زمانی که از دنیا بروید، چه بر سر بیت‌کوین‌هایتان می‌آید؟

مترجم: آنیتا همتی

بر خلاف وجوه بازنشستگی و یا حتی حساب‌های پس انداز، لازم نیست کسی بداند که شما صاحب بیت‌کوین‌ها هستید، چقدر بیت‌کوین دارید و یا چگونه می‌توانند بدون شما به آنها دسترسی داشته باشند. بیت‌کوین یک فضای امن برای ذخیره سرمایه فراهم می‌کند که می‌تواند آن را از همه مخفی نگه دارد.

این یکی از ویژگی‌های جذاب بیت‌کوین از نظر بعضی افراد است، اما درعین حال بدان معنی است که بردن ثروت ارز دیجیتال به قبر بسیار آسان است. این امر می‌تواند شرایط سختی برای ادعای وراث ایجاد کند.

ثروت کوچک غیر قابل دسترس

در موردی که به تازگی اتفاق افتاده، مردی در کلرادو از دنیا رفت و بیشتر از ارث، بار مسئولیت و بدهی برای خانواده‌اش به جای گذاشت.

به نظر می‌رسد که این فرد زمانی که ارزش هر سکه بیت‌کوین نزدیک به 13 دلار بوده، در آن سرمایه‌گذاری کرده، درحالی که اکنون ارزش هر بیت‌کوین 10000 دلار شده است. سرمایه بیت‌کوین او در یک کیف‌پول مجازی ذخیره شده بود که مشکلات خودش را دارد.

این مرد از Coinbase به عنوان کیف پول خود استفاده می‌کرده و این یکی از دلایلی بود که خانواده‌اش توانستند پول او را مطالبه‌ کنند.

پس از بررسی حساب بانکی او، که نشان از بدهی به Coinbase داشت، خانواده‌اش با در اختیار داشتن اسناد و اطلاعات وارد پلتفرم معاملاتی‌ای شدند که وجود کیف پول را تأیید می‌کرد. آنها در حال حاضر در حال انتقال محتویات این کیف پول هستند.

البته، این امر می‌تواند منجر به ایجاد مسائل بسیاری با کلاهبرداران شود، یعنی افرادی که با استفاده از گواهینامه‌های جعلی مرگ و سایر اسناد، ادعای کیف پول‌های بیت‌کوینِ مخصوصِ مشتری را می‌کنند.

قدرت کلید خصوصی (private key)

البته موضوع در این مثال به این بستگی داشت که Coinbase داستان خانواده را بپذیرد و کیف پول را برای آنها باز کند، اما راه دیگری برای ایمن کردن آینده سرمایه بیت‌کوین برای وراث شما وجود دارد.

کلید خصوصیِ یک کیف پول، مجوز دسترسی به کیف پول است اما همیشه توسط برخی از محبوب‌ترین کیف پول‌های آنلاین به دست نمی‌آید.

اگر صاحب بیت‌کوین بدون برجا گذاشتنِ کلید خصوصی جان خود را از دست بدهد، ممکن است وارثانش تنها کیف پول او را پیدا کنند و متوجه شوند که هرگز به سرمایه درون آن دست نخواهند یافت. برای جلوگیری از این اتفاق، صاحب کیف پول باید مطمئن شود که پس از فوت وی، یک نفر یک کپی از کلید خصوصی به دست می‌آورد. این کار با کپی کردن کلید خصوصی، ذخیره آن در درایو فلش مموری یا دادن آن به سرویس‌های تجاری که آنها را مدیریت می کنند، به سادگی انجام می‌شود.

البته مواردی وجود دارد که در آن بیت‌کوین می‌تواند برای همیشه از بین برود. صاحب بیت‌کوین فوت می‌کند و دیگران نمی‌دانند که او ارز دیجیتال دارد. از آنجا که هیچ مالیات اجباری وابسته به بیت‌کوین وجود ندارد، مجریان حتی نمی‌توانند از این مالیات‌ها برای معلوم کردن این دارایی‌ها استفاده کنند.

وضعیت بیت‌کوین را می‌توان به زمانی ارتباط داد که مردم با گواهینامه‌های سهام در جعبه‌های کفش فوت می‌کردند؛ گاهی این گواهی‌ها تا چندین دهه دیده نمی‌شدند تا وقتی که شرکت‌هایی که آنها را صادر کرده بودند به این نتیجه می‌رسیدند که هیچ کس آنها را بازخرید نمی‌کند بنابراین آنها را به بخش مالکیت غیرقانونی دولت منتقل می کردند.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *