بلاکچین در خدمات پزشکی منافع بیماران و بیشتر از آن دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران خدمات بهداشتی و درمانی اتریوم

بلاکچین در خدمات پزشکی: منافع بیماران و بیشتر از آن – قسمت اول

مترجم: مریم لطانی

فناوری بلاکچین یک تغییردهنده بازی است و این قابلیت نه تنها یک یا دو صنعت بلکه کل چشم‌انداز کسب‌وکار را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در یک بررسی از 200 مرکزدرمانی، 16 درصد آن‌ها، یک راه‌‎حل بلاکچینی تجاری را در برنامه‌های سال جاری خود داشتند. بازیگران کلیدی در پذیرش بلاکچین، قانون‌گذاران، گروه‌های صنعتی و سهامداران می‌باشند. با پذیرش بلاکچین، دو مفهوم عمده‌ مدیریت و ایمن‌سازی اطلاعات پزشکی و زنجیره تامین، تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. در زیر، نگاهی به هر یک از این موارد خواهیم داشت:

  • پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی:اشتراک بهتر داده‌ها بین سرویس‌های خدمات پزشکی، به معنی احتمال تشخیص دقیق تر، درمان‌های موثرتر و افزایش توانایی سازمان‌های خدمات درمانی در ارائه خدمات مقرون به‌صرفه می‌باشد. فناوری بلاکچین به همه ذی‌نفعان در زنجیره ارزشِ مراقبت‌های بهداشتی اجازه می‌دهد تا با حفظ امنیت و یکپارچگی داده‌ها، دسترسی به شبکه خود را به اشتراک بگذارند، و هرگونه تغییری را در پرونده داده‌ها، ردیابی کنند.
  • مدیریت زنجیره تامین:یکی از مهم‌ترین جنبه‌های کاربردی فناوری بلاکچین، امکان نظارت شفاف‌تر و ایمن‌تر تراکنش‌ها می‌باشد. با استفاده از بلاکچین، تراکنش‌ها را می‌توان در یک رکورد غیرمتمرکز دائمی ثبت کرد و تاخیر زمانی، هزینه‌های افزوده و خطاهای انسانی را کاهش داد.

نوآوری مدل‌های سنتی خدمات درمانی

بلاکچین قابلیت پیشبرد نوآوری‌ها در مراقبت‌های پیشگیرانه و مدل‌های خدمات درمانی مبتنی بر جامعه را دارد. ظرفیت فناوری دفترکل توزیع‌شده در حفظ یکپارچگی داده‌ها هنگام به اشتراک‌گذاری آن‌ها بین اعضا شبکه، روند رو به رشد همکاری‌ها در خدمات درمانی را تضمین می‌کند. این امر در بهبود سلامت همه جوامع بسیار حیاتی است.

بلاکچین می‌تواند یک سرویس تیمی پیچیده درمانی، مالی و پرداختی را با مراقبت‌های ارائه شده همراه آن عجین سازد. ویژگی‌های ذاتی کلیدهای عمومی و خصوصی در رمزنگاری، اثبات کار و داده‌های توزیع شده، سطح جدیدی از یکپارچگی را برای اطلاعات خدمات درمانی ایجاد می‌‌کند. همچنین ردیابی یک دارو از کارخانه تا بیمار با استفاده از بلاکچین بسیار ساده خواهد بود. این امر ردیابی داروها را در زنجیره تامین بهبود خواهد بخشید و از تقلب دارویی جلوگیری خواهد کرد.

بلاکچین امکان اتصال راحت، که به وسیله قراردادهای هوشمند نیز تقویت شده است را فراهم می کند و مجوز دسترسی به تمام اطلاعات الکترونیکی سلامت را ارائه می‌دهد. لایه تراکنش‌های آن می‌تواند دسترسی سریعی به مجموعه متنوعی از اطلاعات استاندارد، ناشناس و قابل شناسایی غیر بیمار را فراهم کند. شفافیت و خودکار بودن سیستم، آن را کارآمدتر ساخته و هزینه‌های راهبری را کاهش می‌دهد. این مسئله بیش از آن‌که یک بازنگری فوری در سیستم باشد، یک رویکرد مرحله‌ای است. از این‌رو برای بخش خدمات درمانی مناسب است.

منبع: IBM

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *