به کار گیری بلاک‌چین در مقابله با فساد و مشکلات اجتماعی در آفریقا

مترجم: فهیمه خاکپاش

زیرساخت نامناسب مسئله‌ی مهمی است که در آفریقا و دیگر بخش‌های در حال توسعه‌ی جهان وجود دارد. علاوه بر دلایل فنی که مانع از توسعه‌ی زیرساخت بخش‌های ذکر شده از جهان می‌شوند دخالت‌های انسانی نیز در پایین آوردن سرعت توسعه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

آفریکانوس کوفی آکوسا آدوسی (Afrikanus Kofi Akosah Adusei) مدیر اجرایی XinFin با تاکید بر وضعیت ضعیف توسعه‌ی زیرساخت‌ها در آفریقا اظهار داشت: «در سراسر جهان بیش از سه میلیون نفر بدون برق و تقریباً یک میلیون نفر بدون دسترسی به آب تمیز زندگی می‌کنند. ماموریت ما ایجاد انگیزه برای سرمایه‌داران و تشویق آنها به تامین مالی پروژه‌هایی است که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند.»

این بیانیه در یک همایش برگزار شده در روز شنبه، 22  جولای سال 2017 در زامبیا ارائه شد، جایی که در حدود 40  مرد و زن تاجر گرد هم آمده بودند تا در مورد چگونگی استفاده از بلاک‌چین برای تحقق تأمین مالی زیرساخت‌های کم هزینه آگاهی پیدا کنند.

فساد مانع از توسعه می‌شود

امور خسته کننده‌ی اداری و بوروکراتیک، همراه با موانع عمدی انسانی در مسیر اجرای قوانین و قراردادها، مانعی اصلی برای توسعه‌ی زیربنایی در کشورهای در حال توسعه است. مسائل مربوط به فساد در سطوح مختلف معمولا علیرغم درآمد پایین بیشتر این کشورهای در حال توسعه منجر به تورم قراردادها می‌شود. این موضوع و بسیاری از فاکتورهای دیگر موانع گوناگونی را بر سر راه توسعه‌ی آهسته در آفریقا و دیگر بخش‌های جهان ایجاد می‌کنند.

حل مشکلات اجتماعی

یکی از موانع اصلی که مانع از توسعه‌ی زیربنایی مناطقی مثل آفریقا شده است فقدان روش‌های شفاف در مورد انعقاد قرارداد است. با توجه به ویژگی‌های بلاک‌چین از جمله شفافیت و تغییرناپذیری آن انتظار می‌رود با استفاده از این  سیستم‌ها مصادیق فساد از جمله رشوه و انحراف بودجه از بین برود. یکی دیگر از شرکت‌های بلاک‌چین که در حال حاضر در حال تخریب فرایندهای زیربنایی سنتی در آفریقا می‌باشد، Bitland است. شرکت Bitland برای املاک و مستغلات که معمولاً یک جنبه فرهنگی از مردم می‌باشد، یک سیستم انقلابی موجودی معرفی کرد. انتظار می‌رود این راهکار با حذف خدمات واسطه‌ها، یک روش موثر و ارزان برای انتقال یا تجارت اموال ملکی ارائه دهد. اما مهم‌تر از همه، انتظار می‌رود ایجاد یک دفتر ثبت اسناد شفاف و غیرقابل تغییر، مشاجره‌های معمول بین افراد که اغلب موجب بحران‌های اجتماعی و مرگ، مخصوصا بین بومیان می‌شود را کاهش دهد.

اولویت آموزشی

علی‌رغم پیشرفت حاصل شده از این شرکت‌ها در مقایسه با شرکت‌های دیگر، یک جنبه‌ی اساسی انقلاب بلاک‌چین در آفریقا، که کارهای بسیاری باید برای آن انجام شود بحث آموزش است. وعده‌های داده شده توسط بسیاری از این پروژه‌ها غیر قابل انکار است. با این حال ممکن است فرض این که مشتریان مورد نظر چنین پروژه‌هایی به طور طبیعی با چنین اختلالاتی کنار می‌آیند خواسته‌ی زیادی از مردم باشد. بنابراین، لازم است تا مراکزآموزشی قوی، سمینارها و برنامه‌های آگاهانه‌ای توسط ارائه‌دهندگان راهکارهای مبتنی بر این فناوری برقرار شود. فضای رشد و توسعه در آفریقا بسیار زیاد است. همچنین شهروندان در مورد وعده‌های پیشرفت فناوری مشتاق و کنجکاو هستند. با این حال کارها باید به ترتیب انجام شود. آموزش بلاک‌چین بسیار ضروری است.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *