بیت کوین چیست؟ – قسمت اول

مترجم: احمدرضا سازگارنژاد

 

پاسخ درست این است: «اولین ارز غیرمتمرکز دیجیتالی»، ولی این پاسخ بسیار ساده و ابتدایی است. پس قبل از این که شروع به فهمیدن آن کنیم، بگذارید با چند سوال پایه‌ای شروع کنیم که بیشتر مردم معمولا‌ از خود نمی‌پرسند: «پول چیست؟»

پول، ابزاری است که ما با استفاده از آن، مبادله‌ی ارزش را انجام می‌دهیم. در طول تاریخ، موارد بسیاری به عنوان پول، مورد استفاده قرار گرفته‌اند؛ از صدف دریایی تا فلزات باارزش، نمک و … . محبوب‌ترین پول در طول تاریخ طلا بوده است. دلایلی خوبی نیز برای آن وجود دارد: طلا به خوبی پول کار می‌کند. منابع آن محدود است، بنابراین ارزشش را از دست نمی‌دهد، و کوچک و قابل حمل است. اگر آن را در دست خود داشته باشید، احتمالا متعلق به شماست. خیلی ساده است. به مدت طولانی‌ای کار کرده است، فارغ از اینکه چه سیستم اجتماعی‌ای در اطراف شما بوده یا این که چه پادشاه یا چه دولتی در آن زمان سکان‌دار بوده، طلا کار می‌کرده است.

پس از آن یک نوآوری جدید به میدان آمد: پول کاغذی. هنگامی که درباره‌ی آن فکر می‌کنید ، برای کسی که تمام عمر تنها از طلا به عنوان پول استفاده کرده باشد، پول کاغذی قابل قبول نیست. به کاغذ به جای فلز اعتماد کند؟ خب پول کاغذی در ابتدا به عنوان نشانه‌ای از طلا ظاهر شد. برای مثال دلار آمریکا اصالتاً نوعی تاییدیه‌ی طلا بوده و در واقع کاغذی بوده که اعلام می‌کرده شما فلان مقدار طلا در خزانه دارید. به بیان دیگر، مردم هیچ‌گاه به پول کاغذی اعتماد نکردند، آنها به دولت اعتماد کردند تا طلاهایشان را برای آنها نگه دارد.

زمان گذشت و و ایالات متحده چیزی را که در دهه‌ی 70 میلاد استاندارد طلا نامیده می‌شد رها کرد و امروزه دلار آمریکا در واقع یک پول بدون پشتوانه است. فیات (Fiat) یک لغت لاتین است و به نوعی این مفهوم را به ذهن مخاطب متبادر می‌کند که: «طلا را فراموش کن، بیا با هم قبول کنیم که این پول کاغذی ارزشی دارد ، اوکی؟» و این مفهوم ظاهرا کارکرد پیدا کرد، چون این روزها همه‌ی ما از پول بدون پشتوانه استفاده می‌کنیم و و دیگر لازم نیست پول سخت و قابل حمل و لمس را همراه خود داشته باشیم . پول کاغذی مزایا و معایبی دارد. بزرگ‌ترین عیب آن این است که به راحتی قابل جعل است، موضوعی که در مورد طلا تقریباً غیرممکن است. تقریباً همه می‌توانند پول را در خانه‌ی خود چاپ کنند. ولی باید مزایایی نیز باشد تا ارزش این دردسر را داشته باشد. پول بدون پشتوانه نیز نوعی دیجیتالی کردن مفهوم پول است؛ که در آن، ما با اعداد سر و کار داریم، نه فلزات. این موضوع، قابلیت شمارش، جابه جایی و مدیریت پول را افزایش می‌دهد. در حقیقت، باور کنید یا نه امروزه بخش عمده‌ی پول، در حقیقت اعدادی در کامپیوترها هستند.

منبع: 99bitcoins

 

بیت کوین چیست ؟ بخش دوم 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *