شمارش معکوس SegWit: بیت‌کوین چه تغییری خواهد کرد؟

مترجم: مریم معصومی راد

 

راهکار SegWit که توسط تیم توسعه‌ی بیت‌کوین جهت رفع مشکل مقیاس‌پذیری (scalability) و انعطاف‌پذیری (malleability) تراکنش‌های آن طراحی شده است، ظرف چند ساعت آینده اجرایی خواهد شد. شرکت‌های بزرگ بیت‌کوین مانند استارتاپ اروپایی پرداخت بیت‌کوین بیت ‌والا (Bitwala)، به منظور یادآوری اولین نقطه‌ی عطف بیت‌‌کوین در زمینه‌ی مقیاس‌پذیری، رویدادهایی برگزار می‌کنند. این رویدادها در سراسر جهان برگزار می‌شوند و به گزارش بیت ‌والا، روز 23 اوت هفت رویداد در کشورهای آلمان، اسلواکی، آمریکا، سوئیس، لهستان، جمهوری چک و فرانسه برگزار شده است.

مدیر اجرایی رویداد فعال‌سازی SegWit که توسط بیت ‌والا ترتیب داده شده می‌گوید: «فعال‌سازی SegWit، نقطه‌ی عطف بزرگی در توسعه‌‌‌ی بیت‌کوین محسوب می‌شود. گامی که امکان ارائه‌ی ویژگی‌های جدیدی را فراهم می‌کند و مقیاس‌پذیری، قابلیت پایاپای بودن (fungibility) و کاربرد این ارز مجازی را  افزایش می‌دهد»

چکیده‌ی 12 ماه مباحثه

از سال 2016، صنعت بیت‌کوین و جامعه‌ی استخراج (mining community) در مورد چگونگی فعال‌سازی SegWit به بحث و بررسی پرداختند. اکثر شرکت‌های فعال در صنعت بیت‌کوین، طرفدار فعال‌سازی بی قید و شرط SegWit بودند در حالی که فعالان حوزه‌ی استخراج مانند Bitmain، ViaBTC و Bitcoin.com، از فعال‌سازی این راهکار به صورت مشروط و در قالب SegWit2x حمایت می‌کردند. منظور از SegWit2x که توسط 57 شرکت عضو کنسرسیوم Digital Currency Group-led پیشنهاد شده است، فعال‌سازی SegWit با تضمین افزایش اندازه‌ی بلوک بیت‌کوین به 2 مگابایت است.

در اواخر ماه ژوئیه، صنعت بیت‌کوین و جامعه‌ی استخراج به این توافق رسیدند که SegWit را براساس BIP 91 اجرایی کنند، که از نظر بسیاری از تحلیل‌گران، آخرین فرصت برای پیشگیری از اجرایی شدن یک Hard Fork بود. در نهایت، SegWit براساس پیشنهاد اصلی یعنی BIP 141 اجرایی شد.

اکوسیستم بیت‌کوین پس از SegWit، چه چیزی تغییر خواهد کرد؟

طی هفته‌های آتی چند تغییر کلیدی و بهبود در شبکه‌‌‌ی بیت‌کوین قابل پیش‌بینی است.

اولین تغییر در بیت‌کوین، بهینه‌سازی قابل توجه بلوک آن خواهد بود و طبق نظر توسعه‌دهندگان کد بیت‌کوین، اندازه‌ی بلوک بیت‌کوین را تا 75 درصد کاهش خواهد داد. از آنجایی که فعال‌سازی SegWit موجب جایگزینی حجم زیادی از داده خواهد شد که به طور سنتی در تراکنش‌های بیت‌کوین نگهداری می‌شدند، اندازه‌ی تراکنش‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش خواهد یافت و طبیعتاً این موضوع به کاهش هزینه‌ی تراکنش‌ها خواهد انجامید.

با استفاده از SegWit ، راهکارهای دولایه‌ای مانند Lightning اجرایی خواهد شد و استارتاپ‌های متعددی مانند Zap، سیستم‌های کیف پول برای پرداخت‌های خرد (Micropayment Wallet) را براساس این راهکار پیاده‌سازی کرده‌اند که به کاربران بیت‌کوین امکان می‌دهد پرداخت‌های خرد خود را با هزینه‌ی کمتری انجام دهند. پس از بررسی‌ها و تست‌های مکرر، اغلب استارتاپ‌های بیت‌کوین تصمیم گرفتند راهکار Lightning را تجاری‌سازی کنند و خدماتی در حوزه‌ی پرداخت‌های خرد ارائه دهند که به پردازش بهینه‌تر پرداخت‌های بیت‌کوین و انعطاف‌پذیری بیشتر آن منجر خواهد شد.

اگرچه آنچه اهمیت بیشتری دارد این است که SegWit، انعطاف‌پذیری تراکنش‌ها را از بین می‌برد که بهبود امنیتی مهمی برای کیف‌پول‌های سخت‌افزاری بیت‌کوین (bitcoin hardware wallets) محسوب می‌شود. اخیراً Trezor عنوان کرد که SegWit به کیف‌پول‌های سخت‌افزاری بیت‌کوین مانند Ledger و KeepKey این امکان را می‌دهد که زمان پیش تأیید (pre-confirmation periods) تراکنش‌ها را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهند. در ماه ژانویه، مارک پالاتینوس (Marek “Slush” Palatinus)، مدیرعامل و معمار ارشد Trezor و شرکت اصلی آن یعنی Satoshi Labs نوشت: «به دلایل متعددی SegWit  برای کیف‌پول‌های سخت‌افزاری یک نعمت است. من فکر می‌کنم اجرایی کردن SegWit ، امنیت را بهبود خواهد بخشید زیرا موجب کاهش پیچیدگی بسیار کیف‌پول‌های سخت‌افزاری در شرایط فعلی می‌شود.»

بچ گوین (Bach Nguyen) از Trezor به این موضوع اشاره کرد که SegWit  امنیت Trezor و کیف‌پول‌های سخت‌افزاری را افزایش خواهد داد زیرا موجب کاهش ضرورت وجود تراکنش‌های قبلی می‌شود و به این ترتیب در زمان کاربران صرفه‌جویی می‌کند. کاهش زمان تأیید تراکنش، احتمال رخداد مسائل امنیتی بالقوه را نیز کاهش می‌دهد.

گوین اذعان داشت: «ممکن است تغییر پیش پا افتاده‌ای به نظر برسد اما در حوزه‌ی مباحث امنیتی بسیار مهم است. هرچه حجم عملیات  کیف‌پول‌های سخت‌افزاری کمتر باشد، احتمال بروز اشتباه و خطا نیز کاهش می‌یابد.»

منبع: cryptocoinsnews

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *