ده دلیل برای این که بانک‌های مرکزی، دوران رنسانس ارزهای مجازی را از دست خواهند داد

مترجم: احسان رشیدی

خروج قدرت و کنترل از دست دولت‌ها و در اختیار گرفتن این قدرت توسط افراد، روندی کاملا آشناست. قبلا درعصر ارتباطات (اینترنت) هم اتفاق افتاده، و هم اکنون نیز دربخش‌های انرژی (خورشیدی)، تولید (پرینتر سه بعدی) و مالی (ارز مجازی) در حال نقش آفرینی است. این موضوع پیامدهای بزرگی برای بانک‌های مرکزی دارد که امروزه دولت‌ها را قادر می‌سازد انحصار خود را در زمینه صدور اسکناس، سکه‌ها و اوراق قرضه دولتی حفظ کنند. همان گونه که صنعت ارتباطات و تولید در کانون توجه آنها قرار ندارد، ارز مجازی و عرضه اولیه سکه (ICOs) نیزعمدتا در حال خروج از قلمرو بانک‌های مرکزی است.

در این سیستم‌ها، بانک‌های مرکزی مجوز قانونی را صادر نمیکنند، در عوض اکنون استخراج‌کنندگان (Miners) و الگوریتم‌ها به طور موثری عرضه سکه و تامین پول را به عهده دارند. در حالی که قبلا بانک‌ها مجوز ذخیره، ارسال و خرج کردن پول را داشتند اما اکنون ارائه‌دهندگان کیف پول مجازی و صراف‌ها اجازه انجام همین کارها را دارند.

عصر رنسانس پول از راه رسیده و بانک‌های مرکزی همچنان در حال مطالعه و تحقیق درباره ارزهای مجازی هستند، هرچند بعضی از بانک‌ها نسبت به بقیه با ذهن بازتری، به تغییر فکر می‌کنند.

سنگاپور در حال بررسی نظریه استفاده از فناوری دفترکل‌های توزیع‌شده برای حل مساله تراکنش‌های همزمان بین‌المللی است و بانک انگلستان نیز Ripple را بررسی کرده است.

بانک‌های مرکزی حتی به دنبال ساختن نسخه مخصوص خود از «پول دیجیتال صادر شده از بانک مرکزی» هستند.

با این حال هنوز هم بانک‌های مرکزی برای همراهی با رنسانس ارز مجازی کاملا مجهز نیستند.

در واقع 10 دلیل خوب وجود دارد که چرا اکثر بانک‌های مرکزی به حل مساله ارز مجازی فائق نخواهند آمد. مطمئنا تعداد کمی از بانک‌هایی که پیش‌بینی (و اقدام) لازم را داشته‌اند، در رقابت پولی با ارزهای مجازیِ در حال پیشرفت و ICOها باقی خواهند ماند و آن‌ها بانک‌هایی هستند که مدیران غیرانحصارطلب خود را  به خوبی پرورش داده‌اند. با این حال، اکثر بانک‌های مرکزی در مواجهه با ترکیبی از مسائل زیر از پای در خواهند آمد:

اول: نیروی کار قدیمی

بانک‌های مرکزی به جذب و نگهداری استعدادهای تازه نیاز پیدا خواهند کرد تا آنها را قادر سازد با درخواست ایجاد شفافیت در معاملات و تراکنش‌ها، تحولات دیجیتال و جهان رو به پیچیده شدن، دست و پنجه نرم کنند.

دوم: تصمیم‌گیری کند و آهسته

تصمیم‌گیری در بانک‌های مرکزی به مانند راه رفتن در حوضی از عسل است! و به خاطر سلسه مراتبی بودن، اتخاذ تصمیم‌ها، گاه ماه‌ها طول می‌کشد. گروه‌های کاری باید اسناد فراوان و در عین حال دقیقی را فراهم کنند که نیاز است بازبینی، و توسط همه اعضا امضا شود تا بتوان آنها را به مدیران بخش‌ها یا معاونان آنها ارائه داد.

سوم: فناوران و نوآوارن بسیار معدود

دانشمندان، اقتصاددانان و متفکران در بانک‌های مرکزی از برتری برخوردار هستند. دانشمندان در مورد مسائل مفهومی بحث می‌کنند و اقتصاددانان اطلاعات را تحلیل و بررسی می‌کنند، در حالی که سیاستگذاران و رگولاتوری‌ها در مورد علت و تاثیر تصویب قوانین به تفکر می‌پردازند.

با این حال معمولا وقتی بحث در مورد تصمیمات سیاستی و اقتصادی در مورد پول به میان می‌آید، فناوران جزئی از تصمیم‌گیری نیستند.

چهارم: ترس از آزمایش

اگرچه بعضی از بانک‌های مرکزی درگیر انجام آزمایش‌هایی هستند، با این حال همواره ترسی برای گذر از مرحله اثبات مفهوم به مرحله اجرای آن وجود دارد. این طبیعی است که یک بانک مرکزی اشتباهی داشته باشد، ممکن است این خطا تبدیل به فاجعه‌ای در شهرت آنها شود، و شهرت بنیاد و اساس بانک‌های مرکزی است. همچنین تردیدهایی وجود دارد که اجرای اولیه تنظیمات مربوط به ارز مجازی و استفاده از فناوری‌های جدید، ممکن است پذیرش و محبوبیت بانک‌ها را در بین مردم کاهش دهد.

پنجم: تفکر منطقه‌ای و ایزوله

بانک‌های مرکزی شبیه به شرکت‌های خوشه‌ای هستند، زیرا دارای تعدادی دپارتمان مختلف و متمایز هستند که نیاز به مهارت ها و خروجی های متنوع نیز دارند. همین تفاوت‌ها رسیدن به فناوری جدید و دستاوردهای شگفت انگیزی مثل ارز مجازی را سخت می‌کند، چرا که به تنهایی و با هیچ نظمی، قابل اجرا در هر یک از حوزه‌های سازمانی نیست.

برای شناخت ماهیت خوشه‌ای بودن بانک‌های مرکزی، دپارتمان‌های اصلی و مجموعه‌های مهارتی در زیر لیست شده‌اند:

  • نظارت بر بانک: به طورکلی ناظران و تنظیم کننده‌هایی که مجوزهای بانکی و حسابرسی‌ها را مدیریت می‌کنند.
  • مدیریت پولی: تولیدکنندگان و برنامه‌ریزان لجستیکی.
  • بازارهای مالی: مجموعه‌های مالی در سه شاخه کارمندان پشتیبانی و کارمندان رده میانی وکارمندان برخورد با مشتری و همچنین معامله‌گران واسطه.
  • پرداخت‌های ملی: ترکیبی از رگولاتوری‌های بخش پرداخت و همچنین منابع فنی برای اجرای سیستم RTGS.
  • بخش تحقیق: عمدتا اقتصاددان‌هایی هستند که بر اساس گزارشات و آمار درآمد بانک، به تصمیم راجع به نرخ بازپرداخت پول می‌پردازند.

ششم: خریدن به جای تلاش برای ساختن

اکثر بانک‌های مرکزی توانایی قابل توجهی در توسعه نرم‌افزار ندارند. بنابراین هر پروژه‌ی جدیدی که از راه می‌رسد، باید فناوری آن را بخرند. تعداد بسیار معدودی از بانک‌های مرکزی هستند که می‌توانند درخت‌های مرکل (Merkle tree) را توضیح دهند یا از آن استفاده کنند.

هفتم: محبوس شدن در شرایط فعلی

بخش بزرگی از کارمندان بانک‌های مرکزی، متخصص بانکداری هستند، لذا انگیزه‌ای برای ایجاد تمایل و توانایی به تغییر در آنها نیست. تغییر اغلب به عنوان یک تهدید برای کارکنان محسوب می‌شود و این تهدیدات (تغییرات) با تمایل شدید به ماندن در وضعیت موجود مواجه می‌شوند.

هشتم: روابط غیرقابل اجتناب

بانک‌ها دارای مجوز فعالیت از بانک‌های مرکزی هستند و به آنها این توانایی را می‌دهد که از سپرده‌های مشتریان پول تولید کنند. بانک مرکزی همواره از بانک‌ها می‌خواهد که از پول مردم که به سختی به دست آمده محافظت کنند و تا جایی که می‌شود به تعداد بیشتری از مشتریان خدمات رسانی کنند، به طور مثال با برنامه حداکثر کردن مشارکت مالی.

بنابراین به دستور بانک مرکزی، وظیفه بانک‌ها، خدمت رسانی به عموم شهروندان یک کشور است. خرید این روابط و مجوزها، گران تمام می‌شوند و به راحتی نیز قابل تغییر نیستند تا شامل اعضای جدید هم بشوند.

نهم: هماهنگی بین دولت‌ها

همان طور که دپارتمان‌های درون بانک‌های مرکزی تمایل به انزوا دارند، دپارتمان‌های بین دولتی نیز با همین دید به مسائل پولی نگاه می‌کنند. آنها بخش‌های خزانه داری، هوش مالی (KYC)، مرجع خدمات امور مالی، بانک مرکزی، درآمد مالیاتی و واحدهای خدمات محرمانه را پوشش می‌دهند. هر کدام از این واحدها ممکن است فعالیت‌ها و مقررات مختلفی داشته باشند که با ارزهای مجازی و ICOs در تضاد باشد.

دهم: هماهنگی بین‌المللی

در سطح بین‌المللی، کشورها باید از طرف سازمان‌های بسیاری هدایت شوند، سازمان‌هایی مانند G20 یا G7، صندوق بین‌المللی پول (IMF)، بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS)، گروه ویژه اقدام مالی (پول‌شویی) (FATF) و پلیس بین‌الملل. هماهنگی بین‌المللی اغلب مستلزم دیپلماسی طولانی و برنامه‌های ناهماهنگ است.

منبع: coindesk

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *