موارد کاربرد بلاک‌چین: از پردازش تصویر و اقتصاد مجازی تا جذب سرمایه جمعی

مترجم: آنیتا همتی

پذیرش فزاینده فناوری بلاک‌چین، تعدادی از صنایع، از جمله سرویس‌های مالی، مدیریت داده، مراقبت‌های بهداشتی، کشاورزی، زنجیره‌ی تامین، بازی، خدمات عمومی، موسیقی، صنایع هواپیمایی و بسیاری صنایع دیگر را تغییر داده است.

در حال حاضر چندین شرکت این فناوری را برای تسهیل و بهبود شفافیت معاملاتشان به کار گرفته‌اند.

یکی از این شرکت‌ها Walmart، غول خرده فروشی آمریکایی است که اخیراً پروژه‌ای را برای آزمودن فناوری بلاک‌چین در حوزه مدیریت زنجیره تامین آغاز کرده است. هدف این کار، استفاده از مزایای دفترکل توزیع شده برای رهگیری گوشتی است که از چین وارد و در ایالات متحده فروخته می‌شود.

استفاده از بلاک‌چین در صنعت حمل و نقل نیز با توجه به عواملی مانند هزینه‌های انتقال کم‌تر، سهولت استفاده و انتقال سریع پول به گیرندگان افزایش یافته است.

همچنین فناوری بلاک‌چین به دلیل عدم برگشت پذیری معاملات، در جلوگیری از سرقت در معاملات پولی بسیار موثر است. رمزنگاری قوی معاملات مبتنی بر بلاک‌چین موجب می‌شود که احتمال هک شدن یا ایجاد اختلال توسط مجرمان بسیار کم شود.

برنامه‌های بی پایان

لیست موارد کاربرد فناوری بلاک‌چین تقریبا بی پایان است. شرکت‌های بزرگ با دسته‌بندی و ثبت امتیازِ برنامه‌های مختلف برای ارائه ایده‌های خود به بازار وارد ماجرا شده‌اند.

با توجه به محبوبیت و پذیرش این فناوری، بسیاری از فرایندهای قدیمی متوقف شده و توسط همان فناوری بلاک‌چینی که بیت‌کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری از آن استفاده می‌کنند، جایگزین می‌شود.

اجازه دهید چندین شرکت استارتاپی که فناوری بلاک‌چین را برای توقف صنایع مربوطه اجرا می‌کنند، مورد بررسی قرار دهیم.

پردازش تصویر و بیت‌کوین

شرکت Lampix قصد دارد از فناوری بلاک‌چین برای ایجاد یکی از بزرگ‌ترین پایگاه داده‌های تصویری در جهان استفاده کند. محتوای پایگاه داده توسط کسی که تصویر را پردازش می‌کند، ایجاد می‌شود و به ازای این کار،  توکن PIX دریافت می‌کند. این شرکت همچنین قصد دارد این پایگاه داده را برای توسعه دهندگان نرم افزار به منظور استفاده در محصولاتی مانند HoloLens یا Google Glass ارائه دهد. Lampix همچنین راهکار سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خود را معرفی کرده است که می‌تواند هر سطح صافی را به یک سطح واقعی هوشمند تبدیل کند.

اقتصاد مجازی پایدار

VIVA در حال تلاش برای ایجاد یک اقتصاد مجازی پایدار تحت پروژه‌ی VIVAconomy خود است. برای رسیدن به این هدف، این شرکت یک چارچوب سه لایه برای ارز دیجیتال ارائه داده است: exchange برای مبادلاتِ آنلاینِ بلاک‌چین، یک شبکه امن و اثبات شده‌ خودپرداز برای ارز مجازی و برنامه‌های کاربردی بلاک‌چین در دنیای واقعی.

پرداخت برای محتوا

WildSpark به کاربران امکان می‌دهد به طور مستقیم به سازندگان محتوا، ارز رمزنگاری شده ارسال کنند. این سرویس در حال حاضر از یوتیوب پشتیبانی می‌کند و به دنبال اضافه کردن پلتفرم‌های بیشتراست. همچنین این پلتفرم کاربران را قادر می‌سازد تا از طریق رمزنگاری‌هایی مانند بیت‌کوین به سازندگان محتوای مورد علاقه‌ی خود انعام دهند.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *