رقابت برای تبدیل به اولین کشور رمزنگاری‌شده در جهان

مترجم: مریم لطانی

کشور کوچک استونی در اروپا، در نظر دارد تا اولین کشور رمزنگاری شده در جهان باشد. هم اکنون این کشور در میانه راه دیجیتالی کردن خدمات دولتی با استفاده از بلاک‌چین که زیرساخت اصلی ارزهای دیجیتال است، می‌باشد.

برنامه اقامت الکترونیک دولت استونی با طرح شهروندی الکترونیک دولت در سال 2014 به نقطه عطف بزرگی رسید. با این ابتکارعمل، هر فردی در هر جای جهان می‌تواند به صورت آنلاین درخواست خود را برای اینکه یک شهروند مجازی این کشور باشد، ثبت کند. شهروند مجازی به  پلتفرم آنلاین مشترک با شهروندان فیزیکی استونی دسترسی خواهد داشت و از خدمات عمومی آنلاین مانند شهروندان مقیم استفاده خواهد کرد.

پذیرش فناوری بلاک‌چین به دولت این امکان را می‌دهد که در انتخابات داخلی هم از سیستم رای‌گیری آنلاین استفاده کند، هرچند تنها شهروندان مقیم اجازه شرکت در این رای‌گیری‌ها را خواهند داشت. دولت استونی پروژه‌های عمومی دیگری مثل خدمات بهداشتی، درمانی و به ویژه ارز دیجیتال ملی را هم در دست اقدام دارد.

توسعه بلاک‌چین در سایر کشورهای دنیا

گذشته از استونی، سایر کشورها نیز از فناوری بلاک‌چین در توسعه برنامه‌های عمومی کشور استفاده کرده‌اند که در این رقابت، کشور اسلوونی آخرین کشور در لیست اتحادیه اروپا می‌باشد.

در انگلستان، دولت در حال راه اندازی یک سیستم پرداخت برای متقاضیان خدمات درمانی براساس فناوری بلاک‌چین می‌باشد. در روسیه ، بانک دولتی روسیه قراردادی را برای ایجاد یک سیستم ویژه ملی به عنوان اتریوم روسی، با “ویتالیک بوترین” امضا کرده است.

این در حالیست که دولت چین تا ژوئن 2017، نمونه اولیه پول دیجیتال کشور را توسعه داد و در سپتامبر تصمیم گرفت تا با ممنوعیت آنها، دستوالعمل‌ها و گزینه‌های صدور مجوز را مورد بررسی بیشتری قراردهد.

نماینده سایبری دانشگاه جرج تاون هم در گزارشی اظهار داشت که در حوزه صدور پاسپورت و گواهی تولد، دولت استرالیا در حال مطالعه راهی برای جایگزینی پایگاه‌های اطلاعاتی مجزا با یک سیستم واحد براساس فناوری بلاک‌چین می‌باشد.

آنچه که مانع از توسعه خدمات دولتی دیجیتال می شود، لزوما مسائل امنیت سایبری نیست چرا که در واقع بلاک‌چین بسیار امن‌تر از سیستم فعلی می‌باشد. آنچه اهمیت دارد پروتکل‌های «شناسایی مشتری» است که دولت ، بانک‌ها و سایر موسسات را ملزم به استفاده از اسناد فیزیکی و تعاملات شخصی برای شناسایی افراد می‌کند.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *