بانک‌های چینی اولین برنامه‌ی اعتباری مبتنی بر بلاک چین را راه‌اندازی کردند

مترجم: علی غائب

 

 بانک CITIC چین، یک سیستم جدید برای تسویه‌ی اعتبارات راه‌اندازی می‌‌کند که از سیستم انتقال الکترونیکی مبتنی بر فناوری بلاک‌چین استفاده می‌‌کند.

 ادعا می‌شود که با استفاده از شبکه‌ی انتقال موسوم به BCLC که انتقال پیام‌‌های درون شبکه را در عرض چند ثانیه محقق می‌سازد، انجام عملیات‌ اعتباری با کارآمدی بالاتر پی گرفته خواهد شد. این اولین بخش از سیستم اعتباری صنعت بانکی است که با تکیه بر تکنولوژی بلاک‌چین توسعه می‌یابد. شبکه‌ی BCLC  به بهینه‌سازی سیستم بانکی سنتی کمک می‌‌کند و خدماتی مانند باز کردن اعتبارنامه‌‌ها، پرداخت سفارشات و پیام‌های پذیرش را بهبود می‌‌بخشد. همچنین خریداران را قادر می‌‌سازد با بانک‌‌های موجود در شبکه در ارتباط باشند تا انجام معاملات بانکی مانند صدور، اطلاع رسانی، پذیرش و پرداخت در شفافیت کامل صورت گیرد.

 شبکه‌ی BCLC با تغییر شیوه‌ی انجام تراکنش‌ها و تبادلات بانکی به قالب الکترونیکی، در زمان و هزینه‌ی تحویل صرفه‌جویی کرده است. این شبکه امکان رهگیری اعتبارنامه را برای خریداران و فروشندگان فراهم می‌کند و به این ترتیب احتمال تقلب و خطاهای سیستم را از بین می‌برد. از دید نظام بانکی، این رویداد به مثابه تغییر بازی در تجربه‌ی کاربر و عملیات بانکی است. راه‌‌اندازی این سیستم پس از دستور سان دِشان، (Sun De-Shun) مدیرعامل CITIC، در راستای ایجاد شبکه‌‌ای بین بانک‌‌های چینی به منظور سرعت بخشیدن به استفاده از فناوری بلاک‌‌‌چین در کسب و کار بانکی انجام شد و موجب همکاری CITIC و Minsheng Bank در راستای راه‌‌اندازی اولین برنامه‌ی اعتباری مبتنی بر بلاک‌‌‌چین چین شد. این دو بانک موافقت‌نامه‌‌هایی نیز راجع به محرمانگی و مقررات قانونی و همچنین استانداردهای کلی استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین امضا کردند.

 در روز اول راه‌اندازی سیستم، عملیات مربوط به  100 میلیون اعتبارنامه در سیستم انجام شد، که نشان‌‌دهنده‌ی تلاش موفقیت‎‌آمیز بانک‌‌های چین برای از میان برداشتن محدودیت‌‌های یک سیستم بانکی سنتی است. پس از این موفقیت، بانک CITIC اعلام کرد که برای بهبود خدمات ارائه شده در سیستم مبتنی بر بلاک‌‌‌چین سخت‌‌تر کار خواهد کرد و پژوهش‌ها و آزمایش‌‌های بیشتری را در راستای به کارگیری تکنولوژی کارآمد‌تر انجام خواهد داد.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *