش می‌دهد و از سوی دیگر مشارکت کاربران در انتشار هر چه بیشتر آثار هنرمندان آنها می‌تواند سبب درآمد زایی برای هنرمندان شود. درآمد زایی کاربران می‌تواند دانلود غیرقانونی را ریشه کن کند. نسخه اندروید بیت تیونز در حال حاضر در گوگل پلی موجود است اما  نسخه «iOS» آن به دلیل چالش‌های حقوقی کپی رایت منتشر هنوز نشده است. تاکنون روند چهار ساله توسعه این سرویس با چالش‌های حقوقی بسیاری رو به رو بوده است و در صورتی که چنین ایده خلاقانه نتواند شرایط حقوقی مناسب برای فعالیت را پیدا کند، شاید این پلتفرمی برای همیشه به فراموشی سپرده شود.

6.Storj

سرویس‌های ذخیره سازی ابری مانند «Google Drive» و «DropBox» شرایط ساعت‌ها دانلود موسیقی برای شنیدن آن را تغییر داده‌اند و با ذخیره سازی ابری و فراخوانی آن می‌توان دسترسی به نسبت آسانی به موسیقی مورد علاقه داشت. اما مشخص شده است که شبکه‌های غیرمتمرکز ذخیره سازی شرایط بسیار بهتری را نسبت به خوشه های سرور به وجود آورده اند.

«Storj» سرویس ذخیره سازی آنلاینی است که مبتنی بر بلاکچین طراحی شده است و داده‌ها را بر روی شبکه غیرمتمرکزی ذخیره می‌کند. این فرایند سبب شده تا علاوه بر سرعت، اطلاعات به صورت رمز نگاری شده بر روی سرورهای متعدد ذخیره شوند. یکی دیگر از ویژگی‌های این سرویس این است که کاربر می‌تواند در صورت نیاز درایو مجازی خود را به شبکه اجاره دهد.

شرایط ثبت نام برای اپلیکیشن «Storj» برای 12 ماه نخست رایگان است و پس از آن به ازای هر گیگ تنها کاربر باید ماهانه یک سنت پرداخت کند. همچنین به ازای هر گیگ دانلود از درایو کاربر موظف به پرداخت 5 سنت خواهد بود. این سرویس داده‌های کاربران را به صورت تکه‌های کوچکی تبدیل می‌کند و در هارد دیسک‌های سراسر جهان ذخیره سازی می‌کند؛ با این روش هزینه نگه داری کاهش و همچنین سرعت انتقال داده‌ها افزایش می‌یابد.

7.Custos

«Custos» سرویس است که تمرکز فعالیت خود را به حفاظت از حق نشر آثار هنری معطوف کرده است. این سرویس مستقر در آفریقای جنوبی با استفاده از فناوری ردیابی مبتنی بر بلاکچین برای ردیابی نقض کپی رایت آثار استفاده می‌کند. این فرایند به وسیله ایجاد علامتی خاص برای محتوای شامل کپی رایت می‌شود و در صورتی که این محتوا نقض کپی رایت شده باشد، زنجیره آن را دنبال می‌کند تا به منبع نقض کننده دسترسی پیدا کند. چنین فرایندی در پلتفرم‌های «Peer to Peer» مانند تورِنت می‌تواند کارایی فراوانی داشته باشد. برای افزایش مشارکت مشترکین و کاربران در شبکه‌های «Peer to Peer»، این سرویس تلاش می‌کند تا با ارائه جوایز و سود آوری مشارکت کنندگان را در فرایند ردیابی ترغیب کند.

منبع: noisey

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *