راه‌های جدید برای افزایش سرمایه عرضه اولیه سکه آزمایشگاه بلاکچین ایران اتریوم عرضه اولیه سکه بلاکچین دانشگاه شریف

راه‌های جدید برای افزایش سرمایه: عرضه اولیه سکه – قسمت اول

مترجم: آنیتا همتی

اکوسیستم ارز دیجیتال یک سال عجیب را پشت سر گذاشته است. ارزش بازار بیت‌کوین از 11 میلیارد دلار در 5 ژوئن 2016 به 47 میلیارد دلار در 5 ژوئن 2017 افزایش یافته است.

یکی از خبرهای منفی این دوره سرقت 120،000 بیت‌کوین از Bitfinex بود که ارزش آن از 65 میلیون دلار به 350 میلیون دلار رسیده است. همچنین خبر این که دوقلوهای Winklevoss مایل به ایجاد پلتفرم معاملاتی تجاری برای معاملات سرمایه در بیت‌کوین هستند، تکذیب شد. رویدادهای مثبت اما بسیار بیشتر بود، به رسمیت شناختن بیت‌کوین به عنوان یک روش پرداخت قانونی در ژاپن، تغییر موضع  قبلی روسیه در مورد بیت‌کوین و تنظیم سیاست‌های استرالیا برای حذف مشکل پرداخت مالیات مضاعف برای ارزهای دیجیتالِ، از جمله آنها بود.

در حال حاضر پدیده‌ی جدیدی به نام «عرضه‌ی اولیه سکه: یا ICO در بازار مطرح شده است.

در ماه مه سال جاری، بیش از 380 میلیون دلار در ICOها سرمایه‌گذاری شده است. بسیاری از این شرکت‌ها تنها با یک وایت پیپر (White Paper) و سکه رمزنگاری‌شده وابسته به یک شبکه کوچک از گره‌ها بر روی بلاک‌چین، افزایش میلیون دلاری در تأمین مالی داشته‌اند. یک سال پیش بیت‌کوین 80 درصد از کل ارزش بازارِ ارزهای دیجیتال رمزنگاری را در اختیار داشت اما در حال حاضر کمتر از 50 درصد این بازار را داراست و این مسئله علیرغم افزایش شدید قیمت آن رخ داده است.

به وضوح اتفاقی در این عرصه در حال رخ دادن است، بنابراین با مایکل ترپین (Michael Terpin) سرمایه‌گذار پیشگام در این عرصه، جیمز پرستویچ (James Prestwich ) از Storj، یک شرکت که ICOهایی در دو پلتفرم مختلف بلاک‌چین ارائه کرده، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم به نام آنتونی دی ایوریو (Anthony Di Iorio) و تد لیوینگستون (Ted Livingston )، مدیرعامل شرکت KIK، اولین شرکت 1 میلیارد دلاری صحبت کردیم.

اما در ابتدا ببینیم، عرضه اولیه سکه چیست؟ این عبارت، مانند فضای ابری و بلاک‌چین، به علت استفاده بسیار زیاد در بازار نیاز به توضیح مفاهیم جدید دارد.

ایده ICO این است که شما یک سکه دیجیتال یا توکن ایجاد می‌کنید و سپس این سکه یا توکن را برای فروش در عرضه اولیه ارائه می‌دهید. ICO به نوعی شبیه به عرضه اولیه سهام است. هر دو برای افزایش سرمایه انجام می‌شوند، اما خریدار ICO به جای سهام، یک نوع جدید از سکه یا توکن را از شما می‌گیرد.

توکن‌ می‌تواند ارائه دهنده نوعی ارزش باشد و یا خودش یک ارزش باشد.

ICO ممکن است تخصیص سهام را به یک توکن وارد کنند، به طوری که این مالکیت به شما امتیازات رأی و دسترسی به سهام را ‌بدهد، این همان چیزی است که جذب سرمایه DAO انجام می‌دهد. این مدل استفاده از توکن بسیار شبیه به یک IPO است، با این حال، اکثر موارد استفاده توکن موضوعات دیگری است.

استفاده رایج یک توکن صادرشده در ICO ایجاد یک دارایی است که دسترسی به ویژگی‌های یک پروژه خاص را به شما می‌دهد. به جای داشتن پول نقد و یا بیت‌کوین به عنوان راهی برای پرداخت هزینه کالا و خدمات ارائه شده ICO، از توکن خود استفاده کنید. می‌توانید فکر کنید این توکن‌ها مثل امتیاز باشگاه مشتریان (وفاداری خاص) فروشگاه‌هاست، در واقع چیزی که شما به عنوان یک ارز عمومی دیجیتال خریده‌اید و در یک مکان خاص از آن استفاده می‌کنید.

منبع: forbes

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *