بیت‌کوین، انشعاب‌های بلاک‌چین و مفهوم آن برای کسب‌وکارها

مترجم: مریم معصومی راد

 

فناوری دفترکل توزیع‌شده و مبتنی بر اجماع بلاک‌چین، فقط نوعی پایگاه داده است اما به جهت ماهیت trustless و رمزنگاری‌شده‌ی آن، قابلیت به پا کردن انقلابی در صنعت مالی و کسب‌وکارها را دارد.

بدون شک، ارز مجازی بیت‌کوین در حال حاضر یکی از نمودهای بارز این فناوری است که اجرایی شده است؛ رشد سریع ارزش آن، توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده و کسب‌وکارها به طور فزاینده‌ای این فناوری را برای محصولات و خدمات خود می‌پذیرند.

پیشرفت‌های اخیر در اقتصاد بیت‌کوین-اقتصادی که در حال حاضر بالغ بر 70 میلیارد دلار ارزش دارد- برخی ویژگی‌های زیربنایی کاربردهای بلاک‌چین را آشکار کرده است. و اگرچه این فناوری در روزهای آغازین ورود به فضای کسب‌وکار قرار دارد، به نظر می‌رسد در راستای تأیید گفته‌های طرفداران خود به پیش می‌رود و ثابت می‌کند که پلتفرم بلاک‌چین، رسانه‌ای قدرتمند و واقعاً غیرمتمرکز را برای ثبت داده‌های تراکنش‌ها فراهم می‌کند.

انشعاب بلاک‌چین واقعاً به چه معناست؟

نرم‌افزارها و ارزهای مبتنی بر بلاک‌چین مانند بیت‌کوین، غیرمتمرکز هستند و براساس اجماع کنترل و مدیریت می‌شوند- هیچ مرجع کنترل متمرکزی (مانند یک بانک یا حکومت) وجود ندارد که بتواند مداخله کند یا کسب‌وکار مبتنی بر بیت‌کوین را مختل کند (البته به جز موارد مربوط به تصویب قوانین توسط دولت‌ها).

می‌توانیم این طور‌ فرض کنیم که بیت‌کوین کاملاً جبری است- براساس ریاضیات و رمزنگاری مدیریت می‌شود و براساس اجماع کاربرانش اصلاح می‌شود. این «قوانین» در سال 2011 و در زمان معرفی ارزهای رمزنگاری‌شده به بازار تدوین شده‌اند. اگرچه در صورت تغییر شرایط، امکان تغییر این مدل و انطباق آن با شرایط جدید وجود دارد.

یکی از این تغییرات، افزایش بسیار زیاد کاربران و در نتیجه تعداد تراکنش‌هایی است که روی بلاک‌چین نوشته می‌شوند. تراکنش‌ها توسط Minerها تأیید می‌شود؛  افراد یا گروه‌هایی که امکان پردازش الگوریتم‌های رمزنگاری‌ای را فراهم می‌کنند که انتقال سکه‌ها میان کیف پول‌ها را به طور ایمن ثبت می‌کند.

قاعدتاً این موضوع منجر به کاهش سرعت تراکنش‌ها خواهد شد-و همراه با آن ثبت تراکنش‌هایی که روی بلاک‌چین نوشته می‌شوند، زمان بیشتری به طول می‌انجامد (گاهی چند روز) و قاعدتاً هزینه‌ی آنها نیز افزایش می‌یابد- زیرا در ازای خدمات پردازش این تراکنش‌ها، تعداد بیت‌کوین‌های بیشتری به Minerها پرداخت می‌شود.

آنچه در ادامه‌ی این جریان رخ می‌دهد،  گواه خوبی بر ماهیت تحول آفرین نرم‌افزارهای مبتنی بر بلاک‌چین است. به دلیل آنکه نرم‌افزار مورد استفاده در عملیات گره‌ها (nodes) و کیف پول‌های بیت‌کوین متن‌باز هستند، هر کسی می‌تواند در آن انشعابی ایجاد کند و یک بلاک‌چین موازی ایجاد کند که از بلاک‌چین اصلی کاملاً مستقل است. این همان انفاقی است که در ابتدای ماه اوت رخ داد و نسخه‌ی جدیدی از بیت‌کوین به نام Bitcoin Cash را ایجاد کرد.

موفقیت این ارز جدید-که حجم بلوک‌های بزرگ‌تری را روی زنجیره فراهم می‌کند و بنابراین سرعت تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد- کاملاً به اجماع بستگی دارد. این امر به این معناست که کل موضوع انشعاب در یک فرایند دموکراتیک قابل حل است. و از آنجایی که برخلاف مواردی مانند انتخابات، هیچ شمارش، تأیید یا پیش‌بینی توسط نیروی انسانی انجام نمی‌گیرد، هیچ‌گونه خطایی نیز قابل تصور نیست. کل فرایند توسط چارچوب رمزنگاری‌شده‌ی trustless بیت‌کوین کنترل و مدیریت می‌شود.

اگر من از بیت‌کوین استفاده نمی‌کنم، چرا این موضوع حائز اهمیت است؟

انشعاب بیت‌کوین اولین اثبات مفهوم فناوری غیرمتمرکز و مبتنی بر اجماع بلاک‌چین است.

این امر احتمالاً منجر به افزایش اعتماد نسبت به نرم‌افزارهایی خواهد شد که روی بستر این فناوری توسعه می‌یابند- برای مثال IBM پیش‌بینی کرده که تا سال 2020، دو سوم بانک‌ها از نرم‌افزارهای مبتنی بر بلاک‌چین بهره خواهند برد.

در حالی که بسیاری از این نرم‌افزارها به لحاظ مفهوم و فلسفه با بیت‌کوین تفاوت خواهند داشت، اما انتظار می‌رود به شیوه‌ی خود تحول شگرفی ایجاد کنند. یکی از مهم‌ترین این موارد، ظهور سیستم‌هایی با قابلیت ارائه‌ی قراردادهای هوشمند است که روی بلاک‌چین و بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای، به صورت دیجیتال اصلاح و اجرا می‌شوند. پیش‌بینی می‌شود با تداوم رشد اینترنت اشیاء، فناوری قراردادهای هوشمند زیربنای ارتباط ماشین با ماشین و تجارت را شکل دهد.

از زمان ظهور بیت‌کوین، بسیاری پیش‌بینی می‌کردند که گذراست، تحولی این چنین بزرگ مانند بیت‌کوین که سیستم ارزی و تجاری سنتی سراسر دنیا را دستخوش تغییر کند، احتمالاً با شک و بدگمانی بسیاری مواجه خواهد شد. اما بیت‌کوین به رشد خود ادامه داد و ثابت کرد که اصول زیربنایی بلاک‌چین تازه در ابتدای راه آشکار کردن پتانسیل‌ واقعی خود قرار دارند.

منبع: forbes

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *