دوره‌های تدریس بلاک‌چین در دانشگاه‌ها: تامینی برای یک تقاضای جدید

مترجم: سپیده کیارستمی

همانطور که بازار ارزهای رمزنگاری‌شده روز به روز بیشتر رشد می‌کند، نادیده گرفتن این بازار رو به رشد توسط جهانیان، سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. در حال حاضر صنعت مالی متقاضی تعداد زیادی متخصص بلاک‌چین و خبره ارزهای رمزنگاری‌شده است و تنها مساله این است که تامین کافی کارکنان این حوزه برای پاسخگویی به تقاضا وجود ندارد.

چرا عرضه ناکافی است؟

بیت‌کوین در ژانویه 2009 راه‌اندازی شد. این ارز رمزنگاری‌شده هنوز ده ساله نشده است – جای تعجب نیست که بسیاری از مردم از فناوری بلاک‌چین و مزایای آن ناآگاه هستند، از این رو تامین متخصصان ارزهای رمزنگاری شده و بلاک‌چین درحال حاضر با تقاضا تطابق ندارد.

به همین علت دانشگاه‌های سراسر جهان در حال پیاده‌سازی دروس مرتبط با بلاک‌چین و ارز رمزنگاری شده هستند تا دانشجویانی را برای مشاغل این صنعت که آینده بانکداری و مالی است، آماده نمایند.

در ایالات متحده، برکلی، استنفورد، پرینستون، دوک و مدرسه حقوق نیویورک تنها تعدادی از دانشگاه‌هایی هستند که چنین دوره‌هایی را پیاده می‌کنند. برخی از عناوین این دوره‌ها شامل ارز دیجیتال، بلاک‌چین و آینده خدمات مالی (مدرسه حقوق نیویورک)، فناوریهای ارزهای رمزنگاری‌شده و بیت‌کوین(پرینستون)، ارزهای رمزنگاری‌شده، بلاک‌چین‌ها و قراردادهای هوشمند (استنفورد) می‌باشد.

در اروپا، دانشگاه کامبریا، آکادمی آزمایشگاهی B9، دانشگاه فناوری اطلاعات کپنهاگ و دانشگاه نیکوزیا تنها تعدادی از آموزشگاه‌های سطح بالایی هستند که چنین دروسی را پیاده نموده‌اند. در روسیه، دانشگاه اقتصادی دولتی مسکو، دانشگاه ملی علوم و فنون، و موسسه فیزیک و فناوری مسکو چنین کارهای مشابهی انجام داده‌اند.

نه تنها ارز رمزنگاری شده چنان بزرگ شده که توجه دانشمندان را جلب می‌نماید، دانشجویانی که به آینده پول و بانکداری علاقه دارند نیز ابتکارات خود را برای آگاه ساختن همتایانشان از آنچه آینده تراکنش‌های بانکی با آن مواجه خواهد بود، به کار می‌گیرند.

دکر استراوس (Derek Strauss) دانشجوی ارشد دانشگاه ایالتی فلوریدا، در حال ایجاد یک باشگاه ارز رمزنگاری‌شده در دانشگاه می‌باشد. استراوس علت این تصمیم را این طور بیان می‌کند که: «به وب‌سایت سازمانی مدرسه سری زدم و متوجه شدم چیزی در این باب وجود ندارد. پس از آن این الهام در من شکل گرفت تا باشگاهی ایجاد کنم و علایقم را در ارتباط با ارز رمزنگاری‌شده با دانشجویان دیگر در میان بگذارم. مکانی می‌خواستم که سایر دانشجویان درباره این صنعت در حال ظهور و فناوری پشت آن یاد بگیرند.»

مشابه استراوس، دانشجویان زیادی هستند که ابتکاراتشان را برای نشر دانشی که برای آینده تراکنش‌ها ضروری است، به کار می‌گیرند. شبکه آموزشی بلاک‌چین با دانشجویانی که باشگاه‌ها و گروه‌های مرتبط با بلاک‌چین/ ارز رمزنگاری شده را ایجاد می‌نمایند، همکاری می‌کند.

چه چیزی موجب افزایش تقاضا شد؟

در سال‌های 2007 و 2008 اعتقاد بر این بود که بانک‌ها بزرگتر از آن هستند که شکست بخورند. در سال 2009 متوجه شدیم که این طور نیست. موسسات مالی در سراسر جهان فهمیدند که آینده پول، پول فیات نیست. فیات عالی بود – در اواخر سده 1700 که الکساندر هامیلتون این پیشنهاد را ارائه نمود- اما الان در سال 2017 هستیم و فیات ناکارآمد و تاریخ مصرف گذشته است. همانطور که برای مثال اداره شما تصمیم گرفت که به خاطر مسائل محیط زیستی از کاغذ کمتر استفاده کند به زودی موسسات مالی به سراغ روش‌های بدون کاغذ (بدون پول کاغذی) خواهند رفت. تراکنش‌ها بدین صورت ارزان‌تر و کاراتر خواهد شد.  برای انجام این کار موسسات مالی در سراسر جهان نیاز به تیم‌های بلاک‌چین دارند. و نمی‌توان تیم بلاک‌چین داشت تا وقتی‌که گروهی از افرادی که در این حوزه آموزش دیده‌اند را نداشته باشید.

ابزارهای آینده چه خواهند بود؟

 وقتی از استراوس پرسیده شد که آینده ارز رمزنگاری‌شده را چه طور می‌بیند، او پاسخ داد: «من تغییر رویکرد ازپول فیات را پیش‌بینی می‌کنم. فکر می‌کنم که مردم کالاها و خدماتشان را با استفاده از ارز رمزنگاری‌شده خواهند خرید. کمپانی‌هایی همچون overstock بیت‌کوین را در سال‌های اخیر پذیرش می‌کنند. اگرچه، معتقدم ارز رمز نگاری‌شده ابزار پرداخت خواهد بود، فکر می‌کنم که در کوتاه‌مدت پیاده‌سازی فناوری‌های بلاک‌چین را ببینیم. با در نظر گرفتن این مساله که IBM و مایکروسافت، بلاک‌چین را در کمپانی‌های خود پیاده‌سازی نموده‌اند، باید توجه داشت که شرکت‌های بزرگ دیگر احتمالا دنباله‌روی خواهند کرد.»

هیچ موسسه‌ای نمی‌خواهد که از رقبایش عقب بماند، و به همین خاطر تیم‌های بلاک‌چین بیشتری استخدام خواهند شد. به همین دلیل است که دانشگاه‌های بیشتری در سراسر جهان باشگاه‌ها، گروه‌ها و دوره‌های بلاک‌چین و ارز رمزنگاری‌شده را پیاده خواهند کرد.

در سال 2007 و 2008 بانک‌ها بزرگ‌تر از آن بودند که شکست بخورند، در سال 2009 آمریکا آموخت که این سخن درست نیست. در سال 2017، ارز رمزنگاری‌شده بزرگ‌تر از آن شده که نادیده گرفته شود، و هر روز جهان به نحوی یاد می‌گیرد که هدف چیست.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *