بلاک‌چین می‌تواند فرآیندهای معاملات را دیجیتالی و اتوماتیک کند

مترجم: احمدرضا سازگارنژاد

دیجیتالی کردن و اتوماتیک کردن فرآیند معاملات چند سالی است که در جریان است، اما هنوز سیستم‌های بانکی بیشتر بر کنترل کردن اسناد به صورت دستی مبتنی است.

بسیاری از فرآیندها مشخصات یکسانی دارند، ولی به سیستم‌های IT و روندهای مدیریتی کاملاً متفاوتی نیازمندند. برای مثال مستندسازی، ضمانت‌نامه‌ها و اسناد تحویل بار، به طور مشخص 5 گام یکسان را طی می‌کنند:

  1. اعطای اعتبار به مشتری
  2. اطلاع رسانی به مشتری در مورد شرایط اعتباری
  3. ایجاد یک کانال ارتباطی میان بانک‌ها و مشتریان
  4. به روزرسانی وضعیت کالاها از طرف شرکت حمل و نقل کننده‌ی کالا
  5. اجرایی کردن بخش‌ها یا تمامی توافق‌های مالی براساس یک شاخص مشخص

فناوری بلاک‌چین می‌تواند فواید اتوماسیون را برای این معاملات همراه داشته باشد؛ با استفاده از کلیدهای رمزنگاری شده و کیف پول‌های چند امضایی که می‌تواند جایگزینی برای اسناد تجاری مالی قدیمی باشد و در بلاک‌چین به عنوان یک قرارداد هوشمند ذخیره می‌شوند. همزمان با پیشرفت گام‌های بعدی فرآیند معاملات، این مستندات توسط تراکنش‌های بلاک‌چینی به روز رسانی می‌شوند.

برای امضای یک تراکنش بلاک‌چینی، دو کلید رمزنگاری شده نیاز است؛ یکی عمومی و دیگری خصوصی. این روند درست مشابه چگونگی تایید امضای یک چک یا سند کاغذی در دنیای حقیقی، تنها با یک لایه‌ی امنیتی بیش‌تر است. داشتن مالکیت یک کلید خصوصی،  دسترسی به دارایی‌های دیجیتالی که در «address» ذخیره شده‌اند را امکان پذیر می‌کند که همانند دسترسی به یک حساب بانکی با استفاده از رمز خصوصی است. برای ایجاد یک تراکنش خروجی که به معنای انتقال دارایی های شما به یک آدرس دیگر است، هر دو کلید لازم خواهند بود.

کیف پول‌ها سرویسی هستند که خود دارایی‌ها را ذخیره نمی‌کنند بلکه می‌توانند کلیدهای رمزنگاری شده‌ی مورد نیاز را تولید، مدیریت و ذخیره کنند. اضافه شدن این قابلیت به کیف پول‌ها این امکان را به آنها می‌دهد تا امضاهای متعددی را پیش از دسترسی به دارایی‌های درون آنها بخواند و این به این معنا خواهد بود که گروه‌های متفاوت می‌توانند در یک فرآیند معاملاتی یکسان درگیر باشند.

مطالعه‌ی موردی: شرکت Wave

استارتاپ بلاک‌چینی Wave که در حوزه‌ی زنجیره‌ی تامین فعال است و با حمایت‌های شتاب دهنده‌ی TechStars FinTech به وجود آمده است، در ابتدای اکتبر سال 2015 میلادی یک قرارداد همکاری با بانک انگلیسی Barclays به امضا رساند. این شرکت خدمات خود را به عنوانی راهی برای جایگزینی روش قدیمی ثبت اسناد محموله‌های باری معرفی کرده است که توسط شرکای تجاری برای فراهم آوردن اطلاعات در حوزه‌‍‌ی حمل و نقل‌های دریایی مورد استفاده واقع می‌شد.

Wave جریان کاری استاندارد را ثبت می‌کند و اسناد چاپی را با نمونه‌ای که اطلاعات را به صورت الکترونیکی در مرکز اطلاعات تراکنش‌های بلاک‌چینی ثبت می‌کند، جایگزین می‌سازد. Wave از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کند تا مالکیت اسناد مربوط به کالاهای در حال انتقال را مدیریت کند.

همزمان که کالاها از یک بندر به بندر دیگر ارسال می‌شوند، این تغییر مالکیت به عنوان یک تراکنش از طریق کلید خصوصی بندر ثبت می‌شود و در قرارداد هوشمندی که معامله را مدیریت می‌کند، مشخص می‌شود که یک به روز رسانی اتفاق افتاده است. بنابراین از این پس پرداخت‌های به صورت بخش به بخش و اتوماتیک به آن بندر مشخص انجام خواهد شد.

منبع: blockchaincan

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *