مسیر یک بیت‌کوین از لحظه‌ی ارسال تا دریافت به چه صورت است؟

مترجم: فهیمه خاکپاش

یک بیت‌کوین از لحظه ارسال تا وقتی که  گیرنده آن را دریافت می‌کند، چه مسیری را طی می‌کند؟ برای شروع، بیایید در مورد گره‌های بیت‌کوین صحبت کنیم. گره‌ها فقط کامپیوترهایی هستند که به اینترنت وصل هستند و یک کپی کامل از بلاک‌چین را در خود نگهداری می‌کنند. اگر یک کیف پول بیت‌کوین در کامپیوتر خود دارید، احتمالا شما خودتان نیز یک گره هستید.

اکنون فرض کنیم می‌خواهم برای شما یک بیت‌کوین بفرستم. من به کیف پول بیت‌کوین خود وارد می‌شوم و دکمه‌ی Send را می‌زنم. وقتی این کار را انجام می‌دهم، کیف پول من از کد محرمانه من و پیام تراکنش برای ایجاد یک امضای دیجیتالی منحصر به فرد برای این تراکنش استفاده می‌کند. سپس کیف پول این امضا را همراه با پیام تراکنشی در یک فایل گروه‌بندی می‌کند. این فایل با گره‌های اطراف شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود که اعتبار آن را تنها با استفاده از کد محرمانه من بازبینی می‌کنند. اگر  این کدها بی‌معنی باشند، آن را رد کرده و اشتراک گذاری آن را متوقف می‌کنند.

 در این مورد شما تراکنش را روی کیف پول خود به صورت  تایید نشده می‌بینید. حتی اگر تراکنش معتبر باشد تایید نشده یا طبقه‌بندی نشده در نظر گرفته می‌شود چرا که در شبکه شناور است. استخراج‌کنندگان (Miners) این فایل تراکنش‌های شناور را همراه با دیگر فایل‌های تایید نشده مانند این جمع‌آوری کرده و آنها را به روش‌هایی طبقه‌بندی می‌کنند.

ابتدا استخراج‌کنندگان تراکنش‌ها را در قالب بلوک گروه‌بندی می‌کنند. پس از آن سعی می‌کنند بلوک جدید را درون زنجیره بلوک‌ها (بلاک‌چین) ببرند. استخراج‌کنندگان از کامپیوترهای فوق قدرتمند خود برای حل یک مسئله ریاضی استفاده خواهند کرد. اولین استخراج‌کننده‌ای که موفق شود، بلوک خود را به درون بلاک‌چین می‌برد و جایزه دریافت می‌کند. در این مورد تراکنش یک تایید خواهد داشت.

پس بلوک‌ها یکی پس از دیگری قرار گرفته و ترتیب دقیق تراکنش‌ها را دیکته می‌کنند. به همین دلیل نام این فناوری، بلاک‌چین (زنجیره بلوک) است. در طول زمان بلوک‌های دیگر روی بلوک حاوی تراکنش‌های ما قرار می‌گیرند. هر چه بلوک‌های بیشتری ساخته شود، تاییدیه‌های بیشتری خواهید داشت و خطر پرداخت دوباره‌ی این بیت‌کوین کاهش می‌یابد.

منبع: 99bitcoins

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *