قرارداد هوشمند چیست؟ – قسمت دوم

مترجم: مریم لتانی

قراردادهای هوشمند در زندگی واقعی، کجا مورد استفاده قرار می گیرند؟

این قراردادها در زمینه‌های گوناگونی به کار می‌روند:

 • انتخابات:نتایج رای‌گیری روی بلاک‌چین قرار گرفته و بین نودها توزیع می‌شود. تمام اطلاعات رمزنگاری‌شده و ناشناس هستند. این روش، احتمال دستکاری در رای‌ها را از بین می‌برد.
 • پشتیبانی:زنجیره تامین (تامین منابع، تبدیل به محصول و عرضه به مشتری) طولانی و حاوی تعداد زیادی لینک است. هر لینک باید تایید لینک قبلی را گرفته، قرارداد را متوقف کرده تا اطلاعات بیشتری را تکمیل و ارسال کند. این روش بسیار زمان‌بر و غیرموثر است. در حالی‌که در یک قرارداد هوشمند، طرفین پیشرفت کار را مشاهده می‌کنند و به موقع کار را انجام خواهند داد. قراردادهای هوشمند، شفافیت در شرایط قرارداد و امنیت آن را تضمین می‌کنند. از این قراردادها در ادغام با اینترنت اشیا می‌توان برای ردیابی در سیستم حمل‌ونقل هم استفاده کرد.

از کاربردهای دیگر قراردادهای هوشمند می‌توان در مدیریت، سیستم بانکی، بیمه، املاک، اینترنت اشیا و غیره نام برد.

مزایای قرارداد هوشمند چیست؟

قراردادهای هوشمند از تمام مزایای فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند:

 1. امنیت:قراردادها به صورت کد درآمده و بین نودها توزیع می‌شوند. این موضوع تضمین می‌کند که قرارداد بدون اجازه شما تغییر نمی‌کند و یا از بین نمی‌رود.
 2. اقتصاد و سرعت:بیشتر فرآیندها خودکار هستند و واسطه‌ها حذف می‌شوند.
 3. استاندارد سازی:در حال حاضر طیف وسیعی از انواع مختلف قراردادهای هوشمند وجود دارد. شما می‌توانید یکی را انتخاب کنید و آن را با توجه به نیازهای خود تغییر دهید.

معایب قراردادهای هوشمند چیست؟

با تمام این تفاصیل قراردادهای هوشمند کامل نیستند. برخی از معضلات موجود عبارتند از:

 1. عامل انسانی:کدها توسط افراد نوشته می‌شوند که احتمال دارد اشتباه کنند و اگر قرارداد اشتباه در زنجیره قرار بگیرد، غیرقابل تغییر خواهد بود. به عنوان نمونه در یک مورد اشتباه برنامه نویسان هزینه زیادی را به یک شرکت و کاربران آن تحمیل کرد و هکرها توانستند با بهره‌گیری از خطاها حدود 60 میلیون دلار را به سرقت ببرند.
 2. وضعیت حقوقی نامشخص:در حال حاضر هیج دولتی دستورالعملی برای این قراردادها تنظیم نکرده است و این پتانسیل وجود دارد که دولتی تصمیم بگیرد که چارچوب قانونی برای این قراردادها تعریف کند.
 3. هزینه‌های پیاده‌سازی:اجرای قراردادهای هوشمند بدون دانش برنامه‌نویسی امکان‌پذیر نیست. لازم است که یک برنامه‌نویس باتجربه استخدام کنیم تا قرادادهای موفقی را تنظیم کرده و ساختار داخلی شرکت را با فناوری بلاک‌چین تطبیق دهد.

کجا می‌توانم یک قرارداد هوشمند ایجاد کنم؟

امروزه قراردادهای هوشمند در بیشتر بلاک‌چین‌ها و با سطوح مختلف اجرا می‌شوند. پروژه‌های مختلف، اجرای قراردادهای هوشمند را تسهیل می‌کنند. آن‌ها با امکانات خود، تنوع قالب‌های قرارداد و مهارت‌های برنامه‌نویسی لازم، سطوح مختلف کیفی ایجاد می‌کنند.

در حال حاضر پلتفرم‌هایی مانند Confideal با قابلیت‌های زیر توسعه یافته‌اند:

 • پشتیبانی کامل از معاملات: هر مشکل یا سوالی دارید، تیم پشتیبانی در هر مرحله به شما کمک خواهد کرد.
 • مناسب برای غیر برنامه‌نویسان:اکثر سیستم عامل‌ها نیاز به مهارت‌های برنامه‌نویسی یا خدمات برنامه‌نویسی دارند.
 • در دسترس بودن داوری:حل منازعات یک نقطه ضعف برای بسیاری از سیستم عامل‌ها است. دخالت شخص ثالث نیازمند اتلاف وقت و منابع  است

منبع:cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *