حرکت تولیدکنندگان بزرگ نفتی به سمت به کار گیری بلاک‌چین

مترجم: فهیمه خاکپاش

 

چندین کشور در بزرگ‌ترین مناطق تولیدکننده‌ی نفت جهان به اتخاذ فناوری بلاک‌چین در عملیات خود روی آوردند. از میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC)، امارات متحده‌ی عربی در اتخاذ فناوری بلاک‌چین پیشتاز است.

یکی از پروژه‌های امارات متحده‌ی عربی، Dubai Blockchain Strategy است که طبق آن قرار است شهر هوشمند دبی تا سال 2020 از فناوری بلاک‌چین در تمام دفاتر دولتی خود استفاده کند.

به گفته‌ی دکتر آیشا بین بیشر (Dr. Aisha bin Bishr)، مدیر کل دفتر شهر هوشمند دبی، آنها در تلاشند تا از تناسب این فناوری جدید برای پاسخگویی به نیازهای شهری اطمینان حاصل کنند. وی اذعان داشت: «ما مسئولیت شکل‌دهی به این فناوری نوظهور و اجرایی کردن آن به شیوه‌ای درخور نیازهای شهری در دبی را به عهده داریم.»

چشم انداز بلاک‌چین در صنعت نفت

در صنعت نفت، بلاک‌چین به عنوان یک راه‌حل ممکن برای تثبیت قیمت نفت در نظر گرفته شده است.

انتظار می‌رود اتخاذ فناوری بلاک‌چین در این بخش، کارآمدی و شفافیت مورد تقاضای اکثر بازیکنان صنعت را به طور کامل برآورده کند. همچنین انتظار می‌رود اجرای قراردادهای هوشمند و دفاتر کل توزیع شده این بخش را به سمت عصر دیجیتال سوق دهد.براساس گزارش مارکو دوناند (Marco Dunand)، مدیرعامل شرکت تجاری Mercuria سوئیس، به کار گیری فناوری بلاک‌چین، حجم زیادی از پرونده‌های کاغذی در بخش انرژی را کاهش خواهد داد: «صنعت انرژی در حوزه‌ی تولید، پالایش و حمل و نقل نفت باید بیشتر دیجیتالی شود. بنابراین بازرگانان نیز بایستی در این موضوع شرکت کنند. این روند خیلی قدیمی است. بنابراين معرفی بلاک‌چین این امکان را فراهم می‌دارد که سند مالکیت بدون نیاز به حجم زیادی از اسناد و مدارک بارنامه، از خریدار به حمل‌کننده و سپس به فروشنده منتقل شود.» همچنین انتظار می‌رود که این فناوری به اجرای مقررات در صنعت نیز کمک کند.همانطور که بلاک‌چین، امنیت و دسترسی به داده‌های تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد، سطح جدیدی از ارتباطات و شفافیت در همکاری‌های جهانی ایجاد خواهد شد. این موضوع دعاوی پیچیده و فرآیندهای قانونی طولانی که معمولا در چنین همکاری‌هایی دیده می‌شود را تقریباً از بین می‌برد.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *