بلاک‌چین می‌تواند برای موسیقی دانان در صنعت موسیقی دیجیتال سودمند باشد

مترجم: آنیتا همتی

پیش‌زمینه

صنعت موسیقی دیجیتال با چالش‌های فراوانی روبه‌رو است. دراین صنعت سرقت هنری بسیار شایع است، محتوا به صورت غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوازندگان تاثیر کم هزینه بودن خدماتشان را احساس می‌کنند.

خوشبختانه، نوازندگان و کسانی که در صنعت موسیقی دیجیتال کار می‌کنند، اکنون می‌توانند راه حلی برای مشکلات مالی و معاملاتی خود بیابند. این کار با حمایت دفترکلِ معاملات بیت‌کوین یعنی بلاک‌چین رخ می‌دهد. این سیستم انقلابی هنوز در حال تغییر است و کسب و کار موسیقی دیجیتال را با 4 راهکار ساده متحول می‌کند:

  1. مجوز

یکی از جنبه‌های چالش برانگیز افراد حرفه‌ای در صنعت موسیقی دیجیتال، شناسایی صاحبان آثار ضبط شده است. به همین علت، تقسیم عواید مالی به طور مساوی و منصفانه بین تمام طرفین درگیر می‌تواند یک چالش بزرگ محسوب شود.

‎ بلاک‌چین یک هش رمزنگاری را نگهداری می‌کند که تمام محتوای دیجیتال آهنگ‌های ثبت شده در بلاک‌چین را نشان می‌دهد. بلاک‌چین به کاربران امکان می‌دهد که محتوای دیجیتالی خود را بدون نیاز به طرف خارجی یا برچسب‌های ضبط، ثبت کنند و مالک آن باشند.

  1. سرقت هنری

بسیاری از مصرف کنندگان بر این باورند که موسیقی رایگان است (یا باید رایگان باشد). در عصر مدرن بسیاری از نوازندگان دیجیتال، بخش عمده‌ی درآمد خود را از فروش حق تالیفِ موسیقی خود به شرکت‌های بزرگ برای استفاده در تبلیغات و بازاریابی به دست می‌آوردند.

 PledgeMusic یک مفهوم طراحی برای پایگاه داده‌ی موسیقی مبتنی بر بلاک‌چین ارائه می‌دهد و دارای یک codec است که می‌تواند از دسترسی رایگان افراد به موسیقی جلوگیری کند. همچنین سرقت هنری را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. این مفهوم شامل یک بلاک‌چین، یک codec و همچنین محتوایی است که برای پخش باید به بلاک‌چین وصل شود. این سیستم باعث می‌شود که کاربران نتوانند موسیقی را حذف و یا «تکه تکه» کنند زیرا محتوا پس از حذف قادر به پخش نخواهد بود.

  1. پرداخت‌های شفاف

حدود 20 تا 40 درصد از پرداخت‌های موسیقی دیجیتال به صاحب قانونی خود نمی‌رسد. بلاک‌چین این مشکل را با استفاده از بیت‌کوین ریشه‌کن می‌کند.

بیت‌کوین نیاز به PRO را از بین می‌برد و اجازه می‌دهد تا پرداخت‌ها به صورت خودکار انجام شود. مکانیسم پرداخت فوری برای کسانی که در صنعت موسیقی دیجیتال کار می‌کنند، بسیار مفید است مخصوصا برای کسانی که آزاد کار می‌کنند و ممکن است با تضمین‌هایی برای پرداخت منظم روبه رو باشند که غیر قابل اعتماد هستند.

بیت‌کوین یک ارز جهانی است و سهولت استفاده را به ویژه هنگام خرید محتوای کشورهای دیگر فراهم می‌کند. همچنین بیت‌کوین در مقادیر کوچک (0.00000001) نیزموجود است، این مسئله مصرف‌کنندگان را برای انجام معاملات چندگانه تشویق می‌کند.

  1. حذف واسطه

بلاک‌چین به صاحبان آثار موسیقی کمک می‌کند تا مالکیت آثار خود را حفظ کنند. همچنین انقلابی در جبران خدمات خالقان این آثار ایجاد می‌کند.

به طور معمول، ناشران، واسطه‌ها، مدیران و یا شرکت‌های ضبط صدا بخشی از فروش موسیقی را برمی‌دارند و باقی مانده‌ی پول (که هرگز به طور کامل تضمین نشده) پس از کسر هزینه‌ها به هنرمند منتقل می‌شود.

بلاک‌چین یک پلتفرم موثر نفر به نفر است که تماس، شبکه‌سازی و روابط مستقیم بین هنرمند و مشتریش را پیش می‌برد. رابطه‌ی مستقیم تضمین می‌کند که هنرمندان به طور مستقیم و فوری برای موسیقی خود پول دریافت کنند.

پس از این که یک کاربر درخواستی را در بلاک‌چین قرار داد، دسترسی سریع به آهنگ به او داده می‌سود. وقتی آهنگ خریداری شد، این وجوه به طور مستقیم به کیف پول رمزنگاری صاحب آهنگ فرستاده می‌شود.

بلاک‌چین یک شبکه‌ی امن برای هنرمندان موسیقی‌ که در صنعت موسیقی دیجیتال فعالیت می‌کنند، ایجاد می‌کند تا نه تنها صاحب اثر خود باشند و از آن محفاظت کنند، بلکه به طور کامل بهای کار سخت خود را نیز دریافت کنند.

منبع: blockchaincan

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *