بلوک‌های بیت‌کوین و تایید بیت‌کوین به چه معناست؟

مترجم: فهیمه خاکپاش

فرض کنید که من برای شما یک بیت‌کوین فرستادم. بعد از چند دقیقه می‌بینید که این تراکنش یک تاییدیه (Confirmation) دریافت می‌کند. این موضوع به چه معناست؟

 بلاک‌چین از بلوک ساخته شده است. هر بلوک جدید مجموعه‌ای از تراکنش‌های منحصر به فرد و جدید بیت‌کوین است که اخیرا ایجاد شده است. پس وقتی من به شبکه اعلام می‌کنم که می‌خواهم برای شما یک بیت‌کوین بفرستم، آن تراکنش به قسمت تراکنش‌های تایید نشده فرستاده می‌شود.

سپس ماینرها به قسمت تراکنش‌های تاییدنشده وارد شده و این تراکنش و تراکنش‌های دیگر شبیه به این را گرفته و از درستی آن اطمینان حاصل می‌کنند. به عبارت دیگر، آنها بررسی و تأیید می‌کنند که من واقعاً یک بیت‌کوین فرستاده‌‎ام و آن را در یک بلوک گروه‌بندی می‌کنند. بلوک جدید در بالای بلاک‌چین قرار دارد و تایید شده است. حالا ماینرها می‌توانند ساختن بلوک بعدی روی بلوک موجود را شروع کنند. هر زمان که یک بلوک جدید ساخته می‌شود، به این معناست که بلوک‌های قبلی دوباره تایید شده‌اند، چرا که آنها نیز در این فرایند بررسی می‌شوند.

هر چه تعداد تاییدهای بیشتری دریافت کنید، دستکاری سیستم و حذف بلوک از جمله بلوک این تراکنش از دیواره (یا بلاک‌چین) برای دیگران دشوارتر می‌شود چرا که بلوک موردنظر زیر دیگر بلوک‌هایی که تایید شده‌اند دفن می‌شود.

توصیه می‌شود به منظور حصول اطمینان بالا از این که تراکنش شما  لغو نمی‌شود، حداقل 6 تاییدیه دریافت نمایید. این موضوع تقریبا یک ساعت طول می‌کشد. البته اگر با مقادیر کمتری از پول سر و کار دارید ممکن است تنها به یک تاییدیه نیاز داشته باشید.

معکوس کردن یک تراکنش نیز به برنامه‌ریزی، زمان و تلاش و مقدار زیادی توان محاسباتی نیاز دارد. اکثر افراد برای مقدار اندکی پول زیر بار این همه سختی نمی‌روند.

منبع: 99bitcoins

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *