بانک انگلستان: تغییر DLT می‌تواند به انحصار‌‌های جدید در اوراق بهادار منجر شود

مترجم: علی غائب

 

محققان بانک مرکزی بریتانیا در مقاله‌ی جدیدی اظهار داشتند که اگر در مورد خدمات فعلی تسویه‌ی اوراق بهادار براساس فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) قانون‌گذاری صورت نگیرد، می‌‌تواند منجر به انحصار شود.

اونجلوس بِنوس (Evangelos Benos)، رادنی گارات (Rodney Garratt) و پِدرو گارولا پِرِز (Pedro Gurrola-Perez) کارکنان بانک مرکزی انگلستان در یک مقاله‌ی پژوهشی جدید تحت عنوان «اقتصاد فناوری دفترکل توزیع شده برای تسویه‌ی اوراق بهادار» اذعان داشتند که چنین نتیجه‌‌ای ممکن است، حتی اگر خود فناوری تغییرات مثبتی را در ساختار کل صنعت اوراق بهادار ایجاد کند.

استدلال نویسندگان مقاله به این صورت بود که با وضعیت فعلی خدمات تسویه‌ی اوراق بهادار، ارائه‌دهندگان خدمات مبتنی بر DLT این پتانسیل را دارند که از سایر ارائه‌دهندگان این خدمات متمایز شوند. در این سناریو، ممکن است فعالان بازار نسبت به تبعیض قیمت‌‌ها یا قیمت‌‌های نامناسب حساس شوند. نویسندگان معتقدند که ارائه‌‌دهندگان خدمات می‌‌توانند «بیشترین بهره‌ را از بازار کسب کنند» به این دلیل که خود صنعت، بسیار مستعد پذیرش ساختار انحصاری است.

به گفته‌ی این افراد، با توجه به این که فناوری DLT این پتانسیل را دارد که ساختار روند تسویه را دچار تحول بزرگی کند، مقاله‌ی پژوهشی بسیارمحتاطانه و خوش بینانه است: «فناوری DLT  دارای پتانسیل بهبود بهره‌‌وری و کاهش هزینه‌‌های اوراق بهادار است، اما این فناوری هنوز در حال تکامل است و این نکته مشخص است که  در نهایت، یک راه حل مبتنی بر DLT برای تسویه‌ی اوراق بهادار ارائه خواهد شد.»

آن‌‌ها به این نکته اشاره می‌‌کنند که دفتر کل توزیع شده می‌‌تواند به طور بالقوه امکان نابودی کامل کل روند از انتشار اوراق بهادار  تا تسویه را به کمک یک ساختار تراکنشی P2P فراهم کند.

در واقع، بانک انگلیس یکی از فعال‌ترین بانک‌‌های مرکزی در زمینه‌ی دفتر کل توزیع شده و فناوری بلاک‌‌چین است و قبلا اعلام کرده است که نسخه‌ی بعدی سیستم پرداخت رسمی خود را در هماهنگی با فناوری دفترکل توزیع شده خواهد ساخت.

 

منبع: coindesk

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *