شرکت Alibaba از بلاک‌‎چین برای ایمن‌سازی داده‌های حوزه‌ی سلامت کشور چین استفاده می‌کند

مترجم: یاسمن پرندیان

 

شرکت Alibaba با همکاری مسئولین چینی، اولین برنامه‌ی کاربردی بلاک‌چین در حیطه‌ی پزشکی را ارائه می‌کند.

این برنامه در شهر شانژو (Changzhou)  با عنوان Ali Health معرفی شده و با همکاری دولت محلی، برای استفاده از بلاک‌چین به منظور ایمن‌سازی داده‌ها به شکلی نوین راه‌اندازی شده است.

به گفته‌ی مدیرعامل مرکز سلامت شانژو: «فناوری بلاک‌چین Ali Health ، داده‌ها را با استفاده تجهیزات و سیستم‌های فعلی به هم وصل می‌کند .این کار مقرون به صرفه و امن است. با بلاک‌چین، مراکز بهداشتی و بیمارستان‌های منطقه‌ای به هم متصل می‌شوند تا مردم بتوانند از خدمات پزشکی مناسب لذت ببرند.»

جزئیات کامل این طرح هنوز آماده نشده است، اما شامل ایجاد «تعدادی از شبکه‌های امنیتی داده‌ها» و ذخیره‌ی داده‌ها در متن رمز  (ciphertext) با «کنترل دسترسی جدی و امتیازات عملیاتی» است.

این حرکت جدیدترین آزمایش بلاک‌چین است که توسط دولت انجام می‌شود و در چین مجوز دریافت می‌کند. در این هفته همچنین شاهد آن بودیم که پروسه‌های مالیاتی با تکنولوژی بلاک‌چین شروع به کار می‌کنند.

در سراسر جهان، روز به روز به طرفداران استفاده از بلاک‌چین برای امنیت مدارک پزشکی افزوده می‌شود. کشور استونی و اخیراً هند نیز به این جمع پیوسته‌اند.

این ماه، کشور هند همکاری مشترکی با دانشگاه شهرداری لندن را اعلام کرد که به منظور ایجاد یک کنسرسیوم برای مطالعه‌ی این که چگونه این فناوری می‌تواند زیرساخت‌های مراقبت‌های بهداشتی و اینترنت را در پی حملات سایبری WannaCry محافظت کند، انجام می‌شود. این همکاری در راستای حمله‌ی مهاجمان ransomware در ماه می مطرح شد که در نتیجه‌ی آن، سرویس بهداشت ملی انگلیس به علت عدم امنیت کافی و استفاده‌ی گسترده از سخت‌افزار و نرم‌افزارهای قدیمی، فلج شد.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *