بلاک‌چین می‌تواند قراردادهای هوشمند را اجرایی کند

مترجم: فهیمه خاکپاش

قرارداد هوشمند چیست

آشنایی با مفهوم قراردادهای هوشمند بر درک چگونگی کاربرد شبکه ارزش انواع تراکنش‌های ارزشمند در آینده برتری دارد. بنا بر تعریف، قرارداد هوشمند یک برنامه کامپیوتری است که می‌تواند به طور خودکار شرایط یک قرارداد را اجرا کند. این اجرای خودکار و داشتن اطلاعات مالکیت دارایی می‌تواند مسائل اعتماد متقابل را حل و فصل نماید. قراردادهای هوشمند غیرقابل اعتماد، مستقل و خودکفا هستند و به جای بازتعریف روابط قراردادی، شکل و عملکرد خود را کاراتر، به صرفه‌تر و واضح‌تر می نمایند.

چگونه قرادادهای هوشمند می‌توانند به تراکنش‌ها کمک کنند

یک مزیت مهم قراردادهای مبتنی بر کد، کارایی تراکنشی است که امکان ایجاد قراردادها به صورت خودکار و براساس الگوها و دستورالعمل‌های توافق شده را فراهم می‌کند. شاید حتی سودمندتر از کارایی حاصل از اتوماسیون، این واقعیت باشد که قراردادهای مبتنی بر کد می‌توانند خود را عیب‌یابی و اصلاح کنند. پیشرفت در تحقیقات هوش مصنوعی به زودی امکان درک منطق پیچیده‌تری را برای ماشین‌ها فراهم می‌آورد که نهایتا منجر به ایجاد سیستمی می‌شود که قادر است یک نویسنده پیام را از ناسازگاری‌هایی که اغلب توسط نویسنده‌ها نادیده گرفته می‌شود آگاه نماید. داشتن چنین سیستمی که بتواند این منطق انطباقی را اجرا کند، مقدار زیادی در زمان  و هزینه برای صنایع  خصوصا در بخش‌های مالی و امنیتی صرفه‌جویی خواهد کرد.

یکی از اولین بازارهایی که انتظار می‌رود قراردادهای هوشمند در آنها مورد استفاده قرار بگیرند، وام‌های سندیکایی است. بازار این نوع وام، یک بازار 4 تریلیون دلاری است که هنوز در برگه‌های فکس، ایمیل و اکسل منتشر می‌شود. در نیمه اول سال 2016 میلادی، بانک‌ها شروع به تبدیل وام‌های سندیکایی کاغذی به قراردادهای هوشمند می‌کنند که در آن شرایط و وضعیت وام، در قالب کد یرنامه نویسی شده و سپس به سندیکای وام دهندگان در تمام دفترکل توزیع می‌شود. این موضوع فرایندی را که امروزه 27 روز طول می‌کشد، به دو یا سه روز کاهش می‌دهد.

منبع: blockchaincan

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *