نصب اولین دستگاه خودپرداز بیت‌کوین در کوزوو، هشدارهای بانک مرکزی این کشور را به دنبال داشته است

مترجم: فربد بهنامی نیا

 

یکی از شرکت‌های خصوصی در کوزوو در حال آماده‌سازی نصب اولین دستگاه خودپرداز بیت‌کوین است و این موضوع، هشدارهایی از سوی بانک مرکزی این کشور را برانگیخته است. به گزارش خبرگزاری منطقه‌ای Balkan Insight، انتظار می‌رود این دستگاه خودپرداز در مرکز Pristina، پایتخت این کشور قرار گیرد. دستگاه مذکور با استفاده از سیستم‌های شرکت فناوری اطلاعات Albvision Ltd طراحی شده و در ابتدا تراکنش‌های بیت‌کوین را پشتیبانی می‌کند و به زودی 10 ارز رمزنگاری‌شده‌ی دیگر را نیز پشتیبانی خواهد کرد.

همچنین این شرکت در دو شهر دیگر از کشورهای شبه جزیره‌ی بالکان دارای دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین است: تیرانا در آلبانی و اسکوپیه در جمهوری مقدونیه.

با این حال، تصمیم به راه‌اندازی این دستگاه، توجه نهادهای قانون‌گذار مالی کشور را به خود جلب کرده است. آنها تأکید دارند که به علت فقدان مقررات محلی، ارزهای رمزنگاری‌شده‌ از حمایت مصرف‌کننده برخوردار نیستند.

بیانیه‌ای از بانک مرکزی کوزوو خاطر نشان می‌کند: «بدین وسیله به تمام کاربران ارزهای مجازی اطلاع می دهیم که در جمهوری کوزوو هیچ موسسه‌ای بازپرداخت پول از دست رفته را تضمین نخواهد کرد.»

با این وجود، علاقه‌مندان به فناوری از راه‌اندازی این دستگاه دفاع می‌کنند و در بیانیه‌های جداگانه‌ای به رسانه‌ها، در مورد بهترین روش آموزش دادن به مردم و تسریع تدوین مقررات نظارتی کشور درمورد این فناوری، به منظور مقابله با تهدیدها در حال بحث هستند.

والمیر هزیری (Valmir Hazeri,)، مدیر عملیات شرکت بیت‌کوین محلی Bitsapphire می‌گوید :«خطر برای همه یکی است؛ اگر یک کاربر نداند چگونه از این ارزها استفاده کند، ممکن است پول خود را از دست بدهد. اما این دستگاه خودپرداز امکاناتی را برای دارندگان بیت‌کوین فراهم می‌کند که کاربران بیشتری را به خود جلب می‌کند. بزرگترین خطر این است که ندانید چگونه از آن استفاده کنید.»

همچنین هزیری ازنهادهای قانون‌گذار محلی درخواست کرد که گام‌های ابتدایی گفتگو درباره‌ی توافق قانونی برای این صنعت را آغاز کنند.

منبع: coindesk

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *