حقیقتSegWit: چهار درسی که بیت‌کوین می‌تواند از لایت‌کوین بیاموزد

مترجم: مریم معصومی راد

 

این هفته، بیت‌کوین به یک نقطه‌ی عطف بسیار مهم فنی و سیاسی رسید؛ درگیر شدن در تغییر کد SegWit.

 طرفداران این تغییر امیدوارند که این نقطه‌ی عطف، ظرفیت تراکنش‌ها را تا حد موردنیاز افزایش دهد و در بلندمدت، درها را به سوی تکنولوژی‌های مقیاس‌پذیر تأثیرگذارتر بگشاید.

 لایت‌کوین، چهارمین شبکه‌ی بزرگ عمومی مبتنی بر #بلاک‌چین، پس از بحث و جدل‌های بسیار، بالاخره سه ماه پیش موفق شد SegWit را اجرایی کند. به همین دلیل است که برخی فکر می‌کنند لایت‌کوین، می‌تواند به عنوان یک پلتفرم آزمون برای SegWit محسوب شود و در مورد موانع پیاده‌سازی آن در دنیای واقعی، پیش‌بینی‌های واقعی‌تری فراهم کند.

در اینجا به چند مورد که ممکن است برای پروژه‌ی بیت‌کوین نیز رخ دهند، می‌پردازیم:

اینکه SegWit هنوز کار می‌کند
مهم‌ترین موضوع این است که SegWit هنوز به بروز مشکل در شبکه‌ی لایت‌کوین منجر نشده و طبق گزارش بنیاد لایت‌کوین در نیمه‌ی ماه ژوئن، SegWit «هیچ‌گونه مشکلی» برای لایت‌کوین ایجاد نکرده است. با توجه به میزان مناقشاتی که در اکوسیستم بیت‌کوین شکل گرفته، این موضوع بسیار جالب توجه است.
برخی منتقدان معتقدند که SegWit بسیار پیچیده است و ممکن بوده برای شبکه مشکلاتی ایجاد کند. برای مثال، گفته شده بود که اگر SegWit فعال شود، (و تغییرات دیگری نیز در آینده روی بیت‌کوین انجام شوند)، #معدنچی ها قادر به سرقت سکه‌ها از آدرس‌های مشخصی خواهند شد. البته تا کنون، چنین موردی برای لایت‌کوین رخ نداده است.

تراکنش‌های SegWit در حال رشد است
شینچی وانگ (Xinxi Wang) و فرانکلین ریچاردز (Franklyn Richards)، مدیران بنیاد لایت‌کوین معتقدند تا پیش از SegWit، تراکنش‌های جاری شبکه زیاد نبود. اگرچه نظر آنها بر داده‌های دقیق استوار نیست.
از سوی دیگر، جوکن هئونیک (Jochen Hoenicke)، محقق علوم کامپیوتر دانشگاه فرایبورگ، در مورد چالش‌های پیش روی شمارش تراکنش‌ها می‌گوید: «تراکنش‌هایی که به کیف پول‌های دارای قابلیت SegWit فرستاده می‌شوند، معادل نوع دیگری از تراکنش‌ها هستند که قابل رهگیری نیستند و به همین جهت تشخیص آنها دشوار است.» به همین دلیل، وی فهرستی از تراکنش‌های SegWit لایت‌کوین تهیه کرده که از کیف پول‌های دارای این قابلیت ارسال شده‌اند. براساس داده‌های وی، از 10000 تراکنش روزانه، تنها 100 مورد را می‎توان تراکنش SegWit محسوب کرد.

کسب‌وکارها در حال تطبیق خود با تغییرات هستند
هئونیک در حالی که هنوز معتقد است این فهرست به دلیل تناقض در نحوه‌ی شمارش تراکنش‌ها کامل نیست، روندی را درون این فهرست تشخیص داده است. وی با اشاره به خبر اضافه شدن قابلیت پشتیبانی از تراکنش‌های SegWit به کیف پول Trezor در ماه ژوئن می‌گوید: «هرچه تعداد کیف پول‌های دارای این قابلیت بیشتر می‌شود، تعداد تراکنش‌ها افزایش می‌یابد».
از سوی دیگر، بسیاری از کیف پول‌های بیت‌کوین به دلیل اینکه بیش از یک سال است درگیر این تغییر هستند، همین الان از SegWit پشتیبانی می‌کنند. بنابراین بیت‌کوین از این قابلیت بهره‌ی بیشتری خواهد برد. همچنین ریچاردز معتقد است تفاوت‌های مهمی میان لایت‌کوین و بیت‌کوین وجود دارد که اهمیت اجرایی شدن SegWit را افزایش می‌دهد. به بیان دیگر، حجم تراکنش‌های لایت‌کوین بسیار کمتر از بیت‌کوین است. وی می‌گوید: «بخش مقیاس‌بندی SegWit به طور عمده به بیت‌کوین تعلق داشت تا از ازدحام شبکه‌ی خود بکاهد، زیرا لایت‌کوین در این خصوص مشکلی نداشت. بنابراین شرکت‌های لایت‌کوین در به روز رسانی نرم‌افزار خود به منظور پشتیبانی از این تغییر ضرورتی حس نمی‌کنند.»

برخی کیف پول‌ها و کاربران با مشکلاتی مواجه شده‌اند
علاوه بر مشکلات شمارش، هئونیک به تعدادی مشکلات فنی کوچک نیز اشاره می‌کند. به دلیل یک باگ در #کیف_پول همراه لایت‌کوین Electrum-LTC، نسخه‌های قدیمی نرم‌افزار پس از دریافت تراکنش‌های SegWit از کار می‌افتند. وی به مشکل دیگری نیز اشاره می‌کند، که مختص لایت‌کوین است، و به سردرگمی کاربران پس از تغییرات اشاره دارد. از آنجایی که لایت‌کوین در حال شکل‌دهی به نوع جدیدی از آدرس است، لازم است برخی کاربران آدرس‌های خود را به این نوع جدید تغییر دهند. وی می‌گوید: «برخی از کاربران پس از انجام تغییرات، به اشتباه بیت‌کوین‌ها را به آدرس SegWit لایت‌کوین خود فرستاده‌اند و اکنون مجبورند صبر کنند تا SegWit روی بیت‌کوین فعال شود.»

 اگرچه برخی کاربران و کسب‌وکارها با مشکلاتی که در بالا ذکر شد مواجه شده‌اند، از آنجایی که این تغییرات مخالفان بسیاری دارد، تجربیات منفی کاربران ممکن است موجب بروز ناخرسندی در جامعه‌ی بیت‌کوین شود.

منبع: coindesk

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *