بلاک‌چین می‌تواند یک بازار ثانویه نقدی برای سرمایه‌گذاران استارتاپی بسازد

مترجم: احسان رشیدی

عدم اعتماد در سرمایه‌گذاری استارتاپی، مشکل رایج صاحبان سرمایه و بنیان‌گذاران استارتاپ‌هاست. سرمایه‌گذاران معمولاً به مبلغ 10 هزار یورو برای مشارکت نیاز دارند، که در اغلب موارد 5 سال یا بیشتر باید منتظر خروجی پول خود باشند.

فاندربیم (Funderbeam) – پلتفرم هوش تجاری مشهور برای سرمایه‌گذاران – ممکن است راه حلی برای این مشکل پیدا کرده باشد. یک بازار سرمایه‌گذاری مبتنی بر بلاک‌چین، برای خرید و فروش سهام به صورت سکه‌های رنگی در سندیکاهای استارتاپی. سرمایه‌گذاران به‌زودی قادر به استفاده از پلتفرم آنلاین فاندربیم برای ایجاد یک سندیکای سرمایه‌گذاری برای یک یا چند استارتاپ خواهند بود. سرمایه‌گذاری می‌تواند به هر نحوی انجام شود و هیچ محدودیتی برای اندازه یک سندیکا وجود ندارد. به طور مثال در یک سرمایه‌گذاری 100 هزار پوندی، ممکن است شامل یک سرمایه‌گذاری اصلی و 99 سرمایه‌گذار پشتیبان 1000 پوندی باشد. یا یک سرمایه‌گذار اصلی 75 هزار پوندی و 5 سرمایه‌گذار 5000 پوندی، یا هر ترکیب دیگری. این کار مانند سرمایه‌گذاری‌های تامین مالی جمعی، ریسک سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها را کاهش می‌دهد.

فاندربیم چگونه مکانیزم بلاک‌چین را در کسب و کار اعمال می‌کند؟

تفاوت فاندربیم با گزینه‌های سرمایه‌گذاری تامین مالی جمعی در صدور «سکه‌های رنگی» است که معرف سهام نماینده‌های سندیکا است و می‌تواند به سرعت خریداری شده، فروخته شده، یا با سایر سرمایه‌گذاران معامله شود. این موضوع باعث مدیریت سیال سبد سهام و تسریع در تامین مالی استارتاپ‌ها می‌شود.

بلاک‌چین بیت‌کوین بر پایه بازار ثانویه استوار است، که به شما اجازه ردیابی سریع، موثر و شفاف صاحبان سرمایه را می‌دهد.

هر سندیکا با یک میکروفاند جفت است. به محض اینکه یک سندیکا کامل و استارتاپ آن تامین مالی شد، بازار ثانویه فاندربیم از سکه‌های رنگی استفاده می‌کند تا به همه اعضای سندیکا معادل دیجیتالی سهم آنها در آن میکروفاند را بدهد، که بلافاصله قابل خرید و فروش است. به این صورت سرمایه‌گذاران به محض اینکه بازگشت سرمایه مناسبی داشتند و یا این که بخواهند ضرر و زیان خود را کاهش دهند، می‌توانند کل سهم و یا بخشی از آن را بفروشند.

انعطاف‌پذیری برای سرمایه‌گذاران تنها منفعت بلاک‌چین برای حل این مساله نیست. «کیدی روسالپ» (Kaidi Ruusalepp) مدیرعامل فاندربیم به کارایی‌هایی اشاره دارد که یک دفترکل توزیع‌شده از طریق دور زدن بوروکراسی فراهم می‌کند. او می‌گوید: «ما دیگر به یک رجیستری تجاری، مرکز سرمایه‌داری و یا یک مقام رسمی برای تایید درستی یک معامله نیاز نداریم.»

جان تالین (Jaan Tallinn) بنیان‌گذار اسکایپ و یکی از سرمایه‌گذاران فاندربیم، لایه امنیتی اضافی و تاییدی که این سیستم برای معاملات آنلاین ارائه می‌دهد را ستایش می‌کند و می‌گوید: «با بلاک‌چین، هر سرمایه‌گذاری و هر تغییر مالکیت دارای یک دنباله امن و قابل پیگیری است. بلاک‌چین به وسیله تمرکززدایی و عدم تغییر اطلاعات، می‌تواند شفافیت بیشتری در بازار سهام ایجاد کند، بدون اینکه به حریم خصوصی افراد آسیبی بزند. پیشنهادات فاندربیم که انعطاف‌پذیری، سرعت، امنیت و شفافیت را محیا می‌کند، نشان می‌دهد که چگونه دفترکل‌های توزیع‌شده می‌توانند راه حلی جایگزین اما پایدار برای تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط برای گسترش آنها در قرن 21 فراهم کند.»

منبع: blockchaincan

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *