تقویت دموکراسی با کمک بلاک‌چین

مترجم: آرامه بندری

با وجود حضور غالب اینترنت در جنبه‌های مختلف زندگی روزمره، همچنان بخش‌هایی در جوامع وجود دارند که در انتظار تطابق یافتن با دنیای دیجیتال هستند. یکی از مثال‌های بارز آن سیستم‌های رای‌گیری است.

بلاک‌چین می‌تواند راهکارهایی برای مسئله رای‌گیری از راه دور ارائه نماید. این فناوری در واقع امکان جمع‌آوری رای‌ها را فراهم می‌کند و رای‌ها غیر قابل تغییر خواهند بود. در حقیقت بلاک‌چین با استفاده از تبادلات رمزنگاری شده خود می‌تواند چنین ویژگی مهمی را ارائه دهد. همچنین ماهیت غیر متمرکز بلاک‌چین سبب شده تا از حملات سایبری و هک شدن جلوگیری شود. هر عنصر متصل به بلوک‌ها در سنجش اعتبار تراکنش‌های پیشین مشارکت دارد و پس از تایید تراکنش انجام شده برای همیشه در بلوک ذخیره خواهد شد. بر همین اساس این فناوری می‌تواند در ایجاد اولین نسخه از فناوری رای‌گیری از راه دور تاثیرگذار باشد. با استفاده از برخی ابزارهای کنترل فنی، چنین ساز و کاری می‌تواند مانع رفتارهای خرابکارانه می‌شود.

نظام رای‌گیری از راه دور قادر خواهد بود دموکراسی را به روش جامعی دچار تحول سازد. با فرض این که بخش بزرگی از جوامع دموکراتیک به اینترنت دسترسی دارند، این ساز و کار نوین می‌تواند سبب افزایش مشارکت در انتخابات شود. افزون بر آن، نسل زِد (Z)، به عنوان نسلی که در دهه 1990 تا 2000 زاده شده‌اند می‌توانند در انتخابات کاملا دیجیتال و از راه دور شرکت کنند. چنین امری سبب پیشرفت‌های واقعی در رفتار جوامع خواهد شد. نسل زِد اولین نسلی خواهند بود که بدون نیاز به کاغذ، خودکار و مداد در رای‌گیری مشارکت می‌کنند. اگر شما نیز چنین چشم اندازی در ذهن دارید می‌توانید به نخستین حامیان رای از راه دور ملحق شوید.

چالش‌ها

در حال حاضر حدود 10 سال از آغاز فعالیت بلاک‌چین می‌گذرد و این فناوری امروزه میلیون‌ها تراکنش، که بیشتر آن در حوزه مالی هستند را بر عهده دارد. با این وجود، بلاک‌چین در حال حاضر در مراحل ابتدایی حیات خود قرار دارد و رشد کاربردهای این فناوری به سال‌ها زمان نیاز دارد. اگر قرار باشد از فناوری اینترنت فعلی برای دموکراتیک‌تر شدن فضای جوامع استفاده کنیم، باید سال‌های بسیار بیشتری در انتظار باشیم، ولی فناوری بلاک‌چین قطعا زمان انتظار ما برای برداشتن گام رو به جلو در دموکراسی را کاهش خواهد داد.

شرکت بوله (Boule) ماموریت خود را ایجاد دیدی نسبت به کاربرد بلاک‌چین برای سیستم رای‌گیری اعلام است. این بستر جدید دسترسی آسان، قابل اطمینان و برابر را تامین خواهد کرد؛ دسترسی‌ای که از نفوذ خارجی و تقلب در انتخابات جلوگیری خواهد کرد. چنین امری سبب استقلال انتخابات خواهد شد و هیچ عامل خارجی توانایی دستکاری را نخواهد داشت.

بوله نام شورایی در یونان باستان است. شاید یکی از اولین نمونه‌های انتخابات در تاریخ را بتوان به انتخابات شورای بوله نسبت داد. بر همین اساس بنیاد بوله با استفاده از نام باستانی خود می‌خواهد تحولی نوین در فرایند رای‌گیری و دموکراتیزه شده جوامع ایجاد کند.

راهکار بوله برای فناوری رای‌گیری از راه دور

به منظور تضمین سیستم رای‌گیری ضد هک، قراردادهای هوشمندی برای هر انتخابات با توجه به قوانین انتخاباتی و مدیریت رای‌گیری تنظیم می‌شود. این فرایند با احراز هویت شرکت‌کنندگان آغاز می‌شود و با تشخیص دیجیتالی و تایید دولت برگزارکننده دنبال می‌شود. این فرایند شامل مراحل مختلف امنیتی است که این مراحل بدون اتلاف زمان برای احراز هویت دنبال می‌شود.

با تایید شدن هویت، اطلاعات شرکت‌کننده برای همیشه در بلاک‌چین ثبت می‌شود. پس از آن شرکت‌کننده می‌تواند رای خود را به صورت ناشناس و رمزنگاری شده اعلام کند. این فرایند از طریق یک رشته کدهای تصادفی و رمزنگاری شده انجام می‌شود. بازگشت به مراحل قبلی و تغییر اطلاعات بلوک‌ها غیرممکن است و این امر سبب جلوگیری از مداخلات و تقلب در انتخابات خواهد شد. معکوس کردن حرکت در بلوک برای کشف هویت شرکت‌کننده نیز غیرممکن است.

البته روند گذار از انتخابات سنتی به سوی انتخابات از راه دور زمان‌بر خواهد بود. به عنوان مثال برای پیدا کردن راه حلی به منظور یکپارچه سازی انتخابات به دلیل تغییر رفتار رای دهندگان باید تدابیری اندیشیده شود.

با این فناوری پس از پایان زمان انتخابات هر شخص می‌تواند به نتایج انتخابات به صورت به هنگام (Real-time) دسترسی داشته باشد. دیگر هیچ شکی در مورد نامزد برنده وجود نخواهد داشت زیرا آرا جمع آوری شده به صورت یک رکورد ذخیره شده است و هر کسی می‌تواند آن را مشاهده نماید.

هر رای دهنده می‌تواند تا پایان مدت زمان انتخابات رای خود را تغییر دهد و آخرین انتخاب او پس از پایان زمان اعلام شده ثبت خواهد شد. تمامی نظرات پیشین شخص در بلوک ذخیره خواهد شد ولی تنها آخرین رای شخص به عنوان رای نهایی محاسبه خواهد شد. با این روش از نفوذ بیگانگان و تاثیرگذاری بر افکار عمومی نیز می‌توان آگاه شد. آنالیز رفتار شرکت‌کننده در مدت زمان مجاز انتخابات و انتخاب‌های وی پیش از پایان زمان نشان‌گر رفتار شخص نسبت به رویدادهای روزهای پایانی انتخابات خواهد بود.

با این روش دموکراسی تقویت خواهد شد و این امر سبب کاهش محدودیت‌های جغرافیایی و افزایش امنیت سیستم خواهد شد. با چنین ساز و کار شفافی در حقیقت نظارت تمامی مراحل انتخابات بر عهده‌ی عموم مردم خواهد بود. کدهای قراردادهای هوشمند مشارکت کنندگان واجد شرایط را نشان خواهد داد و کد رای‌های آنها نیز گویای رای آنها خواهد بود.

هدف ما ایجاد روابطی متعهدانه میان افراد و مؤسسات به منظور ایجاد جوامعی مستحکم خواهد بود. مشارکت عموم در سرنوشت خود از طریق در اختیار داشتن قدرت دموکراتیک هدف بوله است. افزون بر آن نسل زِد به عنوان نسلی که برای اولین بار در رای‌گیری شرکت خواهند کرد از سیستم رای‌گیری مطمئنی برخوردار خواهند بود. نسلی که هیچ وقت رای‌گیری با کاغذ و خودکار را به چشم ندیده است.

منبع: cryptocoinsnews

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *