تحلیل و بررسی: بلاک‌چین چطور می‌تواند در حل چالش‌های قانونی جهانی کمک کند

مترجم: هاجر سیر

در دنیای امروز درباره موانع قانونی در حال افزایش که هر صنعت جهانی مدرن با آن روبرو است، بسیار صحبت می‌شود. راهکار مقابله با هر نوع ریسک، تحمیل قوانین بیشتر به یک صنعت است تا از عدم تکرار خطاها و اشتباهات گذشته اطمینان حاصل شود و سیاست‌گذاران بتوانند در رقابت‌های سخت انتخاباتی با  قانون‌گذاری به منظور ممانعت از فجایع آینده، به نحو احسن خود را نشان دهند.

بار مسئولیت قوانین

مسئله‌ای که در حال حاضر کسب و کارها با آن مواجه هستند، تحمل بار قوانین فزاینده‌ای است که موجب هزینه‌های در حال افزایش هستند. بخش بازرگانی تحلیل‌های اقتصادی، هزینه‌های قانون‌گذاری 1.9 تریلیون دلاری را تعیین کرده است که به اندازه 10 درصد از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده است، این مقدار هزینه برای سال 2016، بیش از 18.8 تریلیون دلار برآورد شده بود. در گذشته، این قانون‌گذاری‌ها با وجود ابزارهای تعادلی رقابت جهانی و نیاز به داشتن هزینه رقابتی در سطح کشوری، محدود می‌شد. واقعیت امروز این است که ما در یک اقتصاد سراسری و جهانی زندگی می‌کنیم و استانداردهای فزاینده بدون توجه به اینکه یک شرکت در کجا فعالیت می‌کند، در صنایع وضع می‌شوند.

عدم رعایت این استانداردها و قوانین باعث می‌شود برای یک شرکت فاصله‌ای با اقتصاد جهانی بیابد و به همین دلیل شرکت‌ها یک دلیل موجه و منطقی محکم برای شریک شدن در این استانداردها و فعالیت‌های قانونی دارند.

کاهش هزینه‌های هماهنگی و انطباق

چگونه می‌توانیم بار و هزینه‌های مربوط به انطباق را کاهش دهیم؟ و چطور می‌توانیم برای محیطی که مدام به صورت سراسری در حال قانون‌گذاری است، شفاف باشیم؟ برای مثال اگر شما تولید کننده دارو باشید باید با قوانین FDA ایالات متحده آمریکا هماهنگ باشید و از بازرسی‌های معمول بگذرید تا امکان دسترسی به بازار فروش را داشته باشید. اگر با ارز ایالات متحده تجارت می‌کنید، حتی اگر با یک شعبه مالی از اقتصاد ایالات متحده در ارتباط باشید، باید به صورت کلی قوانین مالی ایالات متحده را رعایت نمایید. چنانچه تصمیم دارید چیزی به یک شهروند اتحادیه اروپا بفروشید، در آن صورت باید با استانداردهای مقررات عمومی حفاظت داده (GDPR) هماهنگ باشید (حتی اگر فعالیتی در اتحادیه اروپا نداشته باشید).

برای هماهنگی و تطابق با قوانین باید اثبات کنید که در اجرای آنها به درستی عمل کرده‌اید و در عین حال یک فرایند و دنباله بازرسی دقیق را برای بازرسان فراهم نمایید. این بازرسان از ملیت‌های مختلف هستند و شما باید اطلاعات را در یک قالب استاندارد تعریف شده به طور منظم در اختیار آنها قرار دهید. این ویژگی نیاز به فراهم کردن فرایندهایی برای تکرار این عملیات را ایجاد می‌کند و همچنین به اینکه این فرایندها چه طور تا حد امکان می‌توانند خودکار شوند، توجه جدی دارند.

بلاک‌چین به عنوان یک راهکار

یک راه حل بلاک‌چین است که می‌تواند ابزاری را برای تولید و به اشتراک‌‍گذاری مقرون به صرفه این اطلاعات، برای قانون‌گذارها فراهم سازد و همچنین بار «خستگی گزارش‌دهی» که سازمان‌های متعددی در حال حاضر با آن روبرو هستند را کاهش دهد. دو ویژگی اساسی که بلاک‌چین می‌تواند آنها را حل و فصل کند شامل منشا دارایی‌ها و زنجیره نگهداری برای عملیات روی دارایی‌ها است. منشا یک دارایی یک فعالیت کلیدی در اکثر صنایع است. یک دارایی می‌تواند به شکل دیجیتال نمایش داده شود. به هرحال این شکل دیجیتال باید منحصربفرد باشد و خصوصیات مربوط به ایجاد کننده آن را داشته باشد و اینکه کجا و در چه زمانی ایجاد شده است. همچنین برای اطمینان از اصالت آن دارایی، بررسی‌هایی باید انجام شود. این فرایند «دارایی خود را بشناسید» یا «know your asset» نامیده می‌شود. بدون وجود این فرایند، امکان قرار دادن دارایی‌های تقلبی در بلاک‌چین وجود دارد.

استانداردهای هویت و مدیریت دسترسی

بلاک‌چین یک مولفه اساسی برای گزارش‌دهی است. مستندسازی این که چه فعالیت‌هایی توسط کدام بخش‌ها و در چه زمانی انجام شده است، یک نیاز کلیدی است. به دلیل ملزومات قانونی موجود، بعضی از صنایع از سایرین پیشرفته‌تر هستند. اما جهت حرکت به سوی اجرا و پیاده سازی آن در میان تمام صنایع است تا بتوان یک دفترکل توزیع شده برای اثبات رشوه دادن، براساس فعالیت‌های انجام شده بر روی دارایی‌های دیجیتال ایجاد کرد. تمام این موارد وابسته به استانداردهای هویت و مدیریت دسترسی است که در حال حاضر توسط اکثر نهادهای دولتی به کار گرفته می‌شود. استانداردهای جهانی همچنان در حال تکامل هستند، هر چند که در یک بلاک‌چین خصوصی این استانداردها قابل تنظیم و دستیابی هستند. بلاک‌چین با قابلیت دسترس پذیربودن به صورت جهانی، غیرقابل تغییر بودن و اجرای این پروتکل‌های کلیدی برای عدم رخ دادن خرج کردن مضاعف (Double-spending) از یک دارایی، امکان طراحی رکوردهای قابل بازرسی و بلادرنگی را می‌دهد که قابل بررسی توسط قانونگذار هستند، این در حالی است که گره‌های این زنجیره می‌توانند در هر مکانی از کره زمین اقامت داشته باشند. مزیت این ویژگی از نظر هزینه برای کسب و کارها این است که گزارش‌ها تبدیل به دامنه کارکرد قانون گذارها می‌شوند. ابرداده‌های ایجاد شده در رابطه با دارایی‌ها و فرایندها در درون کسب و کارها کامل می‌شود و خودکارسازی را به عنوان فرایندی در کسب و کارها امکان پذیر می‌سازد.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *