بلاک‌چین برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک- برنامه‌ی مشترک بانک سوئدی و نزدک

مترجم: مریم معصومی راد

 

نزدک (Nasdaq) و بانک شرکتی SEB یک پلتفرم آزمایشی معاملات برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک را با استفاده از فناوری بلاک‌چین آغاز کرده‌اند. هدف این پلتفرم، افزایش سرعت و سهولت معاملات برای تمامی طرفین درگیر در این فرایند است.

قرار است این پلتفرم امکان انجام معاملات روی دفترکل بلاک‌چین را برای تمامی مدیران صندوق و سایر دست‌اندرکاران آن فراهم کند. به این ترتیب اثربخشی، پاسخگویی و حسابرسی افزایش می‌یابد.

بازار فعلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سوئد (برخلاف بازار اوراق بهادار)، فاقد مکانیزم رهگیری متمرکز است. بنابراین ایجاد و حفظ یک دفترکل از تراکنش‌ها فرایندی پیچیده است که مستلزم مشارکت گروه‌های بسیاری است. در حال حاضر هنوز بخشی از فرایندهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری به صورت دستی و با کاغذ و قلم انجام می‌شود.

یک راهکار مبتنی بر فناوری بلاک‌چین به سرعت فرایند پردازش تراکنش‌ها را تغییر می‌دهد و سهولت و سرعت را به این سیستم تزریق خواهد کرد. گوران فورس (Göran Fors)، مدیر بخش خدمات سرمایه‌گذاران در SEB در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با کمک فناوری بلاک‌چین خواهیم توانست فرایندهای سریع‌تر، ساده‌تر، اثربخش‌تر و مطمئن‌تری داشته باشیم.»

این کنترل‌های بازار، انعطاف‌پذیری بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سوئد را افزایش خواهد داد و به گفته‌ی مدیر بخش محصولات و فناوری بازار نزدک، مورد کاربرد بسیار ایده‌آلی برای بلاک‌چین خواهد بود.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *