بلاک‌چین می‌تواند از زیرساخت‌های حیاتیِ دولت‌ها محافظت کند

مترجم: آنیتا همتی

نگاه کلی

فناوری دفترکل توزیع شده (DLTs) می‌تواند دولت‌ها را قادر سازد تا از زیرساخت‌های حیاتیِ غیرنظامی خود در مقابل حملات سایبری بهتر محافظت کنند.

پیش‌زمینه

فناوری‌های دیجیتال به طور فزاینده‌ای در زیرساخت‌های حیاتی کشورها تعبیه شده‌اند. همچنین بسیاری از این سیستم‌ها از طریق اینترنت به هم متصل می‌شوند. این امر آنها را در معرض حملات هکرها و یا سایر کشورهایی قرار می‌دهد که می‌توانند در برابر دفاع سازمانِ امنیتِ سایبری ناشناخته باقی بمانند. برای مثال، ممکن است کنترل روترهای حیاتی را به دست گرفته و به آنها امکان نظارت و دستکاری دهد. این امر موجب می‌شود داده‌های پشت روترها از همه شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی ضبط شود. علاوه بر این، با توجه به اینکه فناوری‌های نهفته‌ی دیگری در زیرساخت‌های مدنی شامل پل‌ها، راه‌آهن‌ها، تونل‌ها، سدها و تأسیسات انرژی به کار می‌رود، احتمال این که این حملات به اموال و زندگی افراد آسیب برساند، بیش‌ترمی‌شود.

پیشنهاد فناوری دفترکل توزیع‌شده

 فناوری دفترکل توزیع‌شده می‌تواند برای اطمینان از این که درسیستم عامل و سخت‌افزارِ مورد استفاده در بخشی از زیرساخت‌های حیاتی دخالتی صورت نگیرد، مورد استفاده واقع شود. یک دفترکل توزیع شده می‌تواند بر وضعیت و یکپارچگی نرم افزار در صورت اعمال تغییرات غیرقانونی نظارت کند و اطمینان حاصل کند که در داده‌های ارسال شده از دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT) ، مداخله‌ای صورت نگرفته است.

پیامدهای به کارگیری فناوری دفترکل توزیع‌شده در زیرساخت‌های حیاتی به شرح زیر است:

  • بهبود بهره‌وری و اثربخشی زیرساخت‌های وسیع

تضمین حفاظت بهتر از زندگی انسان

  • تضمین یکپارچگی داده‌ها برای انتقال از/ به زیرساخت‌های حیات

منبع: blockchaincan

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *