تمام آنچه لازم است از انشعاب جدید بیت‌کوین بدانید

مترجم: رسول اخوان مهدوی

هر کسی که صاحب بیت‌کوین بوده اکنون صاحب یک ارز رمزنگاری‌شده جدید هم هست. از بلوک 491407 روی بلاک‌چین بیت‌کوین، پروتکل جایگزینی به جای پروتکل فعلی بیت‌کوین اجرا شده که باعث به وجود آمدن سکه جدیدی با نام بیت‌کوین گلد(bitcoin gold) شده است.

این پروژه، که تلاش دارد نحوه رقابت بر سر جوایز فناوری بیت‌کوین را تغییر دهد، دومین پروژه از این جنس است که از ماه آگوست تا به الان اجرا می‌شود و هارد فورک(hard fork) نام دارد.

خوانندگان ممکن است این اصطلاح را از زمان اجرای بیت‌کوین کش(bitcoin cash)، یکی از نسخه‌های جایگزین پروتکل بیت‌کوین، به یاد داشته باشند که به خاطر ایجاد میلیاردها دلار پول از «هیچ» در صدر اخبار جهان قرار گرفت.

به این ترتیب، ناظران صنایع انتظار رخدادی مشابه را دارند، ولی ممکن است بنا به دلایلی، انگیزه‌ها تغییر کند.

بیت‌کوین گلد چیست؟

به صورت خلاصه، بیت‌کوین گلد دو هدف دارد:

  • اول، بیت‌کوین گلد می‌خواهد عملکرد استخراج بیت‌کوین را به گونه‌ای تغییر دهد که قوی‌ترین ماشین‌های استخراج(ASIC ها) بی‌استفاده شوند.
  • دوم، با جذب افراد بیشتری به سیستم، به مرور زمان، شبکه بیت‌کوین را از دست شرکت‌های بزرگی که این محصولات(ASIC) را ارائه می‌کنند و تاثیرات ناخواسته روی شبکه می‌گذارند، آزاد کند.

به منظور پشتیبانی از کاربران بیشتر، بیت‌کوین گلد تلاش دارد به جای بزرگ کردن بیت‌کوین، بیت‌کوین را دوباره غیرمتمرکز کند. بنا به ادعای طرفداران این ارز جدید، این کار شبکه‌ای را که به منظور ایجاد فرصت‌های برابر در زمینه پرداخت بین‌المللی ایجاد شده است، در دسترس افراد بیشتری قرار خواهد داد.

بیت‌کوین گلد با وجود آنکه با مکانیزیم بیت‌کوین کش ایجاد شده، با آن تفاوت دارد، به خصوص در نحوه توزیعش.

این تفاوت‌ها شامل موارد زیر است:

  • بیت‌کوین گلد طراحی شدهرکه از پیش ساخته شود (قبل از متن‌باز شدن کد برای عموم مردم)
  • تقریبا 1 درصد کل ارز استخراج شده قبل از عمومی شدن بلاک‌چین، به تیم توسعه بیت‌کوین گلد پرداخت خواهد شد.
  • وقتی توزیع به پایان برسد، این تیم ادعا می‌کند ارز را منتشر خواهد کرد تا کاربران بتوانند سکه‌هایشان را دریافت کنند.

حال با اینکه بیت‌کوین گلد تلاش دارد جایگزین بیت‌کوین شود، برخی ممکن است بیت‌کوین را صرفا یک آلت‌کوین(altcoin) در نظر بگیرند. این اصطلاح از قدیم به ارزهای رمزنگاری شده‌ای اطلاق می‌شود که از کد موجود بیت‌کوین برای اجرا استفاده می‌کنند، ولی بازار یا کاربری متفاوتی دارند.

آیا من بیت‌کوین گلد دارم؟

تمامی دارندگان بیت‌کوین، ارز جدید را با نرخ 1 بیت‌کوین در ازای 1 بیت‌کوین گلد دریافت خواهند کرد، که شرایط را برای فعالیت بازار آماده خواهد کرد.

ولی این به این معنا نیست که به این راحتی قابل بازیابی است.

یک نکته این است که دریافت این ارز از کیف‌پول‌ها و اکسچنج‌هایی که این ارز را می‌شناسند، بسیار ساده‌تر است. پس ساده‌ترین راه دریافت بیت‌کوین گلدهای شما این است که آنها را به کیف‌پول یا اکسپنج هایی انتقال دهید که از این ارز جدید پشتیبانی می‌کنند، یا بیت‌کوین هایتان را در کیف‌پول‌هایی نگهداری کنید که خودتان کلیدهای خصوصی‌تان را مدیریت می‌کنید (به جای نگهداری در اکسچنج‌ها)

به نقل از وبسایت پروژه، تاکنون 20 اکسچنج و کیف پول قول داده‌اند که از این ارز جدید، پس از انتشار، پشتیبانی کنند.

با این حال، Coinbase، یکی از معروف‌ترین اکسچنج‌های آمریکایی، 20 اکتبر اعلام کرد که به دلیل بدبینی نسبت به نحوه انتشار اطلاعات پروژه توسط توسعه‌دهندگان، از این پروژه حمایت نخواهد کرد. در این بیانیه آمده است: «در  حال حاضر به دلیل اینکه توسعه‌دهندگان، کد پروژه را برای بازبینی توسط عموم منتشر نکرده‌اند، Coinbase نمی‌تواند از بیت‌کوین گلد حمایت کند. این یک مسئله امنیتی مهم است.»

به نظر می‌آید این مسئله مهمی است که باید در طول پیشرفت پروژه به آن توجه کرد. این پروژه، تا روز دوشنبه که فورک اتفاق افتاد، به روی عموم باز نشد، و هنوز کارهای زیادی برای تیم توسعه باقی مانده است. همچنین ساعاتی پس از انجام انشعاب، بیت‌کوین گلد مورد حملات DDoS قرار گرفت و برای پاره‌ای تغییرات مجدداً از دسترس عموم خارج شد.

چه کسی پشت بیت‌کوین گلد است؟

تیم پشت بیت‌کوین گلد نسبتا کوچک به نظر می‌آید.

جک لایو (Jack Liao)، مدیر عامل شرکت LightningAsic در هنگ کنگ که از منتقدان سرسخت وضعیت کنونی استخراج در بیت‌کوین است، ایده بیت‌کوین گلد را برای اولین بار در جولای منتشر کرد.

شرکت او، LightningAsic، وسایل استخراج شامل GPU، که قرار است سخت‌افزار مورد استفاده در بیت‌کوین گلد باشد، می‌فروشد.

از زمان معرفی ایده در اوایل تابستان، این تیم افراد جدیدی شامل توسعه‌دهنده ارشد ناشناس، h4x3rotab را به تیم خود اضافه کرده است.

این پروژه را می‌توانید در گیت‌هاب یا در گروه اسلک(Slack) جامعه بیت‌کوین گلد دنبال کنید.

مردم نسبت به بیت‌کوین گلد چه احساسی دارند؟

برای آنهایی که علاقه‌مند به استفاده یا کنکاش در بیت‌کوین گلد هستند، لازم است عنوان کنیم که بیت‌کوین گلد سهم خودش از اختلاف و بحث و جدل را داده کرده است.

مارک پالاتینوس(Marek Palatinus)، مدیر عامل ساتوشی لبز (Satoshi Labs)، که اولین استخر استخراج (Mining pool) بیت‌کوین را ساخته است، نسبت به کارا بودن این پروژه در جهت غیرمتمرکز کردن استخراج مردد است و او تنها کسی نیست که نسبت به این پروژه بدبین است.

رت کریتون (Rhett Creighton)، توسعه‌دهنده‌ی بیت‌کوین، در حال کار روی یک نرم افزار «فورک اعتراضی» بر روی بیت‌کوین گلد به عنوان جایگزین است. به این صورت که همان ایده‌ی بیت‌کوین گلد را دنبال می‌کند ولی تلاش دارد ارز جدید را برای توسعه کنار نگذارد.

او به CoinDesk گفته: «اگر بیشتر از 51% استخراج‌کنندگان تصمیم بگیرند که از این نرم‌افزار استفاده کنند، پیش عرضه اولیه برای توسعه‌دهندگان کنار گذاشته خواهد شد. استخراج‌کنندگان باید تصمیم بگیرند که چه کار خواهند کرد.»

در نهایت، معلوم نیست کسب‌وکارها و گروه‌های استخراج در نهایت از این پروژه استقبال خواهند کرد یا نه، و اگر استقبال کنند، زنجیره جایگزین چقدر ارزش تولید خواهد کرد.

برای مثال در حالی که یک لیست تقریبا 50 تایی از کسب‌وکارها  و استخراج‌کنندگان حمایت خودشان را از انشعاب به اصطلاح Segwit2x اعلام کردند، چنین حمایتی برای بیت‌کوین گلد دیده نشده است. بیت‌کوین کش هم به صورت مشابهی با حمایت‌های کلامی استخراج‌کنندگان و اکسچنج‌ها روبه‌رو شد، ولی بیت‌کوین گلد هنوز برای بهره‌مندی از چنین حمایت‌هایی راه زیادی در پیش دارد.

منبع: coindesk

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *