بیت‌کوین به عنوان یک کالا، برای معامله‌گران مناسب است نه سرمایه‌گذاران

مترجم: احمد رجعتی

به گزارش بلومبرگ از نظر تاریخی، کالاها به عنوان یک کلاس دارایی خوب عمل نکرده‌اند. از نظر سودآوری درازمدت سرمایه، سهام به طور چشمگیری از کالاها فراتر رفته است. با این حال کالاها به دلیل نوسان بالا، برای معامله‌گران (سفته بازان) بسیار مناسبند.

از آنجائی که قیمت‌ها در مدت کوتاهی به سرعت در حال فراز و نشیب هستند، معامله‌گران می‌توانند از نوسان در بازار کالا، سود زیادی کسب کنند. متاسفانه، افزایش سریع قیمت‌ها موجب جذب سرمایه‌گذاران بلندمدت می‌شود که در نهایت سال‌ها صبر می کنند و سود زیادی هم به دست نمی‌آورند.

کالا چیست؟

علی رقم اشکلات طلا، سال‌هاست مردم روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و در زمان افزایش نگرانی‌های اقتصادی در سطح جهانی، به آن به عنوان دارایی حافظ ارزش نگاه می‌کنند. با این حال، با در طی زمان، طلا در مقایسه با اکثر کلاس‌های دارایی، بسیار ضعیف است. همین امر در مورد نقره و در واقع هر کالای دیگری نیز صدق می‌کند.

سوال واقعی این است: آیا بیت‌کوین یک کالا است؟

بیت‌کوین در بین بسیاری از مبادلات و بازارهای جهانی معامله می‌شود و به دلیل نوسانات زیاد آن شناخته شده است. بر خلاف بازارهای سنتی، بازار بیت‌کوین هرگز بسته نیست، به این معنی که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران می‌توانند بیت کوین را در هر روز از سال و هر ساعت از هفته خرید و فروش کنند. نوسانات بیت‌کوین و ویژگی باز بودن همیشگی آن، بیت‌کوین را برای معامله‌گران علاقمند به سود کوتاه مدت بسیار مناسب کرده است.

هر روز بیش از 1 میلیارد بیت‌کوین در اکسچنج‌هایی مانند Poloniex، Bittrex، Kraken و … معامله می‌شود. بیت‌کوین در سال جاری به بیش‌ترین قیمت خود تاکنون یعنی 4،700 دلار رسیده است و سرمایه‌ی آن از 70 میلیارد دلار فراتر رفته است. در حالی که بیت‌کوین با معیارهای سنتی معامله می‌شود، حجم قابل توجه بالاتری دارد و از این رو نقدینگی آن بیشتر از آلت‌کوین‌ها است. این موضوع باعث می‌شود بیت‌کوین پول دیجیتال ایده‌آلی برای معامله‌گران روزانه باشد.

اگرچه بیت‌کوین به طور قابل ملاحظه‌ای نقدینه‌تر از آلت‌کوین‌ها است، حجم معاملات آن هنوز هم برای معامله‌گران با سرمایه‌ی بالا برای دستکاری بازارها به اندازه‌ی کافی نیست. از آنجایی که اکثر بازارهای بیت‌کوین قانون‌گذاری نشده‌اند وSEC بر آن نظارتی ندارد، معامله‌گران باید مراقب باشند.

تجارت کوتاه مدت

در صورتی که معامله‌گر بر روی روندهای صعودی و نزولی تمرکز کند، مطالعه و معامله‌ی بیت‌کوین، مانند سهام و کالاها، می‌تواند سودآور باشد. مقاله‌ی بلومبرگ که در بالا به آن اشاره شد، اذعان می‌کند که نرخ بازگشت سرمایه‌ی سالانه‌ی کالاها به طور متوسط 2.18٪ رشد می‌کنند و نوسان زیادی هم دارند.

جیمز فاست (James Faucette)، تحلیل‌گر پرداخت در Morgan Stanley، اظهار داشت: «با توجه به نرخ ارزش ارزهای رمزنگاری‌شده، صاحبان بیت‌کوین تمایلی به استفاده از این ارزها ندارند. شواهد بیشتری نیز وجود دارد که نشان می‌دهد بیت‌کوین بیشتر ویژگی‌های یک دارایی را دارد تا یک ارز.»

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *