بلاک‌چین می‌تواند بازار خرده فروشی انرژی را ساده‌تر و موثرتر نماید

مترجم: فهیمه خاکپاش

استراتژی چارچوب اتحادیه انرژی کمیسیون اروپا ، چشم اندازی را از یک اتحادیه انرژی با شهروندانش در مرکز خود قرار داده است، که در آن شهروندان مالکیت انتقال انرژی را برعهده دارند، از فناوری‌های جدید به منظور کاهش صورتحساب خود بهره برده، به طور فعال در بازار و در جایی که مصرف کنندگان آسیب پذیر حمایت می‌شوند، مشارکت می نمایند. با این حال در حالی که توسعه  شبکه‌های هوشمند انرژی پیوسته در حال پیشرفت است، بازار خرده فروشی انرژی هنوز در حال مدرن سازی است.  برنامه سیاست کمیسیون «طراحی بازار انرژی جدید» با سوالات مهم زیر مواجه است:

  • چگونه اطلاعات مناسب در مورد هزینه‌ها و مصرف را به مصرف کنندگان ارئه دهیم به طوری که بتوانند فرصت‌های جدیدرا در یک بازار انرژی قاره‌ای کاملا یکپارچه شناسایی نمایند
  • چگونه به مشارکت فعال پاداش داده شود، تعویض قراردادها تسهیل شود و پاسخ تقاضا به قیمت‌های پویا مدیریت شود.
  • چگونه قابلیت همکاری در بازار برای خدمات انرژی مناطق مسکونی تضمین می‌شود، انتخاب‌های مصرف کنندگان گسترش یافته و مزیت واقعی از مصرف شخصی، تولید شخصی و تولید اندک محلی حاصل می‌شود. در این زمینه دفاتر کل توزیع شده می‌توانند به عنوان یک محرک جدید برای ارتقای سطح یکپارچگی و توسعه بازار خرده فروشی انرژی عمل نمایند. مرکز تحقیقات مشترک کمیسیون اروپا در حال حاضر در مورد برنامه‌های عملی خود مانند موارد زیر تحقیق می‌کند.

الف) بازار تولید اندک انرژی

تولید اندک انرژی به معنای ظرفیت مصرف‌کنندگان برای تولید انرژی در خانه یا در یک جامعه محلی است. مفهوم «بازار» نشان‌دهنده احتمال تجارت انرژی است که به طور اندک توسط مصرف‌کنندگان و Prosumerها تولید شده است. با این حال، این بازار به طور سنتی با توافق دوجانبه از پیش تعیین شده میان Prosumerها و تأمین کنندگان خرده‌فروشی انرژی اداره می‌شود. این موضوع مزیت‌های اقتصادی تولید اندک را برای کاربران نهایی از بین می‌برد. دفاتر کل توزیع‌شده در ترکیب با سیستم‌های اندازه‌گیری هوشمند و باتری‌های نسل بعدی (به منظور جمع‌آوری انرژی به طور محلی)، پتانسیل گشودن بازار انرژی به روی تولید Prosumerها را خواهند داشت. وسایل سنجش هوشمند می‌توانند برای محاسبه و ثبت انرژی اندک تولیدشده روی دفاتر کل توزیع‌شده مورد استفاده قرار گیرند (که معادل یک سیستم «انرژی-کوین» است).

الکتریسیته تولید شده توسط خودمان، می‌تواند به طور معمول در خانه مصرف شود، یا در باتری‌های نسل بعد  برای مصارف بعدی جمع آوری گردد یا به شبکه بازگردانده شود. به این ترتیب به لطف طبیعت توزیع شده و فراگیر دفاتر کل، انرژی تولید شده می‌تواند در جاهای دیگر بازخرید گردد، مثلا هنگام شارژ یک وسیله نقلیه الکتریک در خارج از کشور، یا از طریق دفتر کل، بنابر یک مکانیزم شبیه به بازار تبادل سهام به بهترین خریدار فروخته می‌شود.

ب) دفترکل قراردادهای انرژی

یک مصرف کننده که قصد تغییر تامین کننده انرژی خود را دارد باید قرارداد خود را با  تامین کننده فعلی ببندد و سپس قرارداد جدیدی را با یک تامین کننده جدید باز نماید و شرایط قراردادی تمام خدمات مکمل انرژی ارائه شده توسط اشخاص ثالث را مورد بازبینی قرار دهد. مدیریت پیچیدگی اجرایی این عملیات یک مانع واقعی برای توسعه بازار رقابتی خرده فروشی انرژی و منبع هزینه برای تامین کنندگان و توزیع کنندگان انرژی  می‌باشد. استفاده از دفاتر کل توزیع شده برای ثبت قراردادهای انرژی آنلاین به طور قابل توجهی این عملیات را ساده می‌کند. این موضوع این امکان را به مصرف کنندگان می دهد تا تنها با چند کلیک بر روی یک رایانه یا دستگاه تلفن همراه انتقال را از یک تامین کننده به دیگری نهایی نمایند. به همین ترتیب، تامین کنندگان انرژی و ارائه دهندگان خدمات انرژی در منابعی که به این عملیات اجرایی اختصاص داده شده است صرفه جویی می‌کنند. البته هنوز سوال‌هایی در مورد مقیاس پذیری، امنیت و ثبات چنین برنامه‌هایی وجود دارد. با این حال منافع آن چنان امیدوارکننده هستند که قطعا شایسته تحقیقات بیشتری می‌باشند.

منبع: blockchaincan

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *