هایپرلجر (Hyperledger) چیست؟ – قسمت اول

مترجم: مریم اسدی

 

یکی از طرح‌هایی که هنگام بازدید از کنفرانس‌های بلاک‌چین و پیگیری اخبار مربوط به آن ناگزیر با آن مواجه می‌شوید، بحث Hyperledger در بنیاد لینوکس است. گرچه مفهوم ارزهای رمزنگاری‌شده مانند بیت‌کوین و یا اتریوم نسبتاً قابل فهم هستند ولی درک مفهوم Hyperledger به این سادگی‌ها نیست. با این حال اگر پیگیر و علاقه‌مند باشید، پروژه‌های جالب و مهیجی در کاربردهای بلاک‌چین صنعتی و غیر ارزی خواهید یافت.

به راستی Hyperledger چیست؟

ابتدا بهتر است ببینیم که Hyperledger چه چیزی نیست: می‌توان گفت که Hyperledger یک شرکت یا یک رمزنگاری و یا یک بلاک‌چین نیست. Hyperledger چیزی شبیه به یک هاب برای توسعه بلاک‌چین صنعتی متن باز است. Hyperledger در وب سایت خود چنین توضیح می‌دهد:

«Hyperledger تلاشِ مشارکتیِ منبع بازی است که به منظور توسعه فناوری‌های بلاک‌چین صنعتی ایجاد شده است. در واقع یک همکاری جهانی از پیشروان سرمایه گذاری، بانکداری، اینترنت اشیا، زنجیره‌های تامین، ساخت و تولید و نیز فناوری، که توسط بنیاد لینوکس میزبانی می‌شود.»

گرچه پلتفرم Hyperledger تحت تأثیر فناوری بلاک‌چین است اما از بیت‌کوین یا دیگر ارزهای رمزنگاری‌شده پشتیبانی نمی‌کند. در وب سایت آن آمده است: «Hyperledger، فناوری premise بسیار گسترده‌تر و انقلابی بسیار اساسی‌تر و بنیادی‌تر از فناوری بلاک‌چین دارد. بلاک‌چین پتانسیل ایجاد نسل جدیدی از برنامه‌های کاربردی تراکنشی را دارد که علاوه بر ساده‌سازی فرآیندهای کسب‌و‌کار و رعایت محدودیت‌های قانونی، اعتماد، پاسخگویی و شفافیت را نیز ایجاد می‌کنند.»

بنابراین با داشتن Hyperledger، وعده و وعیدهای زیادی در راه است. با استفاده از این فناوری، بنیاد لینوکس قصد دارد محیطی را برای برگزاری رویدادها و هماهنگی بین توسعه‌دهندگان و شرکت‌های نرم افزاری به منظور ایجاد ساختارهای بلاک‌چین راه اندازی کند. بنیاد لینوکس این پلتفرم را در دسامبر 2015 تاسیس کرد. در فوریه 2016، اولین اعضای بنیانگذار را معرفی کرد و در ماه مارس 2016، ده عضو دیگر به آن ملحق شدند.

درحال حاضر Hyperledger بیش از 100 عضو دارد که شامل طیف گسترده‌ای از پیشگامانِ بنام و معروف در صنعت می‌باشد. از جمله غول‌های فناوری مانند: Airbus و شرکت خودروسازی Daimler، شرکت‌های فناوری اطلاعات مانند: IBM، Fujitsu، SAP، Huawei، Nokia، Intelو SAMSUNG، موسسات مالی مانند: Deutsche_Börse, American_Express, J.P.Morgan, BBVA, BNP_Paribas  و  Well_Fargo و همچنین استارتاپهای حوزه بلاک‌چین مانند: Blockstream, Netki, Lykke, Factom, bloq و Consensys.  بسیاری از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در حوزه فناوری و نیز مالی، جلساتی را در مورد Hyperledger با برخی از استارتاپ‌های جذاب و موفق در حوزه بلاک‌چین برگزار می‌کنند.

انجمن پیشگامان (committee of leaders) چیزی شبیه به یک دولت مجریِ Hyperledger است. این انجمن بیش از 10 مدیر اجرایی دارد که بیشتر آنها دارای چند دهه تجربه در پروژه‌های منبع باز بوده و روابط تنگاتنگی با صنایع مختلف دارند. در بین آن‌ها می‌توان رؤسای بنیاد آپاچی و کنسرسیوم W3C و همچنین مهندسان IBM و افرادی از این دست را یافت. بعضی از اعضای Hyperledger مانند ریچارد براون (Richard Brown) و توماس بلومر (Tamas Blumer)، قبلاً سال‌ها با بلاک‌چین کار کرده‌اند. Hyperledger نه تنها دانش فنی و چارچوب‌های نرم افزاری را برای اعضای خود ارائه می‌دهد، بلکه می‌تواند ارتباط‌های گوناگونی را با صنایع و توسعه‌دهندگان برقرار نماید.

در اوایل شروع Hyperledger، این پروژه مجبور شد تصمیم مهمی بگیرد. در واقع وقتی از برایان بلندورف (BrianBehlendorf) مدیر اجرایی سوال شد که آیا احتمال دارد که پول Hyperledgerی و یک واحد پولی اختصاصی برروی بلاک‌چین Hyperledger، به وجود بیاید، بلندورف پاسخ داد که پروژه Hyperledger هرگز ارز رمزنگاری‌شده مختص خود را نخواهد ساخت.

او گفت: «پول Hyperledger  هرگز دیده نخواهد شد، درواقع با عدم ایجاد یک ارز اختصاصی، از چالش‌های سیاسی لازم برای حفظ یک ارز پایدار جهانی، اجتناب می‌کنیم.»

این تصمیم قویاً اهداف استراتژیک Hyperledger را برای ساخت و تولید برنامه‌های کاربردی صنعتی مبتنی بر فنآوری بلاک‌چین جهت داد و به شدت آن را از برنامه‌های کاربردی درآمدزا که معمولاً از ارزهای مبتنی بر بلاک‌چین حاصل شده‌اند، جدا نمود. گرچه این حالت ممکن است جذابیت کم‌تری داشته باشد، اما بسیار بیشتر در راستای فناوری پیش می‌رود.

به علاوه، یک «منشور» مانند یک کتابچه راهنمای عملیات، اهداف Hyperledger را طرح ریزی می‌کند. بر اساس آن، هدف از این پلتفرم، «ایجاد یک چهارچوب با رتبه‌بندی سازمانی برای دفتر کل توزیع شده منبع باز و مبتنی بر کد» و ایجاد، ترویج و حفظ یک زیرساخت متن باز است.

این منشور گرچه یک سری از برنامه‌ها را مشخص می‌کند ولی به سوالات مهم و اساسی پاسخ نمی‌دهد و هنوز موارد مبهمی‌ وجود دارد. مثلاً این که این تعداد شرکت‌های برجسته و رؤسا و پیشگامان در Hyperledger چه کار می‌کنند؟ چه پروژه‌هایی در دست اجرا هستند؟ چه کسانی سهیم هستند؟

منبع: blockgeeks

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *