رئیس سابق Barclays: بانک ها ممکن است در به کار گیری فناوری بلاک‌‌چین عقب بمانند

مترجم: آنیتا همتی

 

بنا به ادعای آنتونی جِنکینز (Antony Jenkins)، مدیر عامل سابق Barclays، ممکن است بازیکنان عمده‌ی صنعت بانکی در اتخاذ نوآوری‌های مالی جدید مانند فناوری بلاک‌چین عقب بمانند. او ادعا می کند که بانک‌ها به طور کلی نوآورانِ خوبی هستند، اما به اندازه‌ی دیگران در به کار گیری نوآوری‌ برای برنامه‌های تجاری، سریع نیستند.

طبق گفته‌ی جِنکینز، بانک‌ها زمانی باید به ایجاد تغییر در عملیات خود بپردازند و در این میان با شرکت‌های بزرگ فناوری و استارتاپ‌های مالی که در این حوزه‌ وجود دارند، مبارزه کنند.

وی افزود: «من فکر می‌کنم آنچه در همه‌ی صنایع، به ویژه در خدمات مالی دیده می‌شود، این است که متصدیان امور (بانک‌ها) تمایل دارند که در نوآوری بسیار خوب عمل کنند – پس منابع زیادی به این کار تخصیص می‌دهند – به همین دلیل، تغییر برای آنها بسیار سخت‌تر است. اگر به تمام کارهای جالبی که در حوزه‌ی تغییرانجام شده نگاه کنید، می‌بینید که این کار از متصدیان بزرگ بعید است. آنها خودشان شروع به تحقیق درباره‌ی موضوعات می‌کنند.»

وضعیت به کار گیری فناور‌هایی جدید در بانکداری و دیگر صنایع

انجمن اقتصاد جهانی در گزارش خود که در اواخر ماه اوت سال 2017 منتشر شد، ادعا کرد که بانک‌ها در زمینه‌ی توسعه‌ی فناوری‌هایی مانند رایانش ابری، هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل کلان داده بسیار عقب هستند.

در همین حال، شرکت فناوری IBM اعلام کرده است که به شرکت‌های بزرگ غذایی مانند Nestle، Unilever و WalMart اجازه‌ می‌دهد تا از شبکه‌ی بلاک‌چین این شرکت برای ردیابی داده‌ها در خصوص مبدا، وضعیت و حرکت مواد غذایی استفاده کنند.

مزایای بالقوه‌ی بلاک‌چین در بانکداری

طبق گفته‌ی جِنکینز، استفاده از فناوری بلاک‌چین یا دفترکل توزیع شده در بخش بانکی می‌تواند فرایند اعطای وام‌های اعتباری به مشتریان را به چند دقیقه کاهش دهد.

«به عنوان مثال چیزی که در آینده شاهد آن خواهید بود این است که اعطای وام در 10 دقیقه یا تضمین یک اعتبارنامه در دو دقیقه انجام خواهد شد.»

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *